"Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej

Wydawnictwo: Muza
5,07 (30 ocen i 7 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
1
7
4
6
4
5
8
4
3
3
6
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328707962
liczba stron
288
język
polski
dodała
justyna

Hala była sanitariuszką batalionu „Golski” i wielką miłością „Zośki” Tadeusza Zawadzkiego. Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala...

Hala była sanitariuszką batalionu „Golski” i wielką miłością „Zośki” Tadeusza Zawadzkiego.

Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala Krauze, Maria Rabińska, Janek Bytnar „Rudy” i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i oczywiście Tadeusz Zawadzki „Zośka”. I nagle, ci młodzi ludzie, tuż po maturze lub tuż przed maturą, stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się zbytnio podjęli walkę, wielu z nich zginęło. Hala wraca myślami do tragicznych przeżyć wojennych. Wspomina też lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Zmarła w 2015 roku. Wspomnienia Haliny Sapalskiej z domu Glińskiej zostały spisane przez autorki w ostatnich latach życia bohaterki.

Dorota Majewska, a później Aleksandra Prykowska-Malec towarzyszyły Halinie Sapalskiej do końca, gromadząc pokaźny materiał, będący podstawą do zapisu wspomnień. Wciąż mają też kontakt z jej rodziną. Książkę wzbogacają niepublikowane dotąd fotografie oraz dokumenty z prywatnego zbioru.

Szczególną wartością książki są opisy wydarzeń historycznych z okresu drugiej wojny światowej oraz postaci związanych z tymi wydarzeniami, obrazy przedwojennej Warszawy a także refleksyjne, nie pozbawione humoru spostrzeżenia kobiety dziewięćdziesięcioletniej.

 

źródło opisu: https://muza.com.pl/literatura-faktu/2827-zoska-mo...(?)

źródło okładki: https://muza.com.pl/literatura-faktu/2827-zoska-mo...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (86)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1066
Stokrotka | 2017-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2017

„ZOŚKA. Moja wielka miłość” to wspomnienia Hali Glińskiej, sympatii jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”, Tadeusza Zawadzkiego . Wspomnienia nie ograniczają się jedynie do „Zośki”, pojawia się „Rudy”, „Alek” i inni. Pani Hala opisuje świat dawno miniony, mentalność, obyczaje, modę, sposób spędzania wolnego czasu. Książka przypomina swoją formą strumień myśli. Narratorka snuje opowieść, nie dbając o chronologię, więc czas współczesny miesza się z przeszłością. To może przeszkadzać, drażnić. Zastanawiałam się, dlaczego autorki nie uporządkowały materiału. Doszłam do wniosku, że być może postawiły na realizm lub chciały zachować obrazowość, filmowość scen – bohaterka zostaje przedstawiona we współczesnej kuchni, pije kawę, pali papierosy i nagle zaczyna opowiadać, cofać się w przeszłość. A po chwili następuje powrót do TU i TERAZ.
Jeśli ktoś czytał „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego lub „Alek, Rudy, Zośka” Barbary Wachowicz, może być wyżej wymienioną pozycją...

książek: 739
Monika | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Odkąd zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, nie mogłam się doczekać, żeby ją przeczytać. To przecież moje ulubione tematy. Wojna, bohaterowie "Kamieni na szaniec", piękne życie na przekór strasznym okolicznościom.
Dziś jestem już po lekturze...no cóż...w tym wypadku lepiej by się stało, gdyby książka pozostała w sferze moich marzeń do końca.

Książka to wspomnienia Hali Glińskiej, sympatii Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". I już tu trochę rodzą się moje wątpliwości. Na ile są to wspomnienia samej Hali, na ile zredagowanie ich przez autorki? To pytanie oczywiście pozostanie bez odpowiedzi. Tak czy inaczej, opowiedziane przez Halę czy zredagowane, powinny być znacznie staranniej opracowane. Ogrom nużących, bez znaczenia powtórzeń jest ogromny. W skrócie podsumowałabym to "kawa, ciastka, papierosy". Po co o tym? Po co aż tyle? Co mi daje wiedza, że pani Aleksandra zadała pytanie odstawiając filiżankę po wypitej kawie. Po co snuje się domysły na temat orientacji seksualnej jakiegoś...

książek: 424
Kasia | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

Książka powinna nosić tytuł "Wspomnienia Hali Glińskiej - ja i losy mojego rodu (bonus: Byłam dziewczyną Zośki)".
Ja nastawiałam się na książkę o Zośce widzianym oczami jego dziewczyny. A te wspomnienia zajęły zaledwie kilka kartek.
Nie podszedł mi bardzo chaotyczny styl - rozumiem formę wspomnień ale dla mnie powinny być trochę bardziej usystematyzowane. Powiem tak - najlepiej czytało mi się krótkie biografie bohaterów i opisy miejsc. Do tego błąd merytoryczny, który nawet ja zauważyłam plus brak przypisów, które wyjaśniałyby pewne kwestie laikom. Plus bohaterka pokazana w stylu "co to nie ja".
Reasumując: świetny materiał na książkę, ale kiepsko przekazany.
Szkoda

książek: 673
tajemniczeksiazki | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2017

