Cietrzew. Misterium czarnego rycerza

flora i fauna
Łowiec Polski
2009-01-01
2009-01-01
łowiectwo kuraki cietrzew ożywić pola

Krótka książeczka wydana przez myśliwych z okazji "Roku cietrzewia", jednej z części wieloletniej akcji "Ożywić pola", mającej na celu udział szkół w zachowaniu piękna naszego rolniczego krajobrazu oraz pomocy w ochronie drobnej zwierzyny.
Monografia cietrzewia jest przeznaczona raczej dla młodszych adeptów przyrodoznawstwa, nie ma tu zbyt wielu fachowych określeń, dokładnej morfologii czy systematyki. Są za to piękne zdjęcia z różnych pór roku z pięknymi metalicznoczarnymi kogutami i skromnymi, pstrokatymi kurami. Jest opis miejsc występowania, bardzo dokładne opisy tokowiska czy wreszcie formy działań, które mogą ochronić od wyginięcia tego pięknego ptaka.
Niestety, moim zdaniem działania spóźnione... Cietrzew powinien być chroniony co najmniej od lat osiemdziesiątych, a nie od 1994 roku. Mniej więcej w tym samym okresie wprowadzono akcję zrzucania z samolotów szczepionek dla lisów przeciwko wściekliźnie. Jak się to skończyło - wszyscy wiemy.

• Leśnictwo i łowiectwo
  • A.D. 2018