Lechia-Sarmacja-Scytia. Atlas historyczny

Okładka książki Lechia-Sarmacja-Scytia. Atlas historyczny Janusz Bieszk, Wojciech Zieliński
Okładka książki Lechia-Sarmacja-Scytia. Atlas historyczny
Janusz BieszkWojciech Zieliński Wydawnictwo: Bellona bajki
bajki
Bellona
2021-05-19
2021-05-19

Lechia nie jest fikcja, jest w zapisach kronik Persów oraz wielu innych starożytnych cywilizacji. Moja kobieta jest z Iranu i wielokrotnie wspominałą, że na Polskę w Iranie mówiło sie Lechistan, Nie wzięło się to z nikąd. Widziałem wiele archiwalnych map narysowanych przez tamtejszych kartografów i wszystko się pokrywa.

Wygląda na to że starożytna historia Naszego Pięknego Kraju jest dużo lepiej zachowana na Bliskim Wschodzie aniżeli u nas.

A trole / troglodyci z głowami spranymi panującym systemem oraz propagandą hisotryczna nigdy w to i tak nie uwierzą bo najdalej gdzie byli to sąsiadująca gmina a ich głównym źródłem informacji jest postkomunisty system edukacji ;)

Wygląda na to że starożytna historia Naszego...

Żerowania na głupocie turbolechitów c.d. Znowu im wciska mapy z XVII-XIX wieku, jako starożytne. Co gorsza, nawet nie rozumie co na tych mapach jest przedstawione...

A tu coś, co pomoże wam zrozumieć, jaki jest stan umysłu janusza Janusza ("janusz" to tytuł naukowy :D, a "Janusz" - imię):

Książka skierowana dla wszystkich interesujących się historią i genezą powstania państwa polskiego. Aktualnie, z uwagi na niewiele źródeł historycznych, ten temat jest nie do końca wyjaśniony. Autorzy prezentują swoje przemyślenia co rodowodu Polski w oderwaniu od oficjalnie publikowanych badań naukowych Bardzo dużo map wraz ze źródłami. Twarda okładka i ładne wykończenie. Warta przeczytania jako alternatywa dla akademickich publikacji.

Nie tak dawno ukazał się bardzo interesujący "Atlas lądów niebyłych". Ten można potraktować jako suplement, z tym że można go określić w różnoraki sposób, ale na pewno nie jako "bardzo interesujący". Żenady ciąg dalszy, a ktoś wciąż za to płaci...

Turbolechici od swoich początków byli dla mnie niezwykle interesującym zjawiskiem, swoistym kuriozum unaoczniającym potęgę internetu, bez którego tego typu poglądy nigdy nie weszłyby do szerszego obiegu. Jednocześnie obserwacja rozwoju turbolechityzmu była pouczającą lekcją narodzin kolejnego mitu - jak wbrew naukowemu consensusowi, można za pomocą emocji, zbudować od podstaw legendę. Z tą teorią spiskową rozprawili się już niejednokrotnie zawodowi historycy, dlatego pominę jej bliższe omawianie i od razu przejdę do recenzji tej pozycji. Ten atlas jest niczym innym, niż dosyć przypadkowym zbiorem map politycznych z historii Europy stworzonych głównie w XIX i XX wieku z nielicznymi starszymi pozycjami. Zestawione są one z kilkoma zdaniami wyjętymi z falsyfikatów udających dawne kroniki, na których swoje wizje opierają twórcy idei "wielkiej lechii." Jedynym kryterium doboru map jest wyszukiwanie toponimów potwierdzające poglądy zwolenników tej teorii. Myślenie autorów jest następujące - jeśli mamy w Bawarii rzekę o nazwie Lech, to jest to dowód na istnienie na tym terenie państwa Lechitów. I w ten sposób dobierano mapy - niektóre czytelnicy mogą pamiętać ze swych podręczników, bo nie są wcale takie stare.
Tę pozycję ciężko jest traktować poważnie. Jednak w prawdziwe osłupienie wprawiła mnie lektura wstępu, którą zostawiłem sobie na deser. Otóż autorzy opisują w nim - absolutnie poważnie - sąsiadów owej "wielkiej lechii" istniejącej od XX wieku p. n. e. (tak, sprzed czterech tysięcy lat),wśród których podają... Amazonki zakładające swoje królestwo gdzieś w dzisiejszej Bawarii. Po takim sformułowaniu świadczącym o totalnym oderwaniu twórców tej teorii spiskowej od rzeczywistości, turbolechityzm z śmiesznostki stał się dla mnie nieśmiesznym i szkodliwym zarazem żartem o dewastującej sile. Naprawdę szkoda mi Bellony, która kiedyś była może i niszowym, ale poważanym wydawnictwem, a teraz serwuje takie coś...
Zasadniczo niech ta recenzja posłuży za ostrzeżenie - szkoda na tę pozycję czasu i zwłaszcza pieniędzy. Ja na szczęście, zdołałem przeczytać całość w Empiku, bez poświęcania na to złotówki, ale zmarnowanego czasu nikt mi nie wróci.

ładnie wydany atlas zapomnianych map pokazujących obszar Lechii, Sarmacji, Scytii...kwestia tylko zastanowienia się czy to to samo?

Ten "atlas" powinien mieć tytuł: "Atlas Bieszkolandu, czyli krainy, która ani była, ani jest, ani będzie".

opisywanie wielkiej lechii, na istnienie której nie ma dowodów archeologicznych, i wyciagnie wniosków z jej istanienia na podstawie źródeł, które historycy dawno zweryfikowali jako propagandę lub falsyfikaty XD

• Album
  • Posiadane