Jak się uczyć?

Wydawnictwo: WSiP
9788302080906
poradniki

Książka "Jak się uczyć?" jest adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Autor w przystępny i dowcipny sposób radzi, jak odpowiadać na lekcji, pisać wypracowania, rozwiązywać zadania matematyczne, uczyć się języków obcych, zdawać egzaminy, sprawniej myśleć i lepiej zapamiętywać, aby uzyskiwać dobre stopnie, a jednocześnie odrabiać lekcje krócej i z mniejszym wysiłkiem.

źródło opisu: książka

źródło okładki: własne zdjęcie

Silviana | 2014-04-04

Do lektury tej pozycji podeszłam dość sceptycznie. Jednak bardzo pozytywnie się rozczarowałam.

Mimo to, iż książka została wydana w 1963 roku, to wszystkie rady, które są w niej zawarte można z powodzeniem przenieść na współczesność i przede wszystkim w praktyce wykorzystać w przyswajaniu nowych informacji, odrabianiu lekcji i wpływaniu na efektywność samego procesu uczenia się.

Autor w humorystyczny sposób zwraca się do swoich czytelników, przekazując im w najbardziej prosty sposób całkiem skomplikowane treści. Książka zawiera również wiele ciekawych informacji, kolorowych obrazków, grafik, rysunków, dzięki temu przykuwa uwagę czytelnika.

Autor już w latach 70 tych XX wieku odwoływał się do edukacji równościowej tj. do bezpośredniego zwracania się słowem pisanym zarówno do dziewcząt, jak i chłopców (chociaż i nawet współcześnie rzadko można się z tym spotkać).

Główną ideą, która autor chciał przekazać swoim czytelnikom było zakorzenienie w ich świadomości dwóch słów i...

Szymon | 2012-07-06

To. co w książce podoba mi się najbardziej, to fakt nieopisywania Map Myśli®, mnemotechnik, tylko skupia się bardziej na życiu i obowiązkach w przeciętnej szkole i domu. Autor proponuje metody m.in. do nauki wiersza czy pojmowania matematyki. Według mnie to jest perełka wśród tego typu książek dla uczniów. Nie ma tam „dziwnych i strasznych” definicji z dziedziny efektywnej nauki. Język, którym się posługuje autor jest prosty, dzięki czemu książkę bardzo „lekko” się czyta. Chodź jest to książka stara, to uważam, że współczesny uczeń również może wiele z niej wykorzystać.

Marta | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Bardzo dobra książka, rzadko można znaleźć książkę tak uniwersalną dla wieku czytelnika, z tyloma ciekawymi i użytecznymi radami.

Starigniter | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Rozumiem dobre intencje autora, ale techniki i metody zaprezentowane w tej książce wydanej w latach 60. są już mało aktualne w porównaniu z dziejszymi czasami. Tak naprawdę technik żadnych tu nie ma, pojawiają się za to informacje, że np. ruch jest bardzo potrzebny o sen trzeba dbać, do lekcji trzeba siadać wtedy i wtedy, że trzeba głośno powtarzać itd.
Dzisiaj mamy już mapy myśli, mnemotechniki pamięciowe i inne świetne rozwiązania, także niewiele wyciągnąłem z tej książki, ewentualnie przypomnienie sobie podstaw.

eliza | 2017-06-21

Może być, lecz brak mi nowych metod uczenia się, książka zaczyna tracić na aktualności.

Rkrz | 2014-12-12

Sprawność umysłowa prv