Światło w fotografii. Magia i nauka. Wydanie III

7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Fotografia
poradniki
etrybulski

Oświetlenie fotograficzne nigdy nie zastąpi własnego stylu, bez względu na to, jak bardzo zaawansowane technicznie będą aparaty i pozostały sprzęt. Nawet mając do dyspozycji najnowocześniejsze narzędzia, fotografowie wciąż muszą się dobrze zastanowić nad tym, w jaki sposób oświetlić temat, by uzyskać pożądany efekt. Dzięki tej podstawowej umiejętności można radykalnie i szybko poprawić wygląd wykonywanych fotografii.

Książka Światło w fotografii to obszerny zbiór wiedzy teoretycznej na temat natury i zasad zachowania się światła, wraz z przykładami praktycznego jej wykorzystania. Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami i schematami oraz zawiera proste instrukcje postępowania adresowane do fotografów na różnych poziomach umiejętności. Dostarcza nieocenionych wskazówek na temat tego, jak oświetlać sprawiające najwięcej problemów w tym obszarze tematy, jak rozmaite powierzchnie, metal, szkło, płyny, sceny nietypowe (czarne przedmioty na czarnym tle i białe na białym) oraz portrety.

Nowe wydanie zawiera:
• nowy rozdział zatytułowany Budowa własnego studia,
• rozszerzony rozdział 8. – Wykonywanie portretów,
• dodatek prezentujący sprawdzony sprzęt i akcesoria oświetleniowe,
• ponad 100 nowych fotografii i ramek z informacjami uzupełniającymi,
• zaktualizowane informacje na temat nowych technologii i rozwiązań oferowanych przez nowoczesne lampy błyskowe, panele diodowe i świetlówkowe.

Style oświetlania będą się zmieniać, ale natura światła zawsze pozostanie taka sama. Fotografowie rozumiejący podstawy fizyki światła, mogą wykorzystać tę wiedzę do tworzenia różnorodnych aranżacji oświetlenia, dzięki którym wzbogacą się o szeroki wachlarz stylów.

źródło opisu: https://www.galaktyka.com.pl/product,,868.html

źródło okładki: https://www.galaktyka.com.pl/media/repository/Swia...»

Kashia | 2019-07-22

Bardzo ciekawa pozycja, ale raczej dla osób, które planują fotografować w studio. Po przeczytaniu tej książki z pewnością będziemy bogatsi o wiedzę w zakresie sterowania światłem i jego zachowania w warunkach kontrolowanych. Dużo jest też wiedzy praktycznej dla początkujących osób, które nie wiedzą jeszcze jakie lampy i dodatki kupić do studia. Po lekturze tej książki temat znacznie się rozjaśnia. Tak jak mój poprzednik pisał - z książki nie wyciągną nazbyt wiele osoby pracujące w plenerze ze światłem zastanym.

Kacper | 2019-03-18
Przeczytana: 16 marca 2019

Książkę dostałem na urodziny, a i tak planowałem ją kiedyś kupić.
Rady w książce są bezcenne, jednak większość z nich rzadko można przełożyć na fotografię plenerową, zwłaszcza jeśli chodzi o światło zastane. Po książce spodziewałem się bardziej natury zachowania samego światła, a nie konkretnych przykładów na lampach itp. Ja fotografuję głównie przyrodę makro i szczerze mało która rada z tej książki mi się przyda.
Mimo wszystko sądzę, że jest to świetna książka i bardzo wielu fotografom się ona przyda. Wg mnie najwięcej wyniosą z niej osoby, które mają całkowitą kontrolę nad światłem.