Krytyka programu gotajskiego

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kritik des Gothaer Programms
m_ght97

Do niniejszego zbiorku wchodzi oprócz "Krytyku programu gotajskiego" (Marks: "Uwagi na marginesie programu Niemieckiej Partii Robotniczej") - listy Marksa (do Brackego) i Engelsa (do Bebla i do Kautsky'ego) odnoszące się do Programu gotajskiego. Stanowią one uzupełnienie polemicznej i pozytywnej części "Krytyki", rzucają one światło na historię jej powstania.

źródło opisu: Fragment "Od redakcji"

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

m_ght97 | 2017-07-17
Na półkach: 2017
Przeczytana: 15 lipca 2017

Karol Marks. Brzmi ciężko, nie? Po co człowieku to czytasz? Marksa? - można się spodziewać wyrazów szczerego zniesmaczenia wielu osób, które tylko usłyszą nazwisko filozofa-ekonomisty. Nie mamy tutaj pomnika dla Stalina ani mauzoleum Lenina, którymi kojarzy się Marks. W książce tej widzę ścieranie się dwóch stanowisk - przekonań Marksa i Engelsa kontra wizji władz partii, która przerodzi się później w dzisiejszą SPD. Głównie wytykane są błędy w programie, uznawanym przez autora jako zbyt zachowawczy, bliski ideałom liberałów, populistyczny. Prawda: widać, że mamy przedstawioną przez Marksa charakterystyczną mu wizję świata, ale ja zauważam tu tło polityczne. Czytało się różnie - raz ciężej, gdy było dane stwierdzenie, które było według mnie napisane sucho-ekonomicznym językiem (który później przejdzie w komunistyczną nowomowę, gdy go przekrzywią w XX wieku, co nie?), musiałem czytać dwa razy, by zrozumieć, ale czytam poezję, więc potrafię. Ale czasem: było prosto, dało się ogarnąć....

Na półkach