Dzień Czerwonego Giganta

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
corrum

Jale | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Kolejne kuriozum w serii "Z Glistą". Z pozoru jest to proza zaangażowana, pokazująca, że wszelkie odgórne kształtowanie społeczeństw wedle dość abstrakcyjnych, w ten czy inny sposób restrykcyjnych założeń, jest groźne w skutkach i tak naprawdę niszczy więzi międzyludzkie. Jednak z każdą kolejną stroną czytelnik odkrywa, że "Dzień Czerwonego Giganta" jest jedynie jakąś przewrotną grą, pewnego rodzaju psikusem spłatanym miłośnikom fantastyki i ogólnie konsumentom literatury pięknej (tu może nie aż tak pięknej, bo język chwilami jest mocno nieporadny i najeżony zbędnymi zaimkami).

Pierw - ci bardziej oczytani - mogą zacząć się denerwować, że autor nie tyle czerpie inspiracje z Zamiatina i Orwella, ile chwilami wręcz niebezpiecznie ociera się o plagiat. Potem - ci bardziej wyrozumiali - mogą nabawić się niestrawności ze względu na wrzucenie w środek fabuły DWUDZIESTU STRON mętnych, pisanych zawikłanym językiem wywodów o etnosie, po których to wywodach autor beztrosko pisze W TREŚCI...

BlacKnee | 2012-05-13
Przeczytana: lipiec 2008

Jestem pozytywnie zaskoczony tą książką. Zmusza czytelnika do myślenia i jest napisana w ciekawy sposób (do tego niebanalne zakończenia). Po przeczytaniu książki można nawet wieli rozmyślać nad wątkami w niej zawartymi. Gorąco POLECAM!

LordVaderJunior | 2017-04-28
portos | 2016-10-01