O czym szumią wierzby

Wydawnictwo: Zielona Sowa
6,41 (512 ocen i 33 opinie)

Inne wydania

Przygody Pana Ropucha i jego przyjaciół, Kreta, Pana Borsuka, Szczura, Wydry i Myszy, to historie pełne fantazji i humoru. zwierzęta obdarzone cechami ludzkimi, w wielu sytuacjach wdzięcznie parodiują nasze zachowania.

Sklep

7,4 (160 ocen i opinii)
Wakacje
Nina Majewska-Brown

8 (5 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

8 (2 ocen i opinii)
Próżna
Sylwia Zientek

7,43 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
MountainTobacco | 2014-01-20

O czym szumią wierzby to pełna ciepła i zabawnych przygód opowieść, której bohaterami są... zwierzęta. Zdawałoby się, że nie jest możliwe, żeby ponad dwustu stronicowa historia o zwierzętach mogła nie być czymś nużącym. Jednakże styl Kannetha Grahame sprawia, że historię tę czyta się doskonale, a nawet ma się ochotę sięgnąć po następne tomy. Życie zwierzątek, zupełnie tak jak w naturze dyktowane jest przez cykl przyrody, tyle że autor postanowił wzbogacić ich życie w bardziej typowe dla ludzi przygody. Mamy więc ropuchę podróżującą koleją i prowadzącą samochód, mamy przeuroczych mysich kolędników, a także kreta i borsuka zapraszającego siebie na kolację. Wydaje mi się, że jest to pozycja, której nie można przegapić. Klasyka w najlepszym wydaniu zwłaszcza z misternie wykonanymi piórkiem ilustracjami Patricka Benson'a.

Ettelea | 2012-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Angielska bajka zwierzęca „O czym szumią wierzby” jest dziełem wyjątkowym, bo napisanym przez Kennetha Grahame’a z myślą o chorym synku. Książka ta doczekała się wielu ekranizacji i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych czytelników.

W pouczającą podróż pełną przyjaźni, zabiera czytelników ciekawski i bardzo miły Kret. Pewnego wiosennego dnia ma dość swojej norki, w której spędził całe życie. Postanawia odkryć świat, który rozpościera się dookoła jego maleńkiego domku. Podczas eksploracji okolicznej przyrody spotyka pozostałych bohaterów bajki: gadatliwego Szczurka o poetyckiej duszy, mądrego i statecznego Pana Borsuka oraz niezwykle lekkomyślnego i pyszniącego się Ropucha, którego zachowanie wpędza go, jak i jego przyjaciół, w wir kłopotów. Na szczęście, jak to w bajce, wszystko kończy się dobrze a przyjaźń i mądrość tryumfuje.

Mam z tą bajką pewien dylemat. Dorośli bez problemu zrozumieją język powieści ale nie jestem do końca pewna, do dzieci w...

Katka | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Bardzo żałuję, że nie trafiłam na tę książkę dużo wcześniej - gdzieś w czasach podstawówki. Stała na mojej półce mniej więcej od drugiej klasy, ale nie za bardzo mnie zachęcała. Sięgnęłam po nią teraz, jako osoba dorosła ze względu na listę BBC. Jakże się cieszę, że nadrobiłam tak odlegle zaległości w lekturze. :)
Z początku czytało mi się ciężko. Tego samego dnia w której zaczęłam przygodę z "Wierzbami", skończyłam książkę o tematyce psychologicznej, poruszającej problem depresji i prób samobójczych. Przez to mój mózg nie chciał przestawić się na świat w którym zwierzęta chodzą z pistoletami, jeżdżą samochodami... mało tego - mają okna z epoki Tudorów. Te właśnie nawiązania do świata współczesnego (szczególnie przy miejscowościach i postaciach) szalenie mi przeszkadzały. Stąd książę, którą zakładałam,że przeczytam w godzinę - dwie góra, czytałam kilka dni póki się z tym nie oswoiłam. Pierwsze rozdziały nie podobały mi się. Kret był płaczliwy i najzwyczajniej mnie wkurzał. Szczur...

