Ag2S

Paulina, studentka pedagogiki, ma dobry, ciepły dom, wspaniałych rodziców i cudownie zapowiadającą się przyszłość. Nie podejrzewa, że najbliżsi skrywają przed nią tajemnicę. Kiedy poznaje starszego od siebie Mikołaja, jej życie zmienia się diametralnie. Przygoda, która miała być tylko przerwą w życiu, staje się całym jej światem. Dziewczyna nie ma pojęcia, że siłą jej uczucia kieruje ktoś, kogo już dawno nie ma na tym świecie.

Kim jest dziewczyna z warkoczami, którą wspomina Mikołaj, rodzice Pauliny i ona sama? Jak mocno pamięć może wpływać na teraźniejszość? I czy kocha się tylko raz?

Piękna opowieść o pamięci, miłości i losie, który chociaż zależy od nas, to został już raz zapisany w gwiazdach. My musimy tylko właściwie odczytywać znaki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/259

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5505

Życie nie zawsze przynosi nam to, czego od niego oczekujemy

Marzenia ma każdy z nas. Szczególnie wiele ich mają młodzi ludzie stojący u progu dorosłego życia. Ich plany są często bardzo ambitne. Prym w nich wiodą koncepcje zawodowe i uczuciowe. To całkiem naturalne, że młoda dziewczyna, taka jak główna bohaterka powieści Anny Niemczynow, marzy gdzieś w głębi duszy o wielkiej miłości i tym jedynym mężczyźnie, który zamieszka na zawsze w jej sercu. Umysł w pewnym sensie konkretyzuje tę osobę, ale życie często te wyobrażenia weryfikuje i pisze własny scenariusz. Scenariusz, w którym miłość nie pyta o wiek.

Paulina kończy studia pedagogiczne. Właśnie zdaje ostatni egzamin i przed nią tylko obrona pracy magisterskiej. Dalej są wakacje, podjęcie pierwszej pracy, a może kolejne studia na kierunku stomatologicznym, do czego gorąco namawia ją mama. Paulina w domu bliskiej przyjaciółki Dagmary spotyka gościa jej rodziców. Mężczyznę z przeszłością, który przyjeżdża, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Między Pauliną a Mikołajem od samego początku iskrzy. Młoda kobieta za nic ma sporą różnicę wieku i coraz bardziej kieruje się sercem i emocjami. Mikołajowi zaś przyjaciółka Dagmary mocno kogoś przypomina. Kogoś, dla kogo kiedyś w przeszłości stracił głowę. Co wyniknie z takiej znajomości? Czy duża różnica wieku stoi na przeszkodzie szczęściu? Czy przeszłość jest w stanie zapanować na tym, co teraz i położyć się cieniem na przyszłości?

By poznać odpowiedzi na te pytania należy przeczytać książkę, która ma piękną, utrzymaną w wiosennej tonacji okładkę i która zawiera w sobie ciekawą, obyczajową historię.

Na pierwszy rzut oka ta lektura może się wydawać niezwykle pogodna, lekka i przyjemna. W jej fabule drzemie wiele życiowej treści i poruszonych zostało dużo trudnych tematów. Przewijający się korowód postaci jest barwny i niejednolity. Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice i sekrety. Pozornie wydawać by się mogło, że wszystko może się dobrze ułożyć i mieć beztroski happy end, ale jak to zwykle w życiu bywa na drodze do szczęścia staje przeszłość. Ona wraca jak bumerang i splątuje życiowe ścieżki, komplikuje i miesza. Ta opowieść potwierdza też prawdę, że życie zawsze potrafi zdobyć się na totalną nieprzewidywalność. Ma też moc diametralnie zaskoczyć i zrobić przeróżne niespodzianki. Los lubuje się w weryfikacji naszych planów. Książka niekiedy bywa przewidywalna, ale są momenty, które zaskakują.

„Dziewczyna z warkoczami” to powieść o miłości, przyjaźni i rodzinnych więzach. Czyta się ją szybko, a w trakcie lektury nie brak emocji. Czuć z niej aromat sernika, zapach rodzinnej atmosfery i siłę najgorętszego uczucia, które ma ogromną moc. Z kart lektury bije dobra energia i pozytywny przekaz. Przeczytanie powieści Anny Niemczynow sprawia, że pogodniej spojrzymy na świat i uwierzymy, że nawet najgorszy początek może doprowadzić do dobrego końca.

