Lwowskie Orlęta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8,67 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
3
9
2
8
2
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-244-0117-8
liczba stron
312
słowa kluczowe
historia, Lwów, Orlęta Lwowskie, 1918
kategoria
historia
język
polski
dodała
Montgomerry

Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt miejsce...

Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.Opis walk o Lwów w latach 1918-1920, sylwetki bohaterskich obrońców miasta, powstawanie i miejsce legendy Orląt w historycznej świadomości Polaków to treść tej książki.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 4448
Montgomerry | 2010-01-12
Na półkach: Przeczytane, historia

Nakładem wydawnictwa Iskry wyszła wspaniała książka, której autorem jest profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Jest to książka wyjątkowa, bo opowiadająca o jednym z największych patriotycznych polskich mitów historycznych, o legendzie Lwowskich Orląt i obrony miasta Lwowa w listopadzie 1918 roku. Obrona Lwowa przez gimnazjalistów i studentów stał się, bowiem czynem heroicznym, na którego temat z biegiem lat powstała legenda. Autor podkreśla, że wyniki badań naukowych potwierdzają, że legenda Orląt Lwowskich oparta jest na faktach i heroizmie nieco tylko podkoloryzowanym. Młodzież kształcona na ideałach, której imponowały bohaterskie, choć literackie czyny Wołodyjowskiego, Kozietulskiego, Ordona, Kmicica, w chwilach zagrożenia dla miasta, z ochotą sięgnęła po broń, aby bronić sprawy narodowej.

Profesor Nicieja interesuje się tematyką obrony Lwowa w 1918 roku od ponad trzydziestu lat. W sposób prosty, obiektywny, a co najważniejsze z pewnym dystansem, autor przedstawia genezę konfliktu, etapy walk o miasto, a następnie dzieje powstawania i losy lwowskiego cmentarza. Czytelnik może dowiedzieć się, jaka była wizja tej nekropolii, kto zaprojektował cmentarz i jak przebiegała jego budowa, jakie napotykano trudności i jakie były problemy podczas tej budowy. Ukazane zostały również losy cmentarza podczas okupacji i wówczas, gdy Lwów był w granicach Związku Radzieckiego. Autor przekazuje trudną drogę do pojednania polsko-ukraińskiego, które nastąpiło w 2005 roku, gdy prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie otworzyli Cmentarz Orląt lwowskich. Profesor nawiązuje również do cmentarza łyczakowskiego. Bez zbędnych komentarzy i politycznych aluzji autor ukazuje, więc stosunki polsko-ukraińskie dotyczące fragmentów wspólnej historii.

Czytelnik poznaje również głównych bohaterów tamtych wydarzeń: najmłodsze dzieci, sanitariuszki, kurierki, ochotników z Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski, polskich i amerykańskich lotników, francuskich żołnierzach walczących po stronie Polaków. Autor przedstawia również polskich dowódców i polityków jak miedzy innymi komendanta lwowskich Orląt - pułkownika Czeslawa Mączyńskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Wacława Iwaszkiewicza oraz innych spoczywających na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Książka zasługuje na uznanie. Moim zdaniem napisana jest w sposób zrozumiały, prosty i klarowny. W przedstawiono niej fakty i biografie najwybitniejszych postaci, które brały udział w obronie Lwowa i miały wpływ na tworzącą się legendę Orląt Lwowskich. W swojej pracy profesor odwołuje się często do licznych źródeł i bogatej literatury dotyczącej tej tematyki. Podkreśla, że chwałę Orląt głosili szczególnie poeci, malarze, ilustratorzy książek, rysownicy. Dodatkowym atutem jest bogaty zbiór fotografii zamieszczony w książce. Po za tym znajdziemy tu bibliografie, aneks zawierający wykaz szkół noszących imię Orląt Lwowskich i indeks osób. Cała szata graficzna również zachęca do tego, aby po książkę sięgnąć.

Profesor wspomina w epilogu, że pracuje nad monografią poświęconą Cmentarzowi Orląt Lwowskich. Prosi czytelników o pomoc w udostępnianiu prywatnych i rodzinnych dokumentów związanych z tym tematem.

Polecam serdecznie nie tylko historykom!

http://slowemmalowane.blogspot.com/2010/01/stanisaw-sawomir-nicieja-lwowskie.html

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Cmętarz zwieżąt

Książka zaczyna się w momencie przyjazdu rodziny Creedów do nowego domu w Lundlow. Wszystko wydaje się zwykłe i normalne, poza jednym minusem, którym...

zgłoś błąd zgłoś błąd