Biografia niezlustrowana. Zapamiętywanie czasu nieutraconego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Studio EMKA
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
PZPR, PRL
onika

Na pewno nie tworzyłem historii pisanej dużą literą, ale działając w różnych strukturach PZPR - partii sprawującej niepodzielnie władzę - miałem jednak pewien wpływ na losy jednostek i zbiorowości.
Relacje wydarzeń i osobiste refleksje autora siłą rzeczy dotyczą drugiej połowy lat sześćdziesiątych, a przede wszystkim lat siedemdziesiątych.

źródło opisu: Wydawnictwo Studio EMKA

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2017-07-05
Przeczytana: czerwiec 2017

„Biografia niezlustrowana” Jerzego Waszczuka to doskonała ilustracja stwierdzenia, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ten wieloletni działacz partyjny, współpracownik Edwarda Gierka i sekretarz KC w swoich wspomnieniach prześlizguje się po sprawach naprawdę ważnych, a dużo miejsca poświęca mało istotnym faktom. Przybliża postaci wielu członków partii i ludzi tworzących elity polityczne PRL-u. Wspomina o rozruchach na Wybrzeżu, strajkach robotników, stanie wojennym czy Solidarności nie dostrzegając zupełnie powodów tych wydarzeń i znaczenia, jakie one miały dla zwykłych ludzi. Ważna jest dla niego tylko i wyłącznie rola, jaką politycy PZPR odegrali w tych wypadkach. Jestem w stanie zrozumieć, że pewne sprawy od podszewki wyglądają bardzo nieatrakcyjnie i że trudno, zwłaszcza politykom, przyznać się do błędu, ale Waszczuk w swoich wspomnieniach użył naprawdę bardzo wybiórczej soczewki.

Uważam, że aby dobrze zrozumieć historię należy poznać perspektywę wszystkich stron...

Na półkach