Świat w moich dłoniach: Życie bez słuchu i wzroku

Tłumaczenie: Henryk Kompf
Wydawnictwo: Wydawnictwo Credo
Die welt in meinem handen
Inne
okruszek

Peter Hepp urodził się w 1961 roku jako głuche dziecko – jedyny niesłyszący w rodzinie. Ma już trzy lata, gdy pewien lekarz przypadkowo odkrywa, że z jego słuchem jest coś nie w porządku. Dopiero w wieku pięciu lat zaczyna brać udział w prywatnych zajęciach logopedycznych. W szkole, a później w internacie dla dzieci z wadami słuchu poznaje wspólne życie z „towarzyszami niedoli”. Tam uczy się...

W szkole, a później w internacie dla dzieci z wadami słuchu poznaje wspólne życie z „towarzyszami niedoli”. Tam uczy się języka migowego, który staje się jego „mową ojczystą”.

Podobnie jak wielu niesłyszących, szuka praktycznego zawodu. Lecz szybko zdaje sobie sprawę, że praca w rzemiośle nie jest wszystkim, na co go stać. Angażuje się w działalność socjalną. Odkrywa swe powołanie, pracując jako opiekun niewidomych i niesłyszących. Mimo kalectwa jest szczęśliwy, mogąc nieść pomoc słabszym i potrzebującym.

kalla | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 września 2011

Siła i determinacja w dążeniu do pokonania własnych słabości i wyznaczonych celów, które reprezentuje sobą autor i zarazem bohater tej książki, są naprawdę godne podziwu...

Amrand | 2017-02-06
Na półkach: 2017, Przeczytane

Największą wartością tej historii jest pokazanie świata ludzi głuchych oraz głuchoniewidomych. Choć może "pokazanie świata" to za mocne słowa ponieważ autor jest Niemcem, wychowanym w innym ustroju, książka kończy się we wczesnych latach 2000, kiedy DOPIERO zmieniało się podejście do tej niepełnosprawności. W Polsce to zapewne wyglądało i wygląda inaczej, ale i tak uważam, że warto przeczytać tą książkę. Poza tym jest bardzo dobrze napisana. Klarowna, spójna.

kerabuk | 2016-08-30
ankatomi | 2016-03-29