We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu

Cykl: We władzy wisielca (tom 1)
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
śmierć, religia,
filozofia i etyka
Abdita

Bohaterem tej książki jest wisielec – jedna z głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu. Wisielec bowiem to nie tylko zewnętrzny emblemat europejskiego doświadczenia śmierci, lecz postać ze wszech miar dwuznaczna, znajdująca się w stanie nieustannej symbolicznej transformacji i zarazem transformację tę sprawiająca. I wprawiona w ciągły ruch, w prowokacyjną grę znaczeń, w skryte lub całkiem jawne przejścia – między przedmiotem a podmiotem, między nicością a kulturą, między ofiarą a katem, między religią a polityką, między zbrodnią a karą, między poniżeniem a wyniesieniem. Książka śledzi tę dojmującą wszechobecność wisielca w różnych warstwach kultury i duchowości, starając się wydobyć wielość spełnianych przezeń ról.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,795.html

na podstawie różnorodnych źródeł,
bardzo dużo ilustracji.

| 2016-03-18
Przeczytana: 2012 rok

Wydaje się, że wszyscy w jakiś sposób wisimy. Wisimy: w pracy, towarzystwie, markecie, na ramieniu partnera, wisimy bankowi i innym wierzycielom. Wieszano także na krzyżach. Historia wisielca wypełnia doświadczenie całej Europy. A może i świata? O tym niezrównany prof. Mikołejko (już na ten temat ukazał się tom 2).

komestor | 2013-12-21

Wunderfuchs | 2017-06-19