Pod ciężarem nieba

Heavier than heaven: a biography of Kurt Cobain
nirvana
literatura faktu
nar

"W ciągu jednego dnia Kurt narodził się dla świata, zmarł w sekrecie własnego mroku, wreszcie zaś wskrzeszony został dzięki potędze miłości. Był to wyjątkowy wyczyn - nieprawdopodobny i niemalże niemożliwy - to samo można by wszakże powiedzieć o znacznej części jego przejaskrawionego życia, począwszy od miejsca, z którego pochodził."

Biografia Kurta Cobaina.

Filiżanka Apatii | 2014-02-26
Na półkach: Biografie, Przeczytane

"Pod ciężarem nieba" to książka biograficzna, opisująca życie Kurta Cobaina - lidera Nirvany. Dokładnie! Tego ćpuna ze Seattle, dacie wiarę? Wspaniały człowiek, pełen empatii. Ta książka zmieniła mój sposób słuchania muzyki i patrzenia na ludzi. Stałam się bardziej wartościowym człowiekiem, odsłonił mi wiele prawd. Bez niego muzyka nie byłaby taka sama. Jego charyzmatyczna osobowość, delikatny głos, wspaniałe i prawdziwe teksty, o tym co przeżywał wewnętrznie. Wszystko jest nieziemskie. Książka "Pod ciężarem nieba" poszerzyła moje horyzonty, jestem pozytywnie zaskoczona. Niezwykle lekko się ją czyta, nie jest pisana językiem "encyklopedycznym". Jest napisana bardziej jako osobie niż legendzie. Swoją drogą, polecam ją każdemu.

Agatha | 2015-02-26
Zuza Pytkowska | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka zrobiła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Niekiedy biografie kojarzą nam się ze stekiem nudnych informacji, ale w tym przypadku autor przeplata je wszystkie z opowieścią na temat Kurta. Świetnie jest pokazany problem narkotykowy i jeśli ktoś interesuje się tym tematem (jak ja), może z przerażeniem obserwować, jak uwielbiany przez świat Kurt Cobain, w rzeczywistości nie radzi sobie z samym sobą, z problemami i otaczającą go sławą,a jego nałóg wciąż się pogłębia, sprowadzając życie do potrzeby zafundowania sobie kolejnej działki. Podoba mi się także fakt, że autor nie próbował tłumaczyć nam, czy przypisywać sobie roli psychiatry idola. Choć słyszy się czasami, że Cobain chorował na chorobę dwubiegunową, w książce nie ma takich przesłanek - Cross trzyma się faktów, które dowodzą jedynie uzależnienie od narkotyków u muzyka. Lektura może nie jest lekka i czyta się ją długo, mimo to polecam wszystkim fanom, a również pozostałym osobom, choćby jako przestrogę i zrozumienie...

Rivendell | 2015-03-07

Miejscami przypomina bardziej powieść psychologiczną czy kryminalną niż zwykłą biografię. Czyta się dosyć przyjemnie, napisana jest bardzo profesjonalnie, ukazuje wiele twarzy Kurta, niekoniecznie tych, które myśleliśmy, że znamy. Nie gloryfikuje go za nadto, jest obiektywna (w niektórych momentach niestety mniej). Nie czytałam innych jego biografii, ale doszły mnie słuchy, że ta jest najlepsza.

mst | 2011-01-01
Przeczytana: 19 lipca 2010

Zasypana masą szczegółów, przez co trochę momentami, aż zniechęcona, wychwyciłam główny i tragiczny obraz życia jednej z ikon światowego rocka. Dość interesująca pozycja w kategorii: biografie.
Czy warto przeczytać? Na pewno tak.

OSTRZEŻENIE:
Osoby, łaknące niespotykanie pięknych opisów i niezwykłego kunsztu pisarskiego, narażone są na nieunikniony zawód :]

Vaszka | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Dla mnie książka w odczuciu bardzo osobista. Niejednokrotnie dostawałam dreszczy czytając pewne fragmenty. "Pod ciężarem nieba" jest zarówno dla fanów Nirvany, jak także dla osób, które kompletnie nie znają twórczości zespołu. Moim zdaniem jednak dla tych pierwszych lektura ta będzie dużo przyjemniejsza, bardziej porywająca.

Bulma3110 | 2013-06-29

Ze względu iż jest to biografia, jakoś bałam się jej czytać. Jednak okazało się, że jest to fenomenalna książka. Przedstawia życie Kutra Cobaina w interesujący sposób - mi to odpowiada ;) Dużo faktów nie zmienia książki w monotonną co jest olbrzymim plusem :) Ogólnie jest wciągająca :) Polecam każdemu fanowi Nirvany ;)

hodysek | 2014-01-23
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Książka jest po prostu świetna ! Autor opisuje jak najbardziej dokładnie całe życie Cobaina . Jest na pewno godna polecana do fanów Kurta Cobaina jak i do ludzi którzy go kompletnie nie znali .

killersteward | 2016-10-07

Chyba nigdy nie czułem się więźniem książki, którą czytałem. Aż do tej właśnie. Uwięziła mnie w swym smutku, depresji, samotności... Jest tak cholernie ciężka i dusząca a jednocześnie nie dająca od siebie odpocząć póki nie skończysz czytać. A przede wszystkim prawdziwa i wnikająca w duszę i umysł Kurta. Dało się to autorowi odtworzyć dzięki rozmowom z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi Cobaina. Zawsze lubiłem Nirvanę ale jakoś nigdy nie wnikałem w ich historię i przypadki. Nie wiedziałem też wiele o samym życiu Kurta poza kilkoma głównymi faktami, dlatego niezmiernie cieszę się, że ta książka wpadła mi w ręce.

"A potem już go nie było." - i w moich oczach pojawiły się łzy...

LazyPie | 2013-11-24

Czytanie biografii Kurta Cobaina zajęło mi znacznie więcej czasu niż czytanie ostatnich książek. Jestem pod wielkim wrażeniem ilości zdobytych informacji przez autora. Niestety czasem były one tak liczne i tak szczegółowe, że odkładałam książkę na bok. Jednak udało mi się do końca przeczytać zagmatwaną historię wokalisty. "Pod ciężarem nieba" zaciekawiło mnie, gdyż lubię utwory i specyfikę Nirvany. Myślę jednak, że osoby które niekoniecznie zainteresowane są życiem Cobaina, a muzycznym show-biznesem również mogłyby sięgnąć po tę książkę.