Być jak Elektra

Michał Dąbrowski Wydawnictwo: Ridero literatura piękna
Ridero
2017-01-01
2017-01-01

To nie powieść, raczej opowiadanie, które czyta się bardzo szybko. Mamy tu żonatego faceta w średnim wieku przeżywającego fascynację młodą dziewczyną, i zgubne skutki owego zauroczenia. Rzecz jest fatalnie napisana, psychologia postaci płaska jak deska, język toporny, fabuła sztampowa. Książka w tej postaci nie zasługuje na publikację. Nie polecam.

Książkę przeczytałem w pół godziny, to właściwie dłuższe opowiadanie. A fabuła jest taka, że żonaty facet wracający z zagranicy spotyka dziewczynę podobną do jego starej miłości, mamy szybki romansik, a potem rzecz cała zaraz kończy, a jak, to sobie może dopowiedzieć każdy, kto zna mit o Elektrze.

Rzecz jest słabiutka, wszystko tam płaskie jak naleśnik, psychologia postaci żadna, to raczej szkic powieści niż powieść, sam pomysł nienowy, zresztą wszystko tam nienowe. Styl też taki lekko kiczowaty, przykłady: „Lubieżność zżerała ją od środka, gdy patrzyła na jego ciało.” Albo: „Przenikliwe światło podejrzliwości emanowało z jej oczu”.

Przypomina mi się cytat z niedawno czytanej książki Roberta Harrisa 'Autor widmo': „Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same. Wiem to na pewno, bo w swojej pracy czytam dużo złych książek — tak złych, że nie zostały nawet wydane, co jest niemałym osiągnięciem, jeśli wziąć pod uwagę, co się wydaje.” Ta książka jest zła, i nie powinna zostać wydana, ale zawsze kupią ją jacyś frajerzy, tacy jak ja.

No, ale patrzę na wydawnictwo: 'Ridero', to raczej firma która ułatwia ludziom wydawanie książek, zupełnie nie wchodząc w to co piszą. A w dzisiejszych czasach pisać każdy może, gorzej, że wydaje... Dopisuję to wydawnictwo do mojej czarnej listy (obok Psychoskoku).

Książkę przeczytałem w...

• Wyroby literaturopodobne