Niemcy, Rosja i kwestia polska

Capital Book
2016-06-01
1991-01-01
polityka narodowa demokracja historia Polski Roman Dmowski Endecja

Autor zawarł swoje poglądy na ówczesna sytuacje polskiego narodu wobec trzech zaborców. Należy obowiązkowo przeczytać te książkę, aby rozprawić się z mitem, iż Dmowski był rusofilem. Uważny czytelnik znajdzie sporo antyrosyjskich tekstów.

Autor przedstawia w tej książce swoje opinie na temat polityki Niemiec i Rosji w stosunku do Polski. Nie do końca zgadzam się z opinią autora ale mimo to moim zdaniem warto przeczytać tą książkę.

Bardzo podoba mi się spójność narracji którą prowadzi Dmowski, niezależnie od tego co o niej myślę. Grunt pod jego przekonania, zaskakująco ma pewną słuszność, przez to w jakiej sytuacji politycznej przyszło mu powstawać. Przesłanie obecnie archaiczne, ale ważne i czuję potrzebę czytać dalej, bo to zaledwie analiza sytuacji z perspektywy nacjonalisty, a nie wyłożenie...

Autor i zarazem polityk broni zawzięcie swoich racji. Mnie nie przekonał do nich napewno. Czytałam książkę z zaciekawieniem, ponieważ jestem zdania, że warto znać dwie strony medalu.🤐
Dmowski w interesujący sposób porusza kwestię narodu żydowskiego na terenach Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto było przeczytać tą pozycję.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/niemcy-rosja-i-kwestia-polska

Jak zwykle u Dmowskiego, doskonały traktat polityczny na najwyższym poziomie. W zasadzie, można do tej pracy zaglądać jako do opracowania na temat historii Polski i historii dyplomatycznej powszechnej ostatniej ćwierci XIX w. Erudycja autora, zarówno gdy chodzi o sprawy polskie, jak i sprawy Europy, doprawdy zwala z nóg.

Dmowski jest oczywiście wyrazicielem poglądów...

Obalanie mitow nauki szkolnej Level 10!
Bardzo skladna i ciekawa, analiza polozenia Polakow w zaborach, rozwija horyzonty!

7.5

112 lat temu książka została wydana we Lwowie, następnie przetłumaczono ją na francuski, rosyjski, a nawet fiński. W 2016 r. ukazało się ostatnie polskie wznowienie, natomiast w Rosji – 3 lata temu. Omawiana przeze mnie pozycja kojarzy się dziś głównie z „opcją prorosyjską”, czyli polityką Dmowskiego upatrującą nadziei w odzyskaniu niepodległości dzięki „postawieniu...

Systematyczna i ścisła analiza "sprawy polskiej" na początku XX w. Większość tych przemyśleń nie ma oczywiście zastosowania do sytuacji współczesnej, jednak sądzę że książkę warto przeczytać, aby zapoznać się logiką rozumowań w kwestiach politycznych oraz ich realizmem, wyzutym z wszelkich mrzonek i sentymentów.

Jestem skłonny wierzyć, że większość ludzi posiadających wiedzę historyczną, której nie powinni się wstydzić, aczkolwiek nie będący dysponentami dyplomu z tej dziedziny nauki, potrafią określić wizję narodowej demokracji, której głównym ideologiem był właśnie Roman Dmowski, krótko, jako „orientację prorosyjską”, zaś politykę środowiska Piłsudskiego powszechnie tytułuje się...

• Historia
  • Chcę w prezencie