11 listopada 1918 roku po stu dwudziestu trzech latach Polska odzyskała niepodległość. Jak doskonale wiemy, wolnością tą, jako naród nie nacieszyliśmy się długo, bowiem już w 1939 roku musieliśmy zmierzyć się z kolegą wojną, o wiele brutalniejszą i dłuższą, niż ta poprzednia. Niewątpliwie jednym z bohaterów owego czasu był niejaki Tadeusz Zawadzki pseudonim "Zośka", a także jego nie mniej bohaterscy koledzy - Jan Bytnar ps. "Rudy" i Maciej Aleksy Dawidowski ps. "Alek". Hala Glińska, partnerka Tadeusza z czasów wojennych postanowiła zebrać swoje wszystkie wspomnienia i dzięki Dorocie Majewskiej i Aleksandrze Prykowskiej-Malec spisać je w formie książki.

"Zośka - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej" to bez wątpienia piękny zbiór wspomnień, zawierający ogrom informacji dotyczących nie tylko samej postaci wspomnianego wcześniej Tadeusza Zawadzkiego, lecz również okresu II wojny światowej.

Niemalże od pierwszych stron książki można wywnioskować jedno. Tadeusz był wielką...

książek: 1454

Z bólem serca wystawiam tej książce tak niską ocenę. Niestety, podobnie jak mojej przedmówczyni, całkowicie nie spełniła ona moich oczekiwań nie tylko jako historia o Tadeuszu Zawadzkim i jego dziewczynie, ale jako książka biograficzna w ogóle.

Książka ma dwie autorki, gdzie jedna z nich jest polską aktorką, która gdzieś zagrała rolę epizodyczną w serialu, o czym mamy cały akapit wpleciony w przytaczaną wypowiedź Hali. Wydaje się jednak, jakby absolutnie nikt nie zajął się zredagowaniem tego, co Hala mówiła i wspominała. Przypominało mi to transkrypcje, które robię z socjologicznych wywiadów, gdzie cała praca polega tylko i wyłącznie na przepisaniu słowo w słowo wypowiedzi osoby przeprowadzającej wywiad i interlokutora. Powtórzeń jest masa, nie ma żadnej narracji przyczynowo-skutkowej - najpierw mamy wspomniane coś o tym, jakie włosy w dotyku miał Zośka, potem jest krótka historia rodziny męża Hali, a potem gdzieś jeszcze jakieś urywki z powstania. Nie dziwię się, że Hala nie...

książek: 111
MonikaOlga | 2018-05-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2018

Tytuł książki zwiastował niezwykle ciekawą i pełną emocji lekturę. Zośka, Rudy i Alek to legendy w walce z hitlerowskim okupantem. To przyjaciele, którzy spotkali się w słynnym warszawskim Liceum im. Stefana Batorego. Swoje charaktery szlifowali w szeregach 23. Warszawskiej Dryżyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, czyli w Pomarańczarni. Koledzy ze szkolnej ławki (Jaś Bytnar i Alek Dawidowski faktycznie siedzieli w jednej ławce) tworzyli zgrany zespół nie tylko wtedy, gdy beztrosko spędzali czas na obozach harcerskich, ale też w tych najtrudniejszych chwilach, gdy wolność została im zabrana, a w Warszawie rozpanoszył się niemiecki okupant. Jak w tym towarzystwie znalazła się Hala Glińska? Otóż Hala była uczennicą Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Była też harcerką. Należała do drużyny harcerskiej Błękitna Czternastka, której drużynową była Hanka Zawadzka, siostra Tadeusza (Zośki).

Hala zakochana była w Tadeuszu po uszy i była to miłość odwzajemniona. Mimo tego, że przypadła na...

książek: 245
amarilla | 2019-04-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Bardzo zawiodłam się na tej książce. Spodziewałam się, innej niż znane z podręczników, czy chociażby "Kamieni na szaniec", opowieści o Tadeuszu Zawadzkim. Byłam pewna, że, dzięki opowieść Hali Glińskiej, będę mogła poznać go od bardziej prywatnej strony, np. dowiem się co lubił robić czy jak spędzał wolny czas. Niestety, niewiele można tutaj przeczytać o "Zośce", a nawet o Powstaniu Warszawskim. Sporo miejsca jest za to poświęcone rodzinie pani Hali, z wieloma, moim zdaniem, zbędnymi szczegółami.
Autorki postanowiły nadać książce formę monologu, odniosłam wrażenie, nie do końca to przemyślały. Jest tutaj dużo chaosu, większość to opis teraźniejszych, a nie historyczny wydarzeń, nie mających nic wspólnego z tematem książki.
Przeszkadzało mi też, że przytaczając czyjeś wspomnienia autorki dopiero na końcu informowały czytelnika, że nie są to słowa ich rozmówczyni.
Wydaje mi się, że bardzo rozbudowany i umieszczony na końcu spis wspominanych w książce osób i miejsc można by zastąpić...

książek: 250
klimczok6 | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2019
książek: 682
PIWCZAK | 2019-05-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2019
zobacz kolejne z 76 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd