Pod ciężarem nieba

Heavier than heaven: a biography of Kurt Cobain
nirvana
literatura faktu
nar

"W ciągu jednego dnia Kurt narodził się dla świata, zmarł w sekrecie własnego mroku, wreszcie zaś wskrzeszony został dzięki potędze miłości. Był to wyjątkowy wyczyn - nieprawdopodobny i niemalże niemożliwy - to samo można by wszakże powiedzieć o znacznej części jego przejaskrawionego życia, począwszy od miejsca, z którego pochodził."

Biografia Kurta Cobaina.

Filiżanka Apatii | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Biografie

"Pod ciężarem nieba" to książka biograficzna, opisująca życie Kurta Cobaina - lidera Nirvany. Dokładnie! Tego ćpuna ze Seattle, dacie wiarę? Wspaniały człowiek, pełen empatii. Ta książka zmieniła mój sposób słuchania muzyki i patrzenia na ludzi. Stałam się bardziej wartościowym człowiekiem, odsłonił mi wiele prawd. Bez niego muzyka nie byłaby taka sama. Jego charyzmatyczna osobowość, delikatny głos, wspaniałe i prawdziwe teksty, o tym co przeżywał wewnętrznie. Wszystko jest nieziemskie. Książka "Pod ciężarem nieba" poszerzyła moje horyzonty, jestem pozytywnie zaskoczona. Niezwykle lekko się ją czyta, nie jest pisana językiem "encyklopedycznym". Jest napisana bardziej jako osobie niż legendzie. Swoją drogą, polecam ją każdemu.

niezapowiedziana | 2018-04-07
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Zakładam, że po tą książkę nie sięgają przypadkowi czytelnicy, tylko tacy, którzy faktycznie mają oczekiwania, by dowiedzieć się jak najwięcej o Kurcie Cobainie (i pewnie w większości przypadków darzący go jakąś sympatią). Tak było również ze mną. Od jakiegoś czasu "zachorowałam" na Nirvanę i na Kurta, który jest dla mnie człowiekiem zagadką.
Jestem usatysfakcjonowana pod względem szczegółowości tej biografii. Ogrom rzeczy można z niej wyciągnąć. Aczkolwiek na pewno będę ją konfrontować z innymi, żeby sprawdzić czy inne źródła również podobnie przedstawiają życie Kurta i jego zakończenie. Wcześniej naczytałam się naprawdę różnych rzeczy w internecie na jego temat. A ta książka niestety stawia go w świetle, a raczej w mroku ćpuna i po części świra. I tym byłam trochę zawiedziona…, ale nie można mieć pretensji do autora za przedstawianie faktów. Tak więc dalej Kurt Cobain pozostaje dla mnie zagadką, połączeniem tego co jest najgorsze i co jest najlepsze.

Radosław Gabinek | 2016-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Biografia Kurta Cobaina, która wyszła z pod pióra Charlesa R. Crossa to doskonały przykład na to jak powinna wyglądać profesjonalna biografia. Kawał materiału zebranego z różnych źródeł, ale co najważniejsze przedstawione w sposób przystępny i interesujący.

Czytałem tą książkę w okresie świątecznym, co jak wiadomo sprzyja pewnej tendencji do nostalgii, a kiedy nad ranem w drugi dzień świąt dotarła do mnie informacja o śmierci Georga Michaela to "Pod ciężarem nieba" nabrało dodatkowego wymiaru. Kiedy uświadamiam sobie jak wiele znanych muzyków odeszło na przestrzeni roku, jednocześnie nachodzi mnie myśl że odchodzą coraz częściej osoby które są mi znane ze względu na wielki rozwój kultury masowej, a przede wszystkim rolę telewizji w kreowaniu idoli w czasie kiedy dorastałem. Takie nazwiska jak Cohen, Bowie, czy choćby osoba Kurta Cobaina wyryły ogromny ślad na rozwoju osób z mojego pokolenia właśnie ze względu na to iż nie chodziło tylko o muzykę samą w sobie, ale element...

Vaszka | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Dla mnie książka w odczuciu bardzo osobista. Niejednokrotnie dostawałam dreszczy czytając pewne fragmenty. "Pod ciężarem nieba" jest zarówno dla fanów Nirvany, jak także dla osób, które kompletnie nie znają twórczości zespołu. Moim zdaniem jednak dla tych pierwszych lektura ta będzie dużo przyjemniejsza, bardziej porywająca.

Agatha | 2015-02-26
Zuza Pytkowska | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka zrobiła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Niekiedy biografie kojarzą nam się ze stekiem nudnych informacji, ale w tym przypadku autor przeplata je wszystkie z opowieścią na temat Kurta. Świetnie jest pokazany problem narkotykowy i jeśli ktoś interesuje się tym tematem (jak ja), może z przerażeniem obserwować, jak uwielbiany przez świat Kurt Cobain, w rzeczywistości nie radzi sobie z samym sobą, z problemami i otaczającą go sławą,a jego nałóg wciąż się pogłębia, sprowadzając życie do potrzeby zafundowania sobie kolejnej działki. Podoba mi się także fakt, że autor nie próbował tłumaczyć nam, czy przypisywać sobie roli psychiatry idola. Choć słyszy się czasami, że Cobain chorował na chorobę dwubiegunową, w książce nie ma takich przesłanek - Cross trzyma się faktów, które dowodzą jedynie uzależnienie od narkotyków u muzyka. Lektura może nie jest lekka i czyta się ją długo, mimo to polecam wszystkim fanom, a również pozostałym osobom, choćby jako przestrogę i zrozumienie...

Rivendell | 2015-03-07

Miejscami przypomina bardziej powieść psychologiczną czy kryminalną niż zwykłą biografię. Czyta się dosyć przyjemnie, napisana jest bardzo profesjonalnie, ukazuje wiele twarzy Kurta, niekoniecznie tych, które myśleliśmy, że znamy. Nie gloryfikuje go za nadto, jest obiektywna (w niektórych momentach niestety mniej). Nie czytałam innych jego biografii, ale doszły mnie słuchy, że ta jest najlepsza.

mst | 2011-01-01
Przeczytana: 19 lipca 2010

Zasypana masą szczegółów, przez co trochę momentami, aż zniechęcona, wychwyciłam główny i tragiczny obraz życia jednej z ikon światowego rocka. Dość interesująca pozycja w kategorii: biografie.
Czy warto przeczytać? Na pewno tak.

OSTRZEŻENIE:
Osoby, łaknące niespotykanie pięknych opisów i niezwykłego kunsztu pisarskiego, narażone są na nieunikniony zawód :]

Bulma3110 | 2013-06-29

Ze względu iż jest to biografia, jakoś bałam się jej czytać. Jednak okazało się, że jest to fenomenalna książka. Przedstawia życie Kutra Cobaina w interesujący sposób - mi to odpowiada ;) Dużo faktów nie zmienia książki w monotonną co jest olbrzymim plusem :) Ogólnie jest wciągająca :) Polecam każdemu fanowi Nirvany ;)

hodysek | 2014-01-23
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Książka jest po prostu świetna ! Autor opisuje jak najbardziej dokładnie całe życie Cobaina . Jest na pewno godna polecana do fanów Kurta Cobaina jak i do ludzi którzy go kompletnie nie znali .