Posag szwaczki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Dressmaker's Dowry
Teresa Komłosz
Ag2S

Barwna opowieść o miłości, historii i tajemniczym morderstwie, splatająca losy dwóch niezwykłych kobiet w XIX-wiecznym San Francisco i współcześnie. San Francisco 1876 Dwie imigrantki z Europy, Niemka Hannelore Schaeffer oraz Irlandka Margaret O’Brien pracują jako szwaczki, naprawiają eleganckie suknie i garnitury zamożnych mieszkańców San Francisco. Gdy do zakładu, w którym pracują, wkracza...

San Francisco 1876
Dwie imigrantki z Europy, Niemka Hannelore Schaeffer oraz Irlandka Margaret O’Brien pracują jako szwaczki, naprawiają eleganckie suknie i garnitury zamożnych mieszkańców San Francisco. Gdy do zakładu, w którym pracują, wkracza Lucas, ich życie odmieni się na zawsze – Hanna za namową przyjaciółki zakłada wytworną aksamitną suknię i – niczym Kopciuszek – idzie na spotkanie z młodzieńcem. Tej samej nocy znika Margaret, a Hanna zwraca się do Lucasa o pomoc w poszukiwaniach. Razem przemierzają mroczne zaułki San Francisco i zakazane spelunki dzielnicy Barbary Coast. Hanna odkryje, jak straszny los spotkał Margaret, i będzie musiała podjąć rozdzierającą serce decyzję... która odciśnie swoje piętno na życiu następnych pokoleń.

San Francisco obecnie
Przypadek sprawił, że Sarah Havensworth natknęła się artykuł w gazecie z 1876 roku o zaginięciu dwóch młodziutkich szwaczek. Dziennikarski instynkt kazał Sarah wyjaśnić, co naprawdę spotkało Hannelore i Margaret. Tymczasem sama ukrywa przed mężem tajemnicę o tragedii sprzed czternastu lat.

Powieść o losach dwóch kobiet, które uczą się, że miłość to konieczność dokonywania wyborów, a dar wybaczania jest kluczem do wolności...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Posag_szwaczki-p-34785-1-30-.html

Amarisa | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

"„Posag szwaczki” to niezwykle barwna, pełna emocji i tajemnic, wciągająca i zapadająca w pamięci powieść, która trafi do serc i wyobraźni wielu czytelników. Opowieść o miłości, lojalności, woli przetrwania i granicach, jakie gotowi jesteśmy przekraczać dla swoich bliskich. Bez dwóch zdań udany debiut Meredith Jaeger, który z czystym sumieniem wam polecam."

Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam:

rudarecenzuje | 2017-08-01
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Sarah przypadkowo trafia na historię dwóch szwaczek, których losy splotły się 140 lat temu w San Francisco. Enigmatyczne informacje na ich temat popychają kobietę w stronę mrocznej historii miasta i jego mieszkańców. Co dokładnie przytrafiło się dziewczętom? Co wspólnego ma to z Sarah?

Meredith Jaeger całkowicie zauroczyła mnie swoją historią. Od pierwszego rozdziału czułam się odurzona i z wielką niecierpliwością pokonywałam kolejne strony, pragnąc jak najprędzej poznać wszystkie powieściowe tajemnice i zakończenie powieści. Podczas lektury towarzyszyła mi cała gama emocji, a na końcu nawet zaszkliły mi się oczy, co wcale nie zdarza się często.

Autorka snuje swą opowieść naprzemiennie łącząc czasy współczesne i wydarzenia sprzed 140 lat. Uwielbiam taki sposób prowadzenia narracji. Z jednej strony poznajemy bowiem losy głównej bohaterki, która w dotyczących jej fragmentach odgrywa także rolę narratora, z drugiej zaś możemy przenieść się w czasie i poznać dawne obyczaje,...

Mecha_Kulturacja | 2017-08-27

Wiktoriańskie domy, wysokie cylindry i rozłożyste gorsetowe suknie oraz podział klasowy to obraz XIX – wiecznego San Francisco przedstawiony przez Meredith Jaeger w powieści Posag szwaczki. Co łączy ubogą krawcową sprzed stu czterdziestu lat ze współcześnie żyjącą, dobrze sytuowaną pisarką?

Sara Havensworth strzeże swoich tajemnic tak samo starannie, jak zasłania grzywką znajdującą się na czole bliznę. Jest żoną bogatego właściciela marki odzieżowej, sama zaś próbuje pisać pracę magisterską. Nieoczekiwanie, podczas standardowego poszukiwania informacji w internecie, trafia na stary artykuł o zaginionych imigrantkach - jedną z nich jest pochodząca z Niemiec Hannelore. Czy była dziennikarka, żyjąca w XXI wieku wyjaśni tajemniczą historię zniknięcia szwaczki z XIX?

Posag szwaczki to typowy przykład kompozycji szkatułkowej. Autorka operuje perspektywą czasową w sposób jasny i klarowny – naprzemiennie przeplata przeszłość oraz teraźniejszość. