Ameryka po nordycku. W poszukiwaniu lepszego życia

Okładka książki Ameryka po nordycku. W poszukiwaniu lepszego życia
Anu Partanen Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Mundus
Tytuł oryginału:
The Nordic Theory of Everything: In Search of a Better Life
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323342656
Tłumacz:
Aleksandra Czwojdrak
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
64 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
135

Na półkach:

Po wspaniałym, głębokim i ciekawym wprowadzeniu, wielkie rozczarowanie w dalszych częściach książki.

Bardzo ciekawy punkt wyjściowy - fińska dziennikarka, urodzona i wychowana w Helsinkach - jako dorosła, samodzielna kobieta, ze sporym doświadczeniem zawodowym i życiowym, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych, do jej amerykańskiego narzeczonego. Przeprowadza się do kraju, który ona sama, podobnie jak kilkaset milionów ludzi na całym świecie, uważa za kwintesencję wolności, kreatywności i udanego życia. Niedługo po przyjeździe Partanen doznaje jednak wielkiego szoku - okazuje się, że nic tam, w wymarzonej Ameryce, nie jest łatwe - autorka gubi się w najprostszych życiowych czynnościach - nie wie jaki napiwek zostawić w restauracji czy u fryzjera, nie potrafi zdecydować się jaką telewizję kablową zasubskrybować, a złożenie zamówienia w Starbucksie jest dla niej, jak sama pisze, czynnością bardziej skomplikowaną, niż wypełnienie rocznego kwestionariusza podatkowego w jej ojczyźnie.

Cała sytuacja okropnie ją stresuje, dziennikarka wini siebie, jest przekonana o tym, że jest po prostu życiową ciamajdą, nieprzystosowaną do życia w angielskojęzycznym (przy czym angielskim posługiwała się perfekcyjnie), nowoczesnym świecie.

Aż po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że to nie ona, tylko Stany Zjednoczone skonstruowane są źle, w sposób anty-nowoczesny, nieprzyjazny człowiekowi, matce, ojcu, dziecku, pracownikowi, emerytowi.

Do tej pory wszystko się zgadza, jestem jak najbardziej za, krytyki korporacyjnej amerykańszczyzny, gdzie nie ma powszechnych świadczeń zdrowotnych, czy urlopów macierzyńskich/tacierzyńskich, nigdy za wiele!

Tylko, że po jakichś stu stronach zaczyna się robić po prostu strasznie nudno. Autorka sprawnie, ale nieciekawie, udowadnia swoje tezy - nordycki model państwa jest modelem nowoczesnym, skierowanym na osiągnięcie jak największej wolności osobistej jednostki, podkreślającym znaczenie miłości i rodziny - natomiast model amerykański jest dokładnym zaprzeczeniem tego ideału. Z dowodami tymi można się zgadzać, albo nie - mnie w większości przekonują, tylko dlaczego tak męcząco i mozolnie napisane?

W moim przekonaniu autorka zabiła tak nośny i ciekawy temat, jakim jest ukazanie wad amerykańskiego państwa i społeczeństwa, zawalając go górą niepotrzebnych, nieposegregowanych informacji. Powinno być o wiele mniej, o wiele ostrzej i z większą energią. A tak pozostaje wrażenie, że może jednak rację mają ci, którzy krytykują model nordycki, twierdząc że "produkuje" on jednostki bez żywotności, trochę nieporadne i bez woli walki.

Po wspaniałym, głębokim i ciekawym wprowadzeniu, wielkie rozczarowanie w dalszych częściach książki.

Bardzo ciekawy punkt wyjściowy - fińska dziennikarka, urodzona i wychowana w Helsinkach - jako dorosła, samodzielna kobieta, ze sporym doświadczeniem zawodowym i życiowym, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych, do jej amerykańskiego narzeczonego. Przeprowadza się do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    300
  • Przeczytane
    75
  • Posiadam
    22
  • 2018
    6
  • Teraz czytam
    4
  • Skandynawia
    3
  • USA
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Literatura faktu
    3
  • 2019
    2

Cytaty

Więcej
Anu Partanen Ameryka po nordycku. W poszukiwaniu lepszego życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także