Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Aleksandra Prykowska-Malec

2
6,7/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występowała gościnnie w Teatrze Narodowym. Na stałe współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Gra w Teatrze Telewizji, filmach fabularnych oraz serialach. W filmie „Oni szli szarymi szeregami” zagrała postać Basi Sapińskiej sympatii Alka Dawidowskiego. Otrzymała Dyplom Honorowy Rektora Akademii Teatralnej Andrzeja Strzeleckiego za szczególnie wartościową rozprawę magisterską zatytułowaną „Fenomen aktorstwa Ireny Eichlerówny”.
6,7/10średnia ocena książek autora
97 przeczytało książki autora
88 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021
Łączniczka "Zośki". Wspomnienia Danuty Rossman
Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska-Malec
7,6 z 38 ocen
75 czytelników 25 opinii
2021

2017
"Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej
Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska-Malec
5,9 z 49 ocen
118 czytelników 10 opinii
2017
Najnowsze opinie o książkach autora
Łączniczka "Zośki". Wspomnienia Danuty Rossman Dorota Majewska 
7,6

Długo zastanawiałam się co mogę napisać o tej książce. Czytając te wspomnienia przeniosłam się do czasów wojny... Do czasów, gdy wszystko było inne. Emocje, które zostały w tej książce przedstawione pobudzają myśli, a otoczenie zupełnie nie ma znaczenia.
•
Uwagę zwracają również przepiękne #fotografie.
•
"Danuta Rossman była kobietą o silnym charakterze. Pomimo trudnych doświadczeń, nigdy nie narzekała na swój los".
•
Książka inspirująca, historia podnosząca na duchu.
Łączniczka "Zośki". Wspomnienia Danuty Rossman Dorota Majewska 
7,6

Danuta Rossman urodziła się 2 września 1922 roku. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczała do gimnazjum i liceum Królowej Jadwigi w Warszawie. Gdy wybuchła wojna, przebywała w Olesinku koło Góry Kalwarii. Po powrocie do Warszaw, 7 września 1939 roku zgłosiła się do służby sanitarnej podczas obrony stolicy. Działała w konspiracyjnej organizacji małego sabotażu "Wawer" a następnie w "Szarych Szeregach". Przyjaźniła się między innymi z Aleksym Dawidowskim „Alkiem” i jego siostrą Marylą, Janem Bytnarem „Rudym” oraz drużynową „Błękitnej Czternastki”, Anną Zawadzką. Była łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, brata Anny.
W czasie powstania warszawskiego była komendantką oddziału kobiet w Batalionie „Iwo”. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego w Sandbostel. Po wyzwoleniu trafiła do Maczkowa, gdzie wzięła ślub z Janem Rossmanem ps. „Kuna” – wcześniej członkiem Głównej Kwatery "Szarych Szeregów", jednym z komendantów Chorągwi Warszawskiej ZHP.
W 2018 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 28 września 2018 roku.
Książka Doroty Majewskiej i Aleksandry Prykowskiej to autoryzowany zapis wspomnień Danuty Rossman. Pięknie wydana, przepełniona wieloma ważnymi informacjami, ubrana w cudowne fotografie. Autorki stworzyły wspaniałą książkę, dając tym samym nowe życie tej historii. Warto sięgać po takie książki, tym bardziej, że wśród nas pozostało już bardzo niewiele osób, które były świadkami tych makabrycznych wydarzeń.
Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska wykonały kawał świetnej roboty spisując te ciężkie i trudne, a zarazem piękne wspomnienia tak ważnej w naszej historii kobiety. Przykre jest to, że Pani Danuta nie doczekała się publikacji tej książki.. książki, którą poniekąd stworzyła sama...
"Łączniczka 'Zośki'" to wartościa i niezwykle ważna pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto choć w niewielkim stopniu interesuje się II wojną światową. Kawałek historii, wspomnienia, nigdy nie publikowane fotografie- to wszystko znajdziecie w książce. Z całego serca polecam.