Igrzyska demokracji. Amerykańska kultura wyborcza

Okładka książki Igrzyska demokracji. Amerykańska kultura wyborcza Zbigniew Lewicki
Okładka książki Igrzyska demokracji. Amerykańska kultura wyborcza
Zbigniew Lewicki Wydawnictwo: PISM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Igrzyska demokracji. Amerykańska kultura wyborcza
PISM
2016-01-01
2016-01-01

Dr hab. Zbigniew Lewicki z racji pełnionych funkcji naukowych posiada przeogromną wiedzę, którą wykłada czytelnikowi w przystępny sposób. Fakty przeplata z ciekawostkami i anegdotami. Jego ,,Igrzyska demokracji" są wiarygodnym i rzetelnym źródłem nt. amerykańskiej kultury wyborczej od momentu kształtowania się systemu demokratycznego w trzynastu koloniach do czasów teraźniejszych.

"Książka przedstawia jak kształtował się obecny system wyborczy na przestrzeni lat w USA. Autor widać, że włożył dużo pracy i znalazł pełno ciekawych ""smaczków"" (śmiesznych, absurdalnych, ciekawych historyjek). Sporo faktów i liczb.

Bardzo natomiast źle się nastawiłem do tej pozycji na samym wstępie. Autor w przedmowie stwierdza, że nie da się zrozumieć systemu panującego w USA. On spróbuje to przedstawić, ale z góry uprzedza. No nie wiem czy to najlepsza strategia..

Drugą sprawą jest forma. Czytało się to jak pracę magisterską - i nie zdziwiłbym się jakby tym pierwotnie była. Dodatkowo sporo pracy odtwórczej a mało wnioskowania. Zmienia się to troche w ostatnich częściach książki.

Nie zgadzam się z niektórymi procesami myśleniowymi autora. Można na przykład przyłapać go na ganieniu pomysłu finansowania partii tylko z pieniędzy publicznych, a pod koniec książki chwalenie takiego rozwiązania w wyborach lokalnych (w Maine jak dobrze pamiętam)."

• USA
  • Przeczytane 2020