„Dziewczyna z warkoczami” to powieść dla tych, którzy lubią fabuły skomplikowane rodzinnymi tajemnicami. Jestem pewna, że podbije ona serca pań w każdym wieku, a jej lektura pochłonie i oderwie od szarej rzeczywistości. W trakcie czytania nie zabraknie momentów i do śmiechu i do łez. Lektura idealnie sprawdzi się na wiosenny weekend i czytanie w plenerze.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Vivre | 2018-02-25

Jedna z nielicznych książek, której nie potrafiłam przeczytać do końca. Tutaj nie można znaleźć nic na plus - no może oprócz pomysłu na historię, bo wykonanie leży.

Biblioteczka Rudej | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

"To co tworzymy dziś jest naszym jutrem"
Jak tylko zobaczyłam w nowościach wydawniczych Dziewczynę z warkoczami to wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie wiem czy sprawiła to okładka, z której spogląda dziewczyna z filuterną miną czy może nazwisko autorki, które jest mi kompletnie nieznane. Po raz kolejny moja kobieca intuicja mnie nie zawiodła, bo kto nie lubi bajkowych książek. Myślę, że każdy niezależnie od wieku. Być może książka jest ckliwa,ale ja czasami lubię sięgnąć po takie pozycje.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/02/anna-h-niemczynow-dziewczyna-z.html?m=1

Przyznam, że początkowo nie zwracałam większej uwagi na ten tytuł, ale znajoma stwierdziła, że Dziewczyna z warkoczami powinna mi się spodobać i po uważniejszym przeczytaniu opisu stwierdziłam, że faktycznie to może być coś dla mnie. Czy tak było?

Aniaczyanka | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Odrobinę infantylna, ale za to bardzo wzruszająca powieść. Ostatnio rzadko po takie sięgam, jednak książek tej Autorki nie mogę sobie odmówić. Historia o tym, jak wiele w życiu zależy od naszego podejścia. O tym, że życie potrafi zaskakiwać, ale my mimo wszystko możemy być szczęśliwi. Warto ją przeczytać i wysnuć kilka wniosków

Agnieszka Rzońca | 2018-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Nakreślona w książce historia choć początkowo wydająca mi się odrobinę banalna i przewidywalna to koniec końców, okazała się całkiem fajną i przyjemną lekturą. Powieść jakby stworzona specjalnie na wakacje, lekka, trochę przewidywalna i przypominająca pozycje, jakich wiele na polskim rynku. Autorka "uratowała" książkę dzięki poplątanym rodzinnym losom, skrywanych przez lata tajemnicom oraz niespodziewanym odkryciom.
Bohaterkę powieści, Paulinę poznajemy gdy stoi u progu nowego etapu w życiu. Kończy właśnie studia pedagogiczne i przed nią bardzo ważna decyzja dotycząca jej przyszłości zawodowej. Los szykuje jej jednak wiele niespodzianek. Na jej drodze stawia dojrzałego mężczyznę, Mikołaja, który niedawno zamknął w swoim życiu pewien rozdział. Mimo dzielącej ich kilkudziesięcioletniej różnicy wieku znajdują nić porozumienia. Obydwoje muszą podjąć istotne decyzje dotyczące ich przyszłości. Jak ostatecznie ułożą się ich relacje? Czy los coś dla nich przygotował?
Lekka, przyjemna...

Owca | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Tropienie głupot w literaturze dla kobiet kończy się tym, że nie mogę zasnąć.
Bo sobie wyobrażam.
Autorka "Dziewczyny z warkoczami" pisze na przykład: „bez trudu można było dostrzec ślady męskości pokrywające jego tors”.
Nie wiem, co miała na myśli autorka, wiem, co ja miałam na myśli: las penisków (a może śladów po peniskach) na torsie bohatera.

Gwiazdka więcej za słodką naiwność tej przypowiastki.
W sumie nieszkodliwej.

Anna-mojeksiążki | 2018-02-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziewczyna z warkoczami to niezwykle wzruszająca i ciepła opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i tajemnicach, które po latach wypływają na powierzchnię i odmieniają życie bohaterów.