Książka dla dzieci.. ale jaka magiczna! Niesamowita baśń pełna ciepła i uroku, obfitująca w przepiękne opisy krajobrazów i przesympatyczne, wcale nie głupie zwierzęta. Polecam osobom w każdym wieku;)

Niesamowita, piękna, pełna uroku i ciepła baśń!

werka777 | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

W naszym świecie, w rzeczywistości ludzi, żyją sobie dookoła nas różnorodne zwierzątka. Duże i małe jakoś radzą sobie w przyrodzie, funkcjonując w określony sposób. A jednak, jak się okazuje się, nie wiemy o nich wszystkiego. Ich świat, magiczny i tajemniczy, niewiele różni się od naszego. Bo chociażby zwyczajny kret, który według nas tylko kopie tunele, niewiele przy tym widząc, może wyruszyć w poznawczą podróż i spotkać prawdziwych przyjaciół. A szczur, który w wielu ludziach wzbudza odrazę, swoją łódką zabiera innych w krajoznawczy rejs, opowiadając przy tym całkiem ciekawe historie. To my, ludzie, jesteśmy zbyt ślepi, by to zobaczyć. Nigdy nie jest jednak zbyt późno. „O czym szumią wierzby”, której autorem jest Kenneth Grahame, to opowieść o naturze, o nieznanym świecie naszych przyjaciół – zwierząt, to melodia, którą niosą ze sobą wierzby.

Nadchodzi wiosna. W powietrzu czuć zapach ciepłego, muskanego delikatnym wiatrem powietrza. Krecik, wziąwszy się do pracy, remontuje...

Przemek | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Ładna książka dla dzieci o przyjaźni i różnych ludzkich cnotach, które ważne są w relacjach między ludźmi, o złych skutkach pychy i zarozumialstwa, ciekawości, o poświęceniu dla przyjaciół, o wielkim znaczeniu słowa dom.
Akcja jest dość senna, sielankowa, przyspiesza nieco pod koniec, ale bez przesady. Bohaterami są tu cztery zwierzątka--przyjaciele--Kret, Szczur, Borsuk i Ropuch. Zwierzęta te niekiedy odwiedzają świat ludzi, obcują z nimi jakby były ich wielkości. Szczególnie Ropuch, obdarzony przez rodzinę majątkiem ma tu rozmaite przygody i tarapaty, w które wciąga przyjaciół, ale nie jest to wyłączny wątek książki.
Wydanie z Wydawnictwa Skrzat z 2011 ma pewne błędy edycyjne, na które w końcu zacząłem zwracać uwagę. Np:
str. 94: "Miały czerwone szalik szydełkowej roboty na szyjkach" (ma być "szaliki")
str. 119: "- Aa, jaki miły chłodek! - rzeki Szczur" (ma być "rzekł")
str. 174: "nie byty to ślepki jego przyjaciela" (ma być "były").

| 2015-04-14

Odskocznia od poważniejszych i trudniejszych książek. Czasem warto się cofnąć do
prostszych lat.

Jagoda | 2015-05-04

Sięgnęłam po tę książkę w żałobie po wielkim jej fanie, dlatego czytałam ją zapewne nieco inaczej. Oczywiście, że mi się podobała. Jednak nie w tym rzecz, czy ta książka przypadła mi do gustu, czy też nie. Ważniejsze, że jej poetyckie fragmenty rozpalają wyobraźnię, a wartości popularne w świecie zwierząt i fantastycznie zarysowane charaktery domagają się emocjonalnego ustosunkowania do nich. Waga tej powieści zasadza się na tym, że jest ona żywa dla czytelnika, artykułuje bowiem pytania, które zwykle upychamy pod dywan lub pod poduszkę. Nie ma w sobie nic z płaskich opowiastek dla dzieci, które kształtują małych teleodbiorców. Lektura obowiązkowa, niezależnie od wieku.

kudybcia | 2015-01-12

może będziecie się śmiać bo na tle mojej 'fantastycznej' biblioteczki...
ale kiedy w grudniu jest ten szczególny kolor światła, opieram nogi o gorący kominek, za oknem śnieg to wspaniale się czyta!
Piękne wydanie, cudowne ilustracje dodają klimatu... jest w tej książce jakiś spokój i magia takiej sielanki którą mam w duszy na dnie, tylko mojej i choć wracam do niej setki razy ciagle porusza jakieś struny.. ach..