Utwory wybrane. Tom 1: Nowele

Okładka książki Utwory wybrane. Tom 1: Nowele
Stefan Grabiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
609 str. 10 godz. 9 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
609
Czas czytania
10 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8308002498
Tagi:
grabiński nowele
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 8,0
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Ocena 7,2
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
605
2

Na półkach: ,

Stefan Grabiński niewątpliwie jest pisarzem niedocenionym. Jego dzieła przez cały okres PRL, jak również przez większą część istnienia III RP, były wydawane nad wyraz rzadko, jeżeli porównamy go z analogicznymi autorami wywodzącymi się z innych krajów i ilością wznowień ich dzieł, jak również z ich znajomością wśród przeciętnych zjadaczy chleba. Trudno powiedzieć, co spowodowało taki stan rzeczy: złożoność języka, jakim posługiwał się Grabiński? Mnogość osobliwych terminów związanych z wiedzą tajemną i psychologią, w których się lubował? Niejednokrotnie nad wyraz makabryczne sceny? Czy może po prostu rodzima literatura grozy nie była uważana za godną wznowienia, a nie znalazł się ktoś o dokładnie odwrotnych poglądach, kto uczyniłby Stefana swoistym polskim Lovecraftem? Trudno jasno odpowiedzieć na to pytanie, faktem jest jedno: jeszcze kilka lat temu trudno było zdobyć jego dzieła w jakimkolwiek wydaniu. W związku z tym wielką radością napawa mnie fakt posiadania wspaniałego wydania niektórych jego utworów, o opublikowanie którego pokusiło się Wydawnictwo Literackie w roku 1980. Pierwszy tom, który to właśnie próbuję zaopiniować, skupia się na krótkich utworach, za życia autora publikowanych w wątpliwego sortu magazynach, a także zbiorach opowiadań.
Przejdźmy zatem do rzeczy. Widać, że Grabiński dobrze sobie radził z krótkimi formami. Opowiadania i nowele spełniają swą podstawową rolę, nie nużąc i zapewniając stosowny dreszczyk emocji. Przyjemność lektury potęguje erudycja, bogate słownictwo i świetna znajomość poruszanych tematów, jakie przejawia autor. Oczywiście nie wszystkie opowiadania można uznać za perfekcyjne: niekiedy zbyt wyraźnie daje o sobie znać osobliwy stosunek Grabińskiego do postępu technologicznego (z jednej strony jest nim zafascynowany, zwłaszcza w zakresie kolei, z którą zresztą wiążą się tematy nad zwyczaj wielu spośród jego dzieł, z drugiej sądzi najwyraźniej, że w postępie technicznym zatraca się duchowość, co widać zwłaszcza w opowiadaniu „Dziwna stacja (fantazja przyszłości)”) , czasami z kolei jego zazwyczaj ujmujące egzaltacje przyjmują postać irytujących grafomańskich wywodów o niczym. Bardzo spodobało mi się utrzymanie niektórych tekstów w konwencji dzienników czy doniesień prasowych. Z tych ostatnich autor zapewne niejednokroć czerpał pomysły, swoją drogą. Bardzo dobrze wypadają też te opowiadania, w których Grabiński chce stworzyć iluzję opisywania prawdziwych zdarzeń, czy chociaż przekonać czytelnika, że oto ma on przed sobą faktyczną miejską legendę. Doskonale udaje mu się to tak w „Białym Wyraku”, jak i w „Błędnym pociągu” czy „Smoluchu”. Bardzo dobrze wypadają też te utwory, w których odwołuje się do swojej szerokiej wiedzy z zakresu religioznawstwa, okultyzmu, ezoteryki i rozmaitych sztuk , których żaden człowiek myślący rozsądnie nie bierze na poważnie. Wielokrotnie w zachwycający sposób łączy takową tematykę z motywem szaleństwa, co widać zwłaszcza w doskonałym opowiadaniu „Gebrowie”.
Konkludując, warto zapoznać się z twórczością Stefana Grabińskiego, choćby i dla samej możliwości podziwiania pięknego języka, jakim się posługiwał. Jednak nie jest to moim zdaniem jedyną zaletą jego prozy i mam nadzieję, że widoczny ostatnimi laty wzrost zainteresowania tak jego osobą, jak i twórczością, utrzyma się i zapewni mu należny status w panteonie polskich literatów.

Stefan Grabiński niewątpliwie jest pisarzem niedocenionym. Jego dzieła przez cały okres PRL, jak również przez większą część istnienia III RP, były wydawane nad wyraz rzadko, jeżeli porównamy go z analogicznymi autorami wywodzącymi się z innych krajów i ilością wznowień ich dzieł, jak również z ich znajomością wśród przeciętnych zjadaczy chleba. Trudno powiedzieć, co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    95
  • Chcę przeczytać
    47
  • Posiadam
    45
  • Ulubione
    9
  • Horror
    3
  • Fantastyka
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Polska
    2
  • Groza i niesamowitość
    2
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Stefan Grabiński Utwory wybrane. Tom 1: Nowele Zobacz więcej
Stefan Grabiński Utwory wybrane. Tom 1: Nowele Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także