Tytułowa dziewczyna z warkoczami to Paulina, młoda studentka pedagogiki przygotowująca się do obrony pracy. Paulina ma poukładane życie, kochających rodziców i przyjaciółkę Dagmarę. Jest osobą szczerą, prostolinijną - cieszy się każdym dniem i czerpie radość z drobiazgów. Co rano skanuje swoje ciało i pobudza się do działania. Jej poukładane życie wywraca się do góry nogami, kiedy poznaje Mikołaja. Mężczyzna jest przyjacielem Patryka, ojca Dagmary, który przyjeżdża do nich z wizytą. Jest rówieśnikiem Patryka, mężczyzną po rozwodzie, który ma małego synka i próbuje poukładać na nowo życie. Od początku pomiędzy Mikołajem a Pauliną iskrzy, coś ich do siebie przyciąga, a Mikołaj ma wrażenie jakby znał dziewczynę od lat, bardzo przypomina mu jego wielką miłość Sternę, z którą rozdzielił go los. Dagmara z...

kAMyk | 2018-08-02
Przeczytana: sierpień 2018

pogodanaczytanie.blogspot.com
Nie wiedzieć czemu, ale bardzo chciałam przeczytać tę książkę, pewnie urzekła mnie okładka? może tytuł? Ach, czasami człowiek za sobą nie może trafić. Dorwałam książkę pełna zapału do czytania i niestety opadły mi skrzydła i runęłam na glebę. Książka zupełnie nie dla mnie, może kogoś zachwyci, zapewne znajdzie zwolenników, jednak mnie tylko poirytowała. Czuję ogromny zawód, pięknie wydana, zachęta pani Witkiewicz na okładce, a w środeczku szaleje głupota. Może autorka miała pomysł dobry, ale z wykonaniem chyba coś nie teges.
Powieść strasznie nierówna, trochę fajna, potem bzdurna, później odpychająca, znowu trochę lepiej, w sumie nic nie wnosi, niczego nie uczy, nie wzrusza i nie porusza. A tak w pigułce to trochę żałosna opowieść o młodej dziewczynie, która wiąże się z bardzo dużo starszym mężczyzną, który wcześniej kochał jej matkę. No i to by było na tyle, dla mnie strata czasu, ciągnie się jak flaki z olejem, a bohaterka naiwna i mimo wykształcenia...

Guzikowianka | 2018-02-27
Na półkach: 2018, Pomyłka, Przeczytane, Farsa
Przeczytana: 27 lutego 2018

Szanowne „Lubimy czytać”
Bardzo często sięgając po książkę sugeruję się Waszym „Patronatem tygodnia”; myślę, że nie ja jedyna. Nigdy jeszcze się nie zawiodłam. Aż do teraz. Mam nadzieję, że Wasz patronat na „Dziewczyną z warkoczami” to jakaś niefortunna pomyłka.

Ps. Jeśli to jednak nie jest pomyłka, sugeruję dopracowanie możliwości przyznawania ujemnych gwizdek

Odradzam....Odradzam....Bardzo odradzam....

Batalia | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Po przeczytaniu kilku recenzji zabrałam się do tej książki z raczej mało poważnym nastawieniem. I dobrze zrobiłam! Powieść cierpi na wiele przypadłości trapiących współczesną „literaturę kobiecą”:
- Paula, tytułowa dziewczyna z warkoczami, to modelowa Mary Sue w wydaniu babskiej obyczajówki (tyle że blondyna dla niepoznaki): piękna, niewinna, czysta i niepokalana jako ta lelija (używa wyłącznie szarego mydła i szamponu rumiankowego), piekąca najlepsze ciasta, żyjąca w oderwaniu od rzeczywistości i rozchwiana emocjonalnie (np. boli ją, że pozostaje na garnuszku rodziców, a jednocześnie marzy o rozpoczynaniu medycyny w wieku 24 lat), naiwna, gardzi rówieśnikami (bo to niepoważne, już studiować i kupować sobie konsolę!), no i klasycznie cierpi na syndrom „i chciałabym, i boję się”: och nie, nie mogę się w nim zakochać, po czym prowokacyjnie oblizuje łyżeczkę (!) albo myśli, że to byłby trudny związek, bo on jest w wieku jej ojca, ale och, czy zechcesz zlizać ser od pizzy, który...