Nikt mnie nie ma

Okładka książki Nikt mnie nie ma
Åsa Linderborg Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
349 str. 5 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Mig äger ingen
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2017-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-27
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
349
Czas czytania
5 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328043442
Tłumacz:
Halina Thylwe
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Populistiska manifestet Goran Greider, Åsa Linderborg
Ocena 6,0
Populistiska m... Goran Greider, Åsa ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
198 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , ,

Opowieść córki o ojcu, który ją samotnie wychowywał, bardzo kochał i był alkoholikiem. Z jednej strony wiele w książce miłości do taty, z drugiej wiele pretensji. To próba autoterapii, bo autorka nie zdążyła szczerze porozmawiać z ojcem o ich relacji. Książka dotyka problemu stosunków rodzice-dzieci, i mówi, że trzeba i warto otwarcie rozmawiać z rodzicami, potem może być za późno.

W tej autobiograficznej opowieści, autorka, urodzona w 1968r., wspomina ojca. To w gruncie rzeczy dziennik autoterapeutyczny, córka chce bowiem zrozumieć swoje uczucia do taty, przypomnieć dobre i złe momenty ze wspólnego życia. A dzieciństwo miała niezwykłe, bo była samotnie wychowywana przez ojca, matka odeszła gdy miała 4 lata.

Ponieważ rodzina autorki mocno lewicowała, dostajemy przy okazji dosyć egzotyczny obraz szwedzkich komunistów, małej grupki, podziwiającej Marksa i ZSRR, nawet babka bohaterki była na jakimś kongresie związków zawodowych w PRLu. Byli to prawdziwi idealiści, na szczęście nieszkodliwi: „W komunizmie, mówił tata, nie ma żadnych klas i dlatego nie ma pieniędzy ani wojen. Zamiast sklepów są magazyny, do których się po prostu wchodzi, bierze to, czego się potrzebuje, i zostawia coś, co może się przydać komuś innemu.” Przy okazji dużo (za dużo!) w książce szczegółów z życia ówczesnego szwedzkiego, które dla mnie mało jasne, i zrozumiałe.

Ale przede wszystkim jest to książka o stosunkach rodzice-dzieci. Mamy tu typowe (znane z psychologii) fazy uczuć dzieci do rodziców. Zaczyna się od uwielbienia gdyśmy mali, wtedy ojciec jest bogiem, czułym i wesołym, najlepszym robotnikiem-metalowcem w Szwecji. Potem przychodzi faza buntu, dziewczynka zauważa, że tato jest flejtuchem i pijusem, forsa się go nie trzyma, widzi jego ograniczoność intelektualną. Wtedy wyprowadza się do matki, i stosunki z ojcem bardzo się rozluźniają. Psychologia mówi jeszcze o fazie dojrzałości, możemy docenić zalety naszych rodziców, ale i widzieć ich ciemne strony. Możemy zrozumieć, dlaczego i za co ich kochamy. Czy w przypadku bohaterki dojrzałość nastąpiła, nie wiem, mocno wątpię. Nigdy z ojcem szczerze nie porozmawiała, a pod koniec jego życia, zupełnie się od niego odsunęła, z pewnością nie było to dla niego łatwe bo żył i umarł samotnie. Myślę, że ta książka jest zbyt późną próbą oddania hołdu ojcu, który z pewnością bardzo kochał córkę, pokonywał wielkie trudności samotnie ją wychowując, a nałóg pijaństwa z pewnością mu nie pomagał.

Tak naprawdę to książka o tym, jak trudno zdobyć się na szczerą, oczyszczającą rozmowę z własnym rodzicem, jak trudno nam powiedzieć jak bardzo ich kochamy, za co mamy do nich pretensje, a za co jesteśmy wdzięczni. A gdy to takiej rozmowy dojrzejemy, to już jest za późno, nie ma ich na świecie. Możemy tylko za nimi tęsknić, i napisać wspomnienia...

Książka z pewnością przemówi do tych, których rodzice już odeszli, a dla tych, których rodzice żyją, jest apelem „spieszcie się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”

Opowieść córki o ojcu, który ją samotnie wychowywał, bardzo kochał i był alkoholikiem. Z jednej strony wiele w książce miłości do taty, z drugiej wiele pretensji. To próba autoterapii, bo autorka nie zdążyła szczerze porozmawiać z ojcem o ich relacji. Książka dotyka problemu stosunków rodzice-dzieci, i mówi, że trzeba i warto otwarcie rozmawiać z rodzicami, potem może być...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    296
  • Przeczytane
    230
  • Posiadam
    52
  • 2018
    16
  • Literatura skandynawska
    6
  • 2019
    6
  • E-book
    6
  • Teraz czytam
    6
  • 2021
    5
  • Biblioteka
    5

Cytaty

Więcej
Åsa Linderborg Nikt mnie nie ma Zobacz więcej
Åsa Linderborg Nikt mnie nie ma Zobacz więcej
Åsa Linderborg Nikt mnie nie ma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także