Dziewczęta z Auschwitz

Okładka książki Dziewczęta z Auschwitz Sylwia Winnik
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Dziewczęta z Auschwitz
Sylwia Winnik
8,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2018-01-24
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-24
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328708372
Tagi:
Auschwitz-Birkenau biografia historia II wojny światowej II wojna światowa literatura faktu obóz koncentracyjny wspomnienia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
786 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
768

Na półkach: , , , , , , , ,

RECENZJA

Premiera: 24.01.2018

„Udało mi się przetrwać w Auschwitz, bo miałam silną psychikę. Nie rozckliwiałam się nad sobą, bo to osłabiało. A słaby więzień to trup. Żyłam z dnia na dzień. Modliłam się o siłę i to dodawało mi otuchy. Nigdy nie zwątpiłam w Boga. W końcu to ludzie ludziom zgotowali taki los. Homo homini lupus est. O Auschwitz trzeba mówić, trzeba pisać. Jesteśmy świadkami historii, kiedy my odejdziemy, książki zostaną.” – fragment wspomnień Wiesławy Gołąbek, opisanych w „Dziewczętach z Auschwitz”.

Piszę tę notkę z ciężkim sercem… Dzień po 73 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau… Jakież to symboliczne… I mówiąc szczerze, nie zaprezentuję Wam recenzji, rozbierającej język i styl dzieła literackiego na czynniki pierwsze, traktującej o jego fabule i wrażeniach z lektury. Bo w moim odczuciu taka analiza jest nie na miejscu w przypadku książek z nurtu tzw. „literatury obozowej”. Jedyne, co moim zdaniem jest dopuszczalne, to nawoływanie do lektury tego tytułu, bo jest najświeższym z dostępnych na rynku wydawniczym wstrząsających tytułów faktograficznych, traktującym o ludziach, którym przyszło żyć w nieludzkich czasach.

„Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” autorstwa Sylwii Winnik to książka-pamiętnik, stanowiąca kolejne, jakże ważne i ponadczasowe, świadectwo okrucieństw wojny oraz bestialstwa wobec drugiego człowieka. To wielogłos dwunastu bohaterek, które urodziły się w obozie lub trafiły do niego jako małe dziewczynki, nastolatki lub młode kobiety, i widziały tam trudne do opisania i zrozumienia cierpienie – śmiercionośne selekcje, egzekucje, katorżniczą pracę, eksperymenty medyczne, dramatyczne warunki bytowania. Kobiety te wyszły z założenia, że o nazistowskich zbrodniach i nieludzkich warunkach egzystencji (bo o życiu nie może być w tym kontekście mowy) w obozach koncentracyjnych należy mówić głośno i otwarcie, pomimo tego, jak ogromny ból niosą wspomnienia. Wspomnienia, które nam – czytelnikom, powinny zawsze jeżyć włos na głowie i prowadzić do jednej refleksji: to, co miało miejsce w niemieckich obozach śmierci w sercu cywilizowanej Europy, nie ma prawa wydarzyć się już nigdy. I że nie wolno nam pod żadnym pozorem zapomnieć o gehennie, jaka stała się udziałem wielu niewinnych istnień ludzkich.

Nie napiszę w tej notce już nic więcej poza: PAMIĘTAMY!

RECENZJA

Premiera: 24.01.2018

„Udało mi się przetrwać w Auschwitz, bo miałam silną psychikę. Nie rozckliwiałam się nad sobą, bo to osłabiało. A słaby więzień to trup. Żyłam z dnia na dzień. Modliłam się o siłę i to dodawało mi otuchy. Nigdy nie zwątpiłam w Boga. W końcu to ludzie ludziom zgotowali taki los. Homo homini lupus est. O Auschwitz trzeba mówić, trzeba pisać....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 601
  • Przeczytane
    1 555
  • Posiadam
    328
  • 2018
    87
  • 2019
    68
  • Teraz czytam
    44
  • Ulubione
    33
  • Historia
    24
  • 2020
    21
  • 2020
    18

Cytaty

Więcej
Sylwia Winnik Dziewczęta z Auschwitz Zobacz więcej
Sylwia Winnik Dziewczęta z Auschwitz Zobacz więcej
Sylwia Winnik Dziewczęta z Auschwitz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także