szati

Jale | 2015-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Bardzo przyjemne opowiadania, posiadające doprawdy drobne, nie psujące ogólnego odbioru wady.

Bodaj najlepszym, najbardziej dopracowanym tekstem jest "Maszyna snów", największa objętościowo i najpełniejsza - zarówno jeśli chodzi o psychologię postaci, jak i o odmalowany świat. Sama intryga jest może z dzisiejszego punktu widzenia lekko naciągana (autor przyjął założenie, że społeczeństwo można totalnie otępić kolorowymi snami) i w pewien sposób zbieżna z "Pamięcią absolutną", ale przez dobrze skonstruowaną narrację i umiejętne dawkowanie napięcia czyta się jednym ciurkiem.

Dobre też są - znacznie lżejsze w wymowie, momentami wręcz krotochwilne - "Pojedynek" (dwóch konstruktorów organizuje sobie na bezludnej wysepce pojedynek na własnoręcznie zbudowane roboty), "Zdarzenie w Krahwinkel" (kolejna cegiełka do przekonania, że kontakt z obcymi z kosmosu może się skończyć katastrofą), "Łyżka" (shorcik z dość przewidywalną, ale miłą puentą) i "Tam, gdzie słońce zachodzi...

Bosy_Antek | 2013-12-10

Jak to ugryźć? – myślę sobie, gdy zamykam kolejny zbiór starych polskich opowiadań fantastycznonaukowych i dociera do mnie, jak łatwo jest kierować przeciwko nim kolejne zarzuty. A że to naiwne i do bólu przewidywalne, a że uproszczone i w sumie forsuje fałszywą wizję człowieka jako istoty dobrej, której obowiązkiem jest mierzyć cały wszechświat swoją własną miarą. A gdy pomyślimy jeszcze o szalenie optymistycznej wizji przyszłości, która rozkwitnie w ciągu zaledwie kilku pokoleń, mamy do czynienia z obrzydliwością w oczach fana sf. Tak, łatwo się nie da odeprzeć tych ciosów, precyzyjnych przecież bardzo.

Więc jak to ugryźć? „Władców czasu” Weinfelda znaczy się. Święty Augustyn napisał: „Czymże jest czas? Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem.” Weinfeld napisał na temat czasu kilka opowiadań, ale myślę, że wiedział jeszcze mniej niż pytany Ojciec Kościoła. Zbiór opowiadań, których większość dotyka tytułowego zagadnienia, mnoży wariacje na...

WisemantheWise | 2015-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Kolejny zbiór nowel z gatunku sci-fi, bardzo przyjemnych do czytania w podróży tak jak w moim przypadku było. Najbardziej podobało mi się opowiadanie nr 1 czy tytułowi "Władcy czasu" o maszynie mogącej tworzyć tzw. "strefę czasu stałego". Również ciekawy był "Pojedynek" o starciu bestii-robotów oraz "Szaleniec" o twórcy wody w proszku.

| 2014-01-05
Przeczytana: 2011 rok