Bobby Fischer. Obsesje geniusza

De Facto
2017-11-15
2017-11-15
szachy geniusz Fisher mistrz

Okładka książki Gwiazdy sportu 85 Maciej Biega, Krzysztof Blauth, Janusz Cieśliński, Zbigniew Dutkowski, Stefan Gawlikowski, Jerzy Iwaszkiewicz, Jan Lis, Tadeusz Olszański, Bohdan Tomaszewski, Krzysztof Wyrzykowski, Jacek Zegadło
Gwiazdy sportu 85 Maciej Biega, Krzys...

Fantastyczna książka opisująca życie szachowego geniusza. Zawiera wiele mało znanych informacji i szczegółów.
Świetna pozycja!

Świetna pozycja!

Lekka, ciekawa i przyjemnie opisana historia ekstrawaganckiego geniusza, o którym zapewne nie każdy słyszał (jak np ja). Ponieważ znajduje się w niej sporo nazwisk i technicznych szachowych zwrotów jest to idealna pozycja dla fanów szachów. Dla mnie to był raczej przerywnik. Szkoda ze nie ma w niej żadnych zdjęć poza jednym dotyczącymi głównego bohatera, aż się prosi o wspomniane sylwetki szachistów.

Biografia cudaka, geniusza? Warto przeczytać choć sam styl narracji był czasami męczący. Autor o czymś wspomina potem rezygnuje z rozwinięcia i później ten wątek rozwija

Historia jakby na to nie patrzeć na niezły serial.
Wspaniała książka.
POLECAM

Historia jakby na to nie patrzeć na niezły serial.
Wspaniała książka.
POLECAM

Cudowna książka!
Szachami się nie fascynuję - ot, znam reguły - ale stanowią one jakąś istotną część naszej kultury, zatem sięgnęłam po biografię jednej z wielkich postaci tej dziedziny. I nie żałowałam! Poznałam szachowy światek z jego małą polityką i małymi utarczkami, z jego osobistościami - czasem przesympatycznymi, czasem wręcz przeciwnie - na tle wielkiego świata z wielką polityką. Nie trzeba grać w szacht, by zachwycić się tą książką! Żal mi było kończyć... Chciałabym kolejna taką, opisującą szachy ze dwie dekady później...

Cudowna książka!

Intrygująca książka o jednym z ikon szachów XX wieku

Intrygująca książka o jednym z ikon szachów XX wieku

Biografia pasji, talentu i szaleństwa Fischera zarazem.

Życie słynnego amerykańskiego mistrza świata stanowi tutaj obraz wielce paradoksalny. Im bliżej szachownicy, tym normalniej. Im dalej, im bardziej życiowo, tym więcej niezdrowych obsesji, szkodliwych fascynacji. Gawlikowski pokazuje jak bardzo zmarnowany był tak naprawdę talent Fischera. Jak dużo zależności wpłynęło na rychły koniec kariery, życie w nieustannym strachu giganta szachów.

W dodatku pięknie ograno tu wątek popularyzacji szachów i roli propagandy w czasach zimnej wojny - wszechstronność postaci Fischera powala.

Osobiście oczekiwałem nieco więcej "technicznego" podejścia do szachów i charakterystyki Bobby'ego jako gracza, ale to jednak przede wszystkim biografia.

Biografia pasji, talentu i szaleństwa Fischera zarazem.

Książka bardzo ciekawa, od dłuższego czasu żadna mnie tak nie wciągnęła.

Opis człowieka obdarzonego wielkim talentem, inteligencją i pasją, który dla gry w szachy zrobił bardzo wiele. Ale mógł zrobić o wiele więcej i zostać gigantem.

Jednocześnie to opis życia człowieka, o którym mógłbym powiedzieć po lekturze tej książki, że z dala od szachownicy stawał się obłąkany. Zwłaszcza po zdobyciu mistrzostwa świata jego życie zaczyna przypominać koszmar. Nie ma w nim już zbyt wiele o grze, ponieważ przestał grać, natomiast jest coraz więcej o nienawiści, nieufności, strachu. Nie do wyobrażenia było dla mnie, jak urządził swoje życie, jak obsesje, lęki, idiotyczne uprzedzenia wzięły w nim górę. Zamiast spijać śmietankę, konsumować efekty swojej ciężkiej pracy — wrzucił to wszystko do kosza.

Nie ufał przyjaciołom i rodzinie, a ufał sekciarzom dziwacznych religii. Nie brał pieniędzy od ludzi, którzy oferowali mu krocie za czasami ledwo kiwnięcie palcem, a przyjął ofertę, która sprawiła, że stał się wygnańcem z własnego kraju. Nienawidził Żydów, chociaż on sam i cała jego najbliższa rodzina była Żydami. Negował holokaust, zaczytywał się w „Mein Kampf”, urodzony i wychowany w Ameryce — gdzie w końcu jego matka po długiej tułaczce znalazła im spokojny dom — cieszył się z zamachu na WTC... Szaleństwo.

A jednocześnie w pewnych momentach, na bardzo krótkie okresy czasu, w wyjątkowych sytuacjach, potrafił być zabawny, kulturalny, otwarty, na chwilę wyjść z tej skorupy wiecznej podejrzliwości. Jak doktor Jekyll i pan Hyde.

Myślę, że potrzebował poważnej pomocy psychologa lub psychiatry, a może obu. Ale jak człowieka zaprowadzić do specjalisty, gdy sam nie widzi takiej potrzeby?

Miał olbrzymi potencjał, wiedzę, doświadczenie i inteligencję, by do gry w szachy wnieść ogrom interesujących zmian. Ale ten ogrom zaprzepaścił w sposób niewytłumaczalny.

Czego mi brakuje w tej książce? Zdjęć. Są trzy, samego Fischera, jeśli policzyć okładkowe. Żadnych zdjęć z najważniejszych wydarzeń sportowych, w jakich udział brał Fischer. Żadnych zdjęć miejsc, rodziny, przyjaciół czy przeciwników. Oczywiście wszystko to można znaleźć w Internecie, ale książka byłaby dużo bardziej kompletna, bo jest bardzo dobrze napisana, szybko się ją czyta, styl wciąga i naprawdę brakuje zdjęć jako punktów zaczepienia dla wyobraźni, żeby osobom nadać twarze, a miejscom kształt.

To duży minus dla wydawcy, bo skoro znalazło się miejsce na reklamy książek (zupełnie niezwiązanych z szachami),to z pewnością choćby kilkanaście zdjęć można było umieścić.

Plusem są krótkie biografie przeciwników na końcu książki, co powinno sprawić, że dla kogoś zupełnie nieinteresującego się szachami, a tylko biografiami sławnych ludzi, szachowi rywale Fischera nabiorą głębszego wyrazu (bo wszyscy byli ludźmi nieprzeciętnymi).

Warto przeczytać i mieć na półce, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się szachami nie tylko jako bierkami, taktyką i strategią.

Książka bardzo ciekawa, od dłuższego czasu żadna mnie tak nie wciągnęła.

Myśle, że jeśli kogoś szachy nie kręcą to i tak książka będzie dla niego interesująca. Powieść przedstawia kulisy życia Fischera i wykorzystanie szachów w propagandowych celach podczas zimnej wojny.

Niby nie wiele wnosząca, bo to kolejna książka na rynku o Bobbym Fischerze, ale chyba pierwsza taka po polsku i kapitalnie się ją czytało. Bardzo dobrze pokazana kariera i życie szachowego geniusza, bez którego szachy nie miałby tego statusu, jaki mają dzisiaj.

• Szachy
  • Biografie