Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych

Okładka książki Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2018-02-13
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-13
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380622890

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Polskie rachunki



1898 361 182

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
539 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , , ,

"Skazy na pancerzach" to - moim zdaniem - najsłabsza książka Zychowicza. Najsłabsza, bo bardzo zachowawcza i pełna odautorskich usprawiedliwień, które w pewnym momencie zaczynają irytować, a nawet wkurzać.

Jak to się stało, że słynący z odważnych tez i poglądów autor nagle zaczął dawać Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek?
Naprawdę nie wiem - jest to dla mnie zaskakujące i rozczarowujące.
Ale po kolei...

Nie odmawiam książce wartości dokumentalnej. W przeciwieństwie do czytelników wieszających psy na autorze, odsądzających go od czci i wiary, uważam Piotra Zychowicza za bardzo dobrego historyka, nie dość, że wnikliwego, to jeszcze potrafiącego przekazać swoją bogatą wiedzę w przystępny, reporterski sposób, który nie ma nic wspólnego z przysłowiowym akademickim wykładem. Mało który ze współczesnych rodzimych historyków potrafi tak pisać.

Autor odbrązowił otaczane przez wielu Polaków wielkim kultem wybrane sylwetki Żołnierzy Wyklętych, tych najsłynniejszych i – co za tym idzie – najbardziej znanych. Łupaszka, Bury, Wołyniak, Ogień, Wilk… - to tylko niektóre pseudonimy.
Przez kilkadziesiąt lat traktowani jako temat tabu i zapomniani Żołnierze Wyklęci doczekali się wreszcie w XXI wieku docenienia i przywrócenia należnej im pamięci. Nie wolno jednak zapominać, że nie wszyscy byli bez skazy. Niektórzy dopuszczali się nawet mordów na ludności cywilnej, także na bezbronnych kobietach i dzieciach.
Czy zatem można być bohaterem ze skazą? To pytanie stawia autor i nie do końca daje na nie jednoznaczną odpowiedź, gdyż – niestety – wciąż się kaja, tłumaczy swoje stanowisko, które łączy wielki szacunek dla dokonań Żołnierzy Wyklętych z wątpliwościami dotyczącymi ich niechwalebnych czynów.

Rozumiem, że Zychowicz wyjaśnia swoje poglądy we wstępie. To oczywiste. Nawiązywanie do nich jednak w każdym rozdziale, powtarzanie, i to po kilka razy, nie robi dobrego wrażenia. Gdy to czytałam, odnosiłam wrażenie, jakby autor wciąż się tłumaczył i starał nikogo nie urazić. Problem w tym, że przy tak kontrowersyjnym temacie jest to po prostu niemożliwe.

Podzielam zdanie Zychowicza na temat niejednoznaczności opisanych sylwetek. Łupaszka, Bury, Wołyniak, Wilk (i inni) na pewno zapisali się w polskiej historii jako wielcy patrioci, odważni dowódcy i żołnierze, gotowi na największe poświęcenia. Jednocześnie jednak ich imiona są splamione krwią niewinnych ofiar - ludności cywilnej różnych narodowości.
Najbardziej uderzają konkretne przykłady i liczby, wśród których jest wiele zamordowanych z zimną krwią kobiet i dzieci, nawet niemowląt.
Porażają historie ludzi, którzy przeżyli Holokaust i piekło wojny, by potem zginąć z rąk polskich partyzantów.

Dla mnie bohaterem albo się jest, albo nie jest. Nie można nim być trochę lub częściowo, tak jak nie można być trochę w ciąży albo trochę umarłym.

Podziwiam dokonania Żołnierzy Wyklętych, szanuję ich, ale potrafię też spojrzeć krytycznie na wybrane jednostki. Po prostu umiem dostrzec skazy na ich pancerzach. Może dlatego, że nie toleruję zjawiska białych plam, przemilczania historii niewygodnej i tej, którą piszą tylko zwycięzcy. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, prawda jest tylko JEDNA (w odróżnieniu od kłamstw).

Czasem do tej prawdy trudno dostrzeć, czasem nas ona zaskakuje, a nawet opluwa, ale trzeba umieć przyjąć ją z godnością, a nie chować głowę w piasek niczym struś.

Podsumowując – gratuluję autorowi merytorycznej zawartości książki, nie podoba mi się jednak jej zachowawczy charakter.

"Skazy na pancerzach" to - moim zdaniem - najsłabsza książka Zychowicza. Najsłabsza, bo bardzo zachowawcza i pełna odautorskich usprawiedliwień, które w pewnym momencie zaczynają irytować, a nawet wkurzać.

Jak to się stało, że słynący z odważnych tez i poglądów autor nagle zaczął dawać Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek?
Naprawdę nie wiem - jest to dla mnie zaskakujące...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    651
  • Chcę przeczytać
    370
  • Posiadam
    158
  • Historia
    33
  • 2018
    17
  • Teraz czytam
    17
  • Historyczne
    12
  • 2019
    8
  • II wojna światowa
    6
  • Audiobooki
    6

Cytaty

Więcej
Piotr Zychowicz Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne