Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

To pierwsza polska próba syntezy dziejów państwa, którego losy wielokrotnie dramatycznie wiązały się z historią Polski. Autor przedstawia Brandenburgię-Prusy na tle dziejów europejskich i spraw polskich, poczynając od średniowiecznych początków Brandenburgii poprzez dzieje pruskiej klasycznej monarchii absolutnej w XVIII wieku aż po rolę Prus w dziejach Niemiec XIX-XX wieku.

Intelligenzaktion | 2014-10-28

Książka ukazuje historię państwa, które pomimo tego, że było stosunkowo niewielkie i niezbyt ludne, było w stanie zatrząść Europą i uzyskać pozycję dominującą. Prusy były państwem, które dało podwalinę pod dzisiejszy system zarządzania państwami europejskimi, to one wprowadziły powszechne ubezpieczenie emerytalne ( żeby mieć środki na wojnę z Francją ), to one utworzyły pruski model edukacji, to również one są tak naprawdę twórcami nowoczesnej armii zawodowej. Same miasta-państwa niemieckie są wręcz bliźniaczo podobne do miast-państw greckich, a Prusy, szczególnie za panowania Fryderyków Wilhelmów przypominały Spartę.

Mateusz | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Historia