O czym szumią wierzby

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Inne wydania

Przygody Pana Ropucha i jego przyjaciół, Kreta, Pana Borsuka, Szczura, Wydry i Myszy, to historie pełne fantazji i humoru. zwierzęta obdarzone cechami ludzkimi, w wielu sytuacjach wdzięcznie parodiują nasze zachowania.

Opinie czytelników (1951)

Dzielny Szczur Wodny, szalony pan Ropuch, spokojny pan Kret oraz kilka innych zwierząt. Moi znajomi z dzieciństwa, z którymi przeżyłam wiele sympatycznych przygód w ich wesołym świecie. Uczyli mnie jak ważna jest przyjaźń i ile wysiłku czasem trzeba, żeby pomóc przyjacielowi w potrzebie.

Najbardziej zapadły mi w pamięć przygody Ropucha, który uwielbiał szybką jazdę samochodem, często powodował kraksy, a pewnego dnia postanowił pokazać się światu w wydaniu praczki. Najbardziej irytująca, ale też najciekawsza postać, której mimo wszystkich wad trudno nie polubić, nawet razem z jej dziwactwami.

Będąc dzieckiem pewnie nie byłam w stanie docenić wielu jej zalet, ale nawet po powtórnym przeczytaniu po latach, na pierwszy plan wysuwają się u mnie zwykłe, dziecięce uczucia i wspomnienia. Nie żadne wzniosłe interpretacje, walory językowe i tym podobne. Wiem, że jest to książka wymieniana w liście 100 książek, które warto przeczytać według BBC, pewnie tęższe głowy ode mnie o tym...

Dominika | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

"O czym szumią wierzby" to moja kolejna przeczytana książka dla dzieci, wybrana ze znanej listy BBC.

Największą zaletą jest bliskość przyrody. Zwierzęta kochają ją, czują jej zew, korzystają z darów, które im daje, znają jej jasne i ciemne strony, mają świadomość - ulotną - nieznanej rządzącej siły. Z kart tej historii unosi się lekka mgiełka tajemnicy, pasji i zadumy. Równolegle Borsuk, Kret, Szczur i Ropuch stanowią stadium człowieczych zachowań, żyją w pewnym zakresie jak ludzie, marzą i błądzą. Żaba to zresztą najbarwniejsza postać. Ach te jej przygody.

Takie są właśnie bajki, choć ta się trochę wyróżnia - w tej chwili nie przypominam sobie żadnej, która kładłaby taki nacisk na naturę. Jej się tu po prostu doświadcza. The Wind in the Book.

MountainTobacco | 2014-01-20

O czym szumią wierzby to pełna ciepła i zabawnych przygód opowieść, której bohaterami są... zwierzęta. Zdawałoby się, że nie jest możliwe, żeby ponad dwustu stronicowa historia o zwierzętach mogła nie być czymś nużącym. Jednakże styl Kannetha Grahame sprawia, że historię tę czyta się doskonale, a nawet ma się ochotę sięgnąć po następne tomy. Życie zwierzątek, zupełnie tak jak w naturze dyktowane jest przez cykl przyrody, tyle że autor postanowił wzbogacić ich życie w bardziej typowe dla ludzi przygody. Mamy więc ropuchę podróżującą koleją i prowadzącą samochód, mamy przeuroczych mysich kolędników, a także kreta i borsuka zapraszającego siebie na kolację. Wydaje mi się, że jest to pozycja, której nie można przegapić. Klasyka w najlepszym wydaniu zwłaszcza z misternie wykonanymi piórkiem ilustracjami Patricka Benson'a.

geena | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Są takie książki, które w jednej chwili zabierają do krainy dzieciństwa, wypełniając jednocześnie duszę i serce wielką nostalgią, melancholią i zwyczajną tęsknotą. Jedną z takich książek jest dla mnie właśnie "O czym szumią wierzby" Kennetha Grahame'a. Prawdopodobnie źródło tej mojej tęsknoty tkwi brytyjskim serialu animowanym, który Telewizja Polska nadawała w latach 90., a ja, jeszcze jako kilkuletnia dziewczynka zachwycałam się każdym odcinkiem do tego stopnia, że do dziś pamiętam niektóre z nich :) Od tamtego czasu marzyłam, by poznać literacki oryginał, i wreszcie się to udało. Cieszę się tym bardziej, że właśnie teraz, po tylu latach i jako dorosła kobieta, byłam w stanie jeszcze bardziej docenić jego głębię, niezwykłe piękno i absolutną wyjątkowość.

"O czym szumią wierzby" to wyjątkowo klimatyczna bajka, składająca się z wielu małych opowiastek. Opowieści Kennetha Grahame’a zabierają do krainy niesamowitej, pięknej i bezpiecznej - takiej, do której chciałoby się wracać...

Ettelea | 2012-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Angielska bajka zwierzęca „O czym szumią wierzby” jest dziełem wyjątkowym, bo napisanym przez Kennetha Grahame’a z myślą o chorym synku. Książka ta doczekała się wielu ekranizacji i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych czytelników.

W pouczającą podróż pełną przyjaźni, zabiera czytelników ciekawski i bardzo miły Kret. Pewnego wiosennego dnia ma dość swojej norki, w której spędził całe życie. Postanawia odkryć świat, który rozpościera się dookoła jego maleńkiego domku. Podczas eksploracji okolicznej przyrody spotyka pozostałych bohaterów bajki: gadatliwego Szczurka o poetyckiej duszy, mądrego i statecznego Pana Borsuka oraz niezwykle lekkomyślnego i pyszniącego się Ropucha, którego zachowanie wpędza go, jak i jego przyjaciół, w wir kłopotów. Na szczęście, jak to w bajce, wszystko kończy się dobrze a przyjaźń i mądrość tryumfuje.

Mam z tą bajką pewien dylemat. Dorośli bez problemu zrozumieją język powieści ale nie jestem do końca pewna, do dzieci w...

Niesamowita, piękna, pełna uroku i ciepła baśń!

Katka | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Bardzo żałuję, że nie trafiłam na tę książkę dużo wcześniej - gdzieś w czasach podstawówki. Stała na mojej półce mniej więcej od drugiej klasy, ale nie za bardzo mnie zachęcała. Sięgnęłam po nią teraz, jako osoba dorosła ze względu na listę BBC. Jakże się cieszę, że nadrobiłam tak odlegle zaległości w lekturze. :)
Z początku czytało mi się ciężko. Tego samego dnia w której zaczęłam przygodę z "Wierzbami", skończyłam książkę o tematyce psychologicznej, poruszającej problem depresji i prób samobójczych. Przez to mój mózg nie chciał przestawić się na świat w którym zwierzęta chodzą z pistoletami, jeżdżą samochodami... mało tego - mają okna z epoki Tudorów. Te właśnie nawiązania do świata współczesnego (szczególnie przy miejscowościach i postaciach) szalenie mi przeszkadzały. Stąd książę, którą zakładałam,że przeczytam w godzinę - dwie góra, czytałam kilka dni póki się z tym nie oswoiłam. Pierwsze rozdziały nie podobały mi się. Kret był płaczliwy i najzwyczajniej mnie wkurzał. Szczur...

Książka dla dzieci.. ale jaka magiczna! Niesamowita baśń pełna ciepła i uroku, obfitująca w przepiękne opisy krajobrazów i przesympatyczne, wcale nie głupie zwierzęta. Polecam osobom w każdym wieku;)

Kwyrloczka | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książka ciągnęła się za mną i za moją pociechą jak straszliwy smrodek. Zablokowała nam skutecznie inne ciekawsze pozycje, kompletnie odbierając chęć na czytanie. Leżała na stoliku i albo ja na nią zerkałam i nie miałam ochoty podnieść, albo pociecha zerkała i nie mówiła: poczytaj mi mamo. Zarzuciłyśmy więc, nie doczytawszy do końca.
Początek jeszcze jako tako do momentu powrotu Kreta do opuszczonej norki. Ropucha rozbijającego się samochodem jeszcze też przebrnęłyśmy, choć ta przygoda kompletnie nie podobała się dzieciakowi, który ani o prawie jazdy, ani o ewentualnym więzieniu nie myśli. Dalej niestety nuda, nuda, nuda i więcej nudy. Dodam jeszcze, że nie jest to książka, którą czytałam w dzieciństwie, znałam ją jedynie jako klasykę literatury dziecięcej. Może właśnie brak sentymentu nie pozwolił mi jakoś ocieplić tej opowieści.

charu | 2016-12-21

Ech.. wzięło mnie na sentymenty najwyraźniej. Przyjaciele z lasu towarzyszyli mi szczególnie gdy jako dziecko oczekiwałam na swą kolej w szpitalu. Dzięki nim czas biegł zdecydowanie szybciej.

zobacz kolejne z 1941
6 najlepszych literackich pikników

Do weekendu daleko, ale kto powiedział, że piknikować możemy tylko w sobotę i niedzielę? Tym, którzy mają ochotę na piknik w środku tygodnia, proponujemy zestawienie książek, które opowiadają o piknikowaniu. Do zabrania na kocyk. Albo jako alternatywa, gdy tak naprawdę nie chce nam się nigdzie wychodzić…

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.