O czym szumią wierzby

Seria: Kanon Literatury Dziecięcej - Lektury Szkolne
Wydawnictwo: Edipresse
The Wind in the Willows
Magdalena

O czym szumią wierzby to piękna i mądra książka, którą pokochały dzieci na całym świecie. W pełnych humoru przygodach Kreta, Borsuka, Szczura Wodnego, Ropucha oraz innych zwierzątek kryje się ważne przesłanie o prawdziwej przyjaźni, odwadze, potędze marzeń i wierności własnym przekonaniom. Obdarzeni dobrocią i mądrością mali mieszkańcy łąk i lasów w nienachalny sposób uczą życzliwości i szacunku dla świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Polska S.A., 2017

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ontheisland | 2019-09-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

Jak na książkę dla dzieci trochę ciężko się czytało. Wiało nieco nudą i raczej nie jest to książka dla dzieci, które lubią akcję. Nawet zwierzątka nie pomagają tej pozycji.

Kurpianeczka | 2019-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2019

Bardzo nudna. A naprawdę lubię książki dla dzieci.

Arnika | 2019-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2019

Po "O czym szumią wierzby" chciałam sięgnąć już dawno - konkretnie, odkąd w "Pat ze Srebrnego Gaju" znalazłam informację, że to tę właśnie powieść Pat i Bietka czytały pod Czuwającą Sosną. I wreszcie moje marzenie się spełniło :)

Jest to urocza historia o zwierzątkach; momentami zabawna, momentami melancholijna. Mamy więc poczciwego Kreta, co prawda na początku nieco naiwnego, jednak potem już prawdziwego bohatera. Jest rezolutny Szczur Wodny, mądry Borsuk - samotnik i wreszcie mój ulubieniec - Ropuch kochający szybką jazdę samochodami. Właściwie to połowa akcji w książce dotyczy przygód Ropucha - niezwykle zabawnych! - reszta zaś historii pozostałych zwierzątek.

I jak wspomnę sobie jeszcze raz Ropucha śmigającego autem i trąbiącego z zapamiętaniem, Ropucha w przebraniu praczki, Ropucha przechwalającego się swą mądrością i przebiegłością, a następnie pakującego się w jeszcze większe tarapaty, to uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Zdecydowanie Ropuch, władca "Ropuszego...

ilo99 | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Przeczytana dobrych parę lat temu wydawała mi się książką, do której warto wrócić. Cóż, nie był to taki dobry pomysł. Przygody opisane są nieco chaotycznie, brakowało mi w nich czasami związku przyczynowo-skutkowego. A to, że autor nie może się zdecydować na ile ludzkie są zwierzęta, które opisuje też trochę przeszkadza. Niby żyją w norach, ale ubierają się w ludzką odzież, pływają łódką i jedzą sztućcami. No i jeszcze Ropuch, Szczur i Kret potrafią zaprząc konia do wozu, czy też jeździć samochodem. Nie mówiąc już o tym, że od strony językowej, też szału nie było. Przegadana, długaśne opisy przyrody, przez które skutecznie się zapomina o bieżących wydarzeniach, a na dodatek słownictwo trudno przyswajalne dla młodego czytelnika. Ogólna ocena? Mocna trójka. Z dużym plusem.

Pio | 2019-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 24 marca 2019

6,5/10

gigija | 2019-03-03

Pamiętam jak w dzieciństwie oglądałam bajkę rysunkową w odcinkach na podstawie ksiażki i przez wiele lat intrygowała mnie słynna bajka powracająca to tu to tam . W końcu udało się po nią sięgnąć, zaczęłam czytać ją córce. Ogólnie książka mi się podobała, ale właściwie nie wiem dla kogo ona jest przeznaczona. Miejscami jest napisana bardzo fajnie, zrozumiale dla dzieci, ale czasami ma bardzo kwieciste, wręcz poetyckie opisy przyrody, lasu. Wydaje mi się, że jest to książka za trudna dla mniejszego dziecka, a strasze dzieci takie 11, 12 letnie już nie chcą czytać książek o zwierzątkach, także ciężko mi zrozumieć dla kogo ona jest przeznaczona, może dla rodziców? W każdym razie klasyka dziecięcej literatury w końcu zaliczona. Nie wiem czy kiedyś wrócę do niej.

keybe | 2019-02-23

To moja jedna z ulubionych książek z dzieciństwa, stoi na podium obok "Karolci" i "Kapelusza za 100 tysięcy" :)

Fey | 2018-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 września 2018

'O czym szumią wierzby' to powieść dla dzieci, która ukazała się na rynku czytelniczym przeszło sto lat temu i chociaż na pewno różni się od współczesnych bajek, to niewiele straciła na aktualności. Być może w niektórych miejscach okazuje się nie być zbyt czytelna, być może czasami wydarzenia nie są w pełni spójne lub wyjaśnione, ale nie zdaje się to jakoś szczególnie mocno oddziaływać na całość powieści. Przyznaję już na wstępie, że bardziej podobają mi się kontynuacje historii Kennetha Grahame'a stworzone przez Williama Horwooda. Zdają się one posiadać nieco więcej głębi niż samo 'O czym szumią wierzby', ale nie zamierzam odbierać tej książce tytułu jednej z najbardziej klasycznych powieści nominowanej między innymi do listy 100 książek BBC, które każdy czytelnik powinien przeczytać.

Więcej na: https://urzadksiazki.blogspot.com/2018/10/o-czym-szumia-wierzby-kenneth-grahame.html

Marta | 2018-07-17

Klasyka, nic dodać, nic ująć. Jestem wielbicielką Krecika, Ropucha, Borsuka i Szczurka od najmłodszych lat, kiedy to oglądałam film rysunkowy o nich. Bardzo mnie cieszy, że ilustracje z książki zostały przeniesione właśnie do tej bajki, postaci są odzwierciedlone idealnie, podobnie rzecz ma się z fabułą. Ropuch jest bezbłędny, jego przygody śledziłam z zapartym tchem. Niesamowite jest to, że autorowi w genialny sposób udało się stworzyć postać, która w gruncie rzeczy jest arogancka, bezczelna i nazbyt pewna siebie, która nie przestrzega prawa, a mimo tego kibicujemy mu i trzymamy kciuki za to, żeby wykiwał wymiar sprawiedliwości. Polecam i starszym i młodszym, można się pośmiać, ale też nieco wzruszyć.

Renia_Z | 2018-07-15
Przeczytana: 05 lipca 2018

"O czym szumią wierzby". Napisana w r. 1908 (jej polski przekład ukazał się po raz pierwszy w roku 1938) - dodam Warszawa Towarzystwo Wydawnicze RÓJ

wymęczyłam połowę treści wydania z 1938 i szczerze wyznam, że zupełnie nie rozumiem fenomenu tej książki