Jak się uczyć?

Okładka książki Jak się uczyć? Jarosław Rudniański
Okładka książki Jak się uczyć?
Jarosław Rudniański Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych poradniki
poradniki
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1972-01-01
1972-01-01

Rozumiem dobre intencje autora, ale techniki i metody zaprezentowane w tej książce wydanej w latach 60. są już mało aktualne w porównaniu z dziejszymi czasami. Tak naprawdę technik żadnych tu nie ma, pojawiają się za to informacje, że np. ruch jest bardzo potrzebny o sen trzeba dbać, do lekcji trzeba siadać wtedy i wtedy, że trzeba głośno powtarzać itd.
Dzisiaj mamy już mapy myśli, mnemotechniki pamięciowe i inne świetne rozwiązania, także niewiele wyciągnąłem z tej książki, ewentualnie przypomnienie sobie podstaw.

Dzisiaj mamy już...

Może być, lecz brak mi nowych metod uczenia się, książka zaczyna tracić na aktualności.

Sprawność umysłowa prv

Sprawność umysłowa prv

Do lektury tej pozycji podeszłam dość sceptycznie. Jednak bardzo pozytywnie się rozczarowałam.

Mimo to, iż książka została wydana w 1963 roku, to wszystkie rady, które są w niej zawarte można z powodzeniem przenieść na współczesność i przede wszystkim w praktyce wykorzystać w przyswajaniu nowych informacji, odrabianiu lekcji i wpływaniu na efektywność samego procesu uczenia się.

Autor w humorystyczny sposób zwraca się do swoich czytelników, przekazując im w najbardziej prosty sposób całkiem skomplikowane treści. Książka zawiera również wiele ciekawych informacji, kolorowych obrazków, grafik, rysunków, dzięki temu przykuwa uwagę czytelnika.

Autor już w latach 70 tych XX wieku odwoływał się do edukacji równościowej tj. do bezpośredniego zwracania się słowem pisanym zarówno do dziewcząt, jak i chłopców (chociaż i nawet współcześnie rzadko można się z tym spotkać).

Główną ideą, która autor chciał przekazać swoim czytelnikom było zakorzenienie w ich świadomości dwóch słów i roli, jakie spełniają w procesie uczenia się. „Chcę" oraz „muszę" - elementarne słowa, z którymi utożsamianie się prowadzi do osiągnięcia różnych efektów uczenia się.

Adresatami książki są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych w wieku 12-14 lat.
Autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a także daje cenne wskazówki i porady, które zdobył w trakcie długoletniej praktyki.

Język tej pozycji jest łatwy, prosty i przyjemny. Książkę czyta się bardzo szybko i z ogromną przyjemnością, a jej zrozumienie nie stanowi żadnego problemu (w końcu skierowana jest do dzieci).

Zdecydowanie można ją polecić, nie tylko najmłodszym czytelnikom.

S.P.

Bardzo dobra książka, rzadko można znaleźć książkę tak uniwersalną dla wieku czytelnika, z tyloma ciekawymi i użytecznymi radami.

To. co w książce podoba mi się najbardziej, to fakt nieopisywania Map Myśli®, mnemotechnik, tylko skupia się bardziej na życiu i obowiązkach w przeciętnej szkole i domu. Autor proponuje metody m.in. do nauki wiersza czy pojmowania matematyki. Według mnie to jest perełka wśród tego typu książek dla uczniów. Nie ma tam „dziwnych i strasznych” definicji z dziedziny efektywnej nauki. Język, którym się posługuje autor jest prosty, dzięki czemu książkę bardzo „lekko” się czyta. Chodź jest to książka stara, to uważam, że współczesny uczeń również może wiele z niej wykorzystać.

• Regał
  • Dla młodzieży
  • Psychologia, pedagogika, socjologia i okolice
  • 2) Psychologia
  • 2016
  • Posiadam 🏠

Dodaj cytat z książki Jak się uczyć?