rozwińzwiń

Kronika PRL. Seriale, seriale...

Okładka książki Kronika PRL. Seriale, seriale... Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Okładka książki Kronika PRL. Seriale, seriale...
Kazimierz KunickiTomasz Ławecki Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Seria: Kronika PRL 1944-1989 popularnonaukowa
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Kronika PRL 1944-1989
Wydawnictwo:
Bellona, Edipresse
Data wydania:
2016-05-05
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-05
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379894345
Tagi:
PRL seriale telewizja sztuka PRL
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 13 dni, które zmieniły Polskę Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ocena 7,1
13 dni, które ... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u? Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ocena 6,5
Maluchem do ra... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Budujemy drugą Polskę. Wielkie inwestycje PRL-u Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ocena 5,9
Budujemy drugą... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ocena 6,6
Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

Panowie Kunicki i Ławecki nie wysilili się nadmiernie. Skorzystali z całkiem bogatej listy prac na temat seriali okresu PRL-u i stworzyli kompilację, która nawet dla mało obeznanego z tematem czytelnika nie wprowadza w zagadnienie. Do tego słaba praca redakcyjna (o czym dalej) i mamy bardzo mierne opracowanie - nie, nie opracowanie, a jedynie zasygnalizowanie - tematu.
Autorzy postanowili przybliżyć seriale telewizyjne wg schematu - najpierw najbardziej popularne, potem te mniej, a wreszcie kilka tematów w miarę często wykorzystywanych przez filmowców. Powstał miszmasz, który niczego nie wyjaśnia, a jedynie streszcza dzieje produkcji tej formy telewizyjnej. Nawet nie chodzi o porządek - można przecież równie dobrze stworzyć przegląd chronologiczny, jak i tematyczny seriali. A tu jest chaos i przypadek. Za to nie ma wprowadzenia, oceny gatunku, znaczenia - a przecież można było pokusić się o jakieś podsumowania, zaznaczyć, że wobec istnienia tylko jednego, potem dwóch programów telewizyjnych, seriale odgrywały ważną rolę, że wybierano znakomitych aktorów, że muzykę pisali fantastyczni artyści, że nie spieszono się z produkcją i dlatego mało było bylejakości (to moja opinia, autorzy mogli wyrazić inną, ale nie przedstawili żadnego podsumowania).
Zrozumiałe jest skrótowe potraktowanie każdego tytułu, jednak niekiedy autorzy przesadzili w lakoniczności i np. "Kolumbowie" zostali ledwie dotknięci, a to nie jest odosobniony przykład. Poza tym mam wrażenie, że osoby, które przyczyniły się do powstania tej broszurki, nie znają ani kontekstu powstania i emisji filmów, ani nawet niekiedy treści, nie rozumieją też charakteru epoki, kiedy seriale powstawały, bo niektóre wnioski są dość naiwne lub co najmniej dziwne.
A teraz przegląd stron:
29 - z podpisu pod fotografią wyłania się przyjaźń między Januszem Gajosem a psem grającym rolę Szarika. Może to i prawda, ale spotkałem się też z opinią przeciwstawną z uwagą, że przyjaźń psa skierowana była w stronę Wiesława Gołasa. Swoją drogą oba seriale wojenne ("Stawka większa niż życie" i "Czterej pancerni i pies") wyraźnie dominują nad resztą produkcji.
37 - to wyjątkowy błąd. Fotografia przedstawia śmierć Karola Marii Fabiankiewicza (w tę rolę wcielił się genialnie Zdzisław Maklakiewicz; zmarł naprawdę tydzień przed premierą odcinka),nauczyciela tańca, który został zmuszony do tańca przez gestapowca podczas sprawdzania dokumentów w szkole tańca. A podpis zdjęcia w książce - niemiecka łapanka. Oglądałem serial podczas jego premiery i później. Autorzy chyba nie. Redaktorzy także.
50 - Sylwester Chęciński zostaje przedstawiony jako "(...) twórca pierwszej części trylogii o Ziemiach Odzyskanych 'Nie ma mocnych'(...)", a w następnym akapicie dowiadujemy się, że "(...) Chęciński zajął się realizacją drugiej części trylogii 'Kochaj albo rzuć' (...)". I co tu komentować? Dla młodszych i nie znających trylogii - a gdzie się podziali "Sami swoi"?
Na tej samej stronie w serialu "Droga" główny bohater, wg autorów, wozi pasażerów. Czasem tak, kiedy jedzie autobusem. Częściej jednak marian kieruje ciężarówką, pracując rzeczywiście w bazie PKS. Takie niedopowiedzenie.
I jeszcze ta sama strona. Może dla autorów serial "Daleko od szosy" to ówczesna telenowela, ale to jeden z najbardziej smutnych produkcji tego okresu, a bohaterom wiatr ciągle wieje w oczy. I serial nie kończy się "żyli długo i szczęśliwie". Taki obraz o tamtych czasach, nie tylko o romansie chłopa z córką inteligencką.
65 - opinia o "Królewskich snach" - szkoda, że zostały zapomniane. Nie, nie szkoda - były po prostu nudne.
69 - "Przygody pana Michała" powstawały równolegle jako serial do produkcji filmowej Hoffmana "Pan Wołodyjowski". Tylko, że w brew zdaniu autorów, realizował serial Paweł Komorowski. Łatwo sprawdzić.
74 - szkoda, że autory nie rozwinęli jednej z nielicznych w tej książeczce opinii, określającej serial "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" mianem jednego z najmądrzejszych i najważniejszych polskich seriali. Pod taką opinią podpisuję się obiema rękami.
84 i 87 - ledwie krótki akapit o jednym z najlepszych seriali, znakomitej ekranizacji powieści Prusa "Lalka". Dlaczego tak mało?
Bez strony - chociaż "Ziemia obiecana" to przede wszystkim film, to jednak funkcjonował także jako serial. A w książce ani słowa o nim.
124 - to ewidentnie wina redakcji, już poza tekstem zasadniczym. Mityczna szarża polskiej kawalerii na czołgi niemieckie podczas wojny 1939 r. została określona jako efekt niemieckiej propagandy... powojennej. Ciekawe, o jaką wojnę chodzi...
Skrótowość, źle wyważone proporcje, brak niektórych ważnych produkcji, chaos redakcyjny, błędy, brak opinii, brak podsumowania (o wstępie nie wspominając) - to ciężkie zarzuty i nawet liczne zdjęcia (z fatalnymi podpisami) nie poprawiają oceny. Oczekiwałem znacznie lepszego opracowania, nawet na tak małej liczbie przeznaczonych na to stron.

Panowie Kunicki i Ławecki nie wysilili się nadmiernie. Skorzystali z całkiem bogatej listy prac na temat seriali okresu PRL-u i stworzyli kompilację, która nawet dla mało obeznanego z tematem czytelnika nie wprowadza w zagadnienie. Do tego słaba praca redakcyjna (o czym dalej) i mamy bardzo mierne opracowanie - nie, nie opracowanie, a jedynie zasygnalizowanie -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3
  • Kronika PRL
    1
  • Pe_eR_eLki
    1
  • Mam
    1
  • Posiadam
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kronika PRL. Seriale, seriale...


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne