Piotruś Pan

Tłumaczenie: Maciej Słomczyński
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Peter and Wendy
justi

Jest to tłumaczenie Macieja Słomczyńskiego książki "Peter and Wendy" z ilustracjami Jerzego Srokowskiego.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.antykwariat.pl

Zbigniew_Malinowski | 2018-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2018

James Matthew Barrie "Przygody Piotrusia Pana"
Audiobook, ponad 6 godzin, czyta Jarosław Boberek

To jest bardzo dziwna książka. Zaczynając od tytułu. J.M. Barrie napisał przynajmniej dwie książki i jedną sztukę o Piotrusiu Panie, plus kilka opowiadań. W polskich wydaniach w tytułach tych książek i opowiadań PANowała (nomen-omen) "wolnoamerykanka" a do tego wszystkie one były tłumaczone na polski wiele razy przez różnych tłumaczy a nadawane ich tłumaczeniom tytuły wpowadzają takie zamieszanie, że ciężko mi było zorientować się czego ja w zasadzie słucham.
Więc dla porządku: w tym przypadki "Przygody Piotrusia Pana" są tłumaczeniem książki "Peter and Wendy" wykonanym przez Tamarę Michałowską.

Książka oryginalnie została wydana w 1911 roku na podłożu popularności, którą postać Piotrusia Pana wypracowąła już sobie wcześniej. I tu jest kolejne zdziwienie: czym jest tak książka? Kojarzyłem ją głównie z filmami Disneya dla dzieci i dlatego puszczałem audiobooka w samochodzie kiedy syna...

Gryzek | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Po wielu latach od obejrzenia filmowego Piotrusia Pana skusiłem się na wersję książkową i jedno jest prawdą, a konkretnie to, że Piotruś Pan się nie starzeje. Inną smutną prawdą jest to, że ja się zestarzałem od ostatniego spotkania z nim i choć z sentymentem pochłaniałem każdą linijkę tekstu, to jednak nie była to ta sama magia, która towarzyszyła naszemu pierwszemu spotkaniu. Nie potrafię już latać. Dorosłem.

Jednak mimo, że same przygody w Nibylandii nie były już takie niezwykłe jak kiedyś, to sama końcówka książki jest świetna, a to o czym mówi... cóż, każdy chyba wie, ponieważ przeżył to osobiście.

justi | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Najpierw był film Disneya i podejrzenie, że pewnie sedno historii gdzieś umknęło. Potem film "Marzyciel" utwierdził mnie w tym przekonaniu. Wreszcie przeczytałam właściwy tekst i... bez rewelacji.
Szkoda, że wyszukiwarki wskazuję Disneya jako autora. Niewybaczalny błąd.

Sorbonna | 2017-12-18
Przeczytana: wrzesień 2007
| 2017-10-31
Przeczytana: lipiec 2016
Przeświat | 2017-10-26
Linie EasyJet utworzyły klub książek dla dzieci

Linie lotnicze EasyJet właśnie ogłosiły utworzenie „latającej biblioteki” dostępnej na pokładach całej brytyjskiej floty. Znajdzie się w niej ponad 7000 tytułów z klasyki literatury dziecięcej. Inicjatywa ta została wprowadzona w rezultacie ogłoszenia wyników badania przeprowadzonego przez EasyJet, z których wynika, że 80% rodziców w Wielkiej Brytanii uważa, że ich dzieci czytają o wiele mniej niż oni w dzieciństwie.