Nie oglądaj się teraz

Okładka książki Nie oglądaj się teraz Daphne du Maurier
Okładka książki Nie oglądaj się teraz
Daphne du Maurier Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Don't Look Now
Prószyński i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Teresa Sośnicka
literatura angielska

rzeczytałem sobie opowiadanko słynnej Daphe du Maurier, zatytułowane "Nie oglądaj się teraz". Książkę (zbiór opowiadań, ale tu będzie tylko o tytułowym) wyłowiłem kiedyś z bibliotecznej wyprzedaży za jakieś 2 złote, odleżała swoje, i przyszedł czas, by przeczytać. Film, rzecz jasna, oglądałem i to jakieś dobre 10 lat temu. Pamiętałem go dość nieźle - ciężkawy, nieprzyjemny, zimny klimat, trochę psychodelii, no i to zakończenie - nie, żebym był strachliwy, także nie skoczyłem ani nie śniło mi się po nocach, ale naprawdę jest mocne i zaskakujące. Oczywiście ma swoje mankamenty (cały film),ale oceniałem na plus. A opowiadanie? No cóż, w takich momentach, po zakończonej lekturze, zawsze zazdroszczę filmowcom/scenarzystom/producentom/reżyserom (ktokolwiek odpowiada za ekranizację w największych stopniu) wyobraźni i ulepienia niezłej produkcji z czegoś tak... nijakiego. Jednowymiarowe, bez jakiejś wciągającej fabuły, ot takie czytadło, które normalnie z głowy wyleciałoby mi po kilku dniach, tutaj stanowi kanwę dla (niejednego widza) legendarnego dzieła. To naprawdę trzeba umieć, żeby jakieś 40-50 stron historyjki przerobić na porządne kino w gwiazdorskiej obsadzie.

Kilka razy miałem już podobne wrażenia (generalnie rzadko przyrównuję filmy do książek - może kiedyś o powodach - a już na pewno nigdy nie użyję sformułowania, że "książka jest zawsze lepsza od filmu" itp.),gdy zastanawiałem się, jak z nijakiego/bezbarwnego/nieciekawego/przeciętnego itp. opowiadania/książki ktoś robi dobre kino - Skazani na Shawshank, Sotnikow, Nawiedzony do na wzgórzu, Cena strachu, Pociąg - kilka innych jeszcze wyłowię. Kojarzycie podobne przypadki, gdy zaskoczył Was (na minus) literacki pierwowzór albo, jak dużo udało się z niego "wyciągnąć"?

Niestety te opowiadania nie przypadły mi do gustu, nużyły mnie. Lepszy zbiór opowiadań to zdecydowanie „Ptaki”.

Pierwsze opowiadania to mistrzostwo świata, o reszcie utworów zapomniałam dość szybko.

Opowiadanie tutułowe znakomite!!! Ponury i tajemniczy klimat, zagadkowi bohaterowie, ciemne uliczki Wenecji, mediumizm, no i zakończenie - rewelacja!!!!!

"Nigdy po północy" też dobre, trzyma w napięciu, zaciekawia; "Skrajny przypadek" podobnie.

Pozostałe opowiadanie słabsze, nie zapadają w pamięci, choć czyta się dobrze.

Pozostałe opowiadanie słabsze, nie zapadają w pamięci, choć czyta się dobrze.

Pięć opowiadań. Lepsze i gorsze, ale wszystkie trzymają poziom. Najbardziej podobał mi się "Skrajny przypadek" - bardzo, bardzo ciekawa historia, którą przeczytałam dosłownie jednym tchem. A zakończenie - petarda. I duże zaskoczenie, bo zupełnie się nie spodziewałam. "Nie oglądaj się teraz" na drugiej pozycji ;) Dobra opowieść z elementem nadprzyrodzonym. W przeciwieństwie do "Drogi Krzyżowej" (trzecie miejsce),gdzie nie ma nic niezwykłego; jest za to bardzo interesujące zwiedzanie Jerozolimy w towarzystwie grupki turystów, całej gamy ciekawych i wielowymiarowych postaci. "Nigdy po północy" i "Przełom" to opowiadania moim zdaniem najsłabsze, ale mimo tego też niezłe i z pomysłem; dobrze się czytało.
Polecam.

Nigdy po północy - 7/10
Skrajny przypadek - 7/10
Droga krzyżowa 6,5/10
Przełom - 8/10

Co do zasady bardzo ciekwy zbiorek opowiadań, ale... Mimo usilnych starań nie umiem odgadnąć do czego zmierza. Opowiadania są bardzo ròżnorodne, nieoczywiste... Tylko po co, dlaczego akurat te, czy chodziło jedynie o opowiedzenie kilku historii. Nie umiem doszukać sie w nich jakiegoś elementu wspólnego, poza brakiem rozstrzygnięcia i ten brak głębszego celu nie daje mi spokoju... Może o to właśnie chodziło?

to już moja trzecia książka od tej autorki i jest to zbiór pięciu opowiadań, opowiadania są psychologiczne i zaskakujące, bo w pewnym sensie niesamowite, stylem autorki nadal jestem zachwycona, ale niestety nie są to jakieś wybitne opowiadania (jak np. w zbiorze pt. "Ptaki"),tytułowe bardzo przypadło mi do gustu, miało swój niepowtarzalny klimat, drugie i trzecie całkiem w porządku, a potem... to już niestety naprawdę bardzo słabo, a szkoda, po prostu chyba miałam spore oczekiwania..

2062

Niepowtarzalny klimat buduje ta pisarka:-) Wszystkie powieści, jakie czytałam do tej pory są jak z filmów pana H., co ja piszę - są lepsze!

Zbiór znakomitych opowiadań. Taki skarb znaleziony w bibliotece. Opowiadania, jak to często bywa, nierówne. Nierówne, ale ciekawe. Świat stworzony przez du Maurier jest jednocześnie bliski i daleki. Wciąga zarówno realizmem, jak i onirycznością. Polecam.

• Opowiadania
  • Gothic