Księga wyjścia

Okładka książki Księga wyjścia
Mikołaj Grynberg Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-03-07
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-07
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496415
Tagi:
emigracja historia historia PRL literatura faktu manipulacja Marzec ’68 Polacy polityka PRL rozrachunek z przeszłością samotność trauma wykluczenie społeczne wywiad Żydzi
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
301 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1514
1514

Na półkach: , , ,

„W każdym społeczeństwie większość to są zakute łby. W Polsce i w Izraelu, i w innych krajach... Zawsze wiele zależy od tego, co zrobi mała grupa zwana inteligencją. W Izraelu, w Polsce, w Stanach czy w Szwecji wszystko teraz idzie skrajnie, w stronę nacjonalizmu” - mówi Józek Szpilman, jeden z rozmówców Mikołaja Grynberga.

Spośród osiemdziesięciu przeprowadzonych rozmów z marcowymi emigrantami wybrał autor do Księgi wyjścia blisko trzydzieści. Jest to grupa dość jednorodna wiekowo. W latach 1967-1970, kiedy opuszczali Polskę z dokumentem podróży, czyli jako bezpaństwowcy po przymusowym zrzeczeniu się obywatelstwa, wchodzili w dorosłe życie. Maturzyści, studenci, świeżo upieczeni absolwenci. Na ogół wyjeżdżali z rodzicami, często byłymi ideowymi komunistami, po rozpętaniu antysemickiej nagonki wyrzuconymi z pracy, niektórzy z wysokich państwowych stanowisk.

Wszystkich swoich rozmówców pyta Grynberg o ich ówczesną i obecną tożsamość. Przed 1967 rokiem uważali, że są Polakami pochodzenia żydowskiego, choć są w tej grupie i tacy, którzy o swoich żydowskich korzeniach dowiedzieli się nie od rodziców, ale na przysłowiowym podwórku, i to w formie wulgarnych inwektyw. Dzisiaj wielu ma trudności z jednoznacznym określeniem swojego stosunku do polskości. Większość jednak, mimo trwającego nadal rozgoryczenia, nie ukrywa przywiązania do kultury polskiej, nawet jeśli są dumnymi i lojalnymi obywatelami swoich nowych ojczyzn.

Młodszych czytelników, nie pamiętających tamtych czasów, obok opisów, jak ten exodus wyglądał, zaciekawi być może zamykający książkę rys historyczny autorstwa Piotra Osęki pt. Polowanie na piątą kolumnę. U rówieśników jej bohaterów jednym z dominujących wrażeń po przeczytaniu Księgi... będzie zapewne uczucie żalu, że tak wielu fajnych ludzi zostało z ojczyzny wypędzonych. Bo tacy oni są. Gdziekolwiek trafili, świetnie sobie radzą, mimo emocjonalnej traumy, która w początkowym okresie musiała być trudna do przezwyciężenia.

Wydźwięk cytowanej wyżej wypowiedzi Józka Szpilmana specjalnie dobrze także na przyszłość nie wróży. Inni o politycznych trendach światowych nie filozofują. Ale jeśli chodzi o stosunki polsko-żydowskie, o wiecznie żywy antysemityzm, też optymistami nie są.

„W każdym społeczeństwie większość to są zakute łby. W Polsce i w Izraelu, i w innych krajach... Zawsze wiele zależy od tego, co zrobi mała grupa zwana inteligencją. W Izraelu, w Polsce, w Stanach czy w Szwecji wszystko teraz idzie skrajnie, w stronę nacjonalizmu” - mówi Józek Szpilman, jeden z rozmówców Mikołaja Grynberga.

Spośród osiemdziesięciu przeprowadzonych rozmów z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    603
  • Przeczytane
    368
  • Posiadam
    108
  • 2018
    36
  • 2019
    13
  • Reportaż
    13
  • Teraz czytam
    9
  • Historia
    7
  • 2021
    6
  • Literatura faktu
    6

Cytaty

Więcej
Mikołaj Grynberg Księga wyjścia Zobacz więcej
Mikołaj Grynberg Księga wyjścia Zobacz więcej
Mikołaj Grynberg Księga wyjścia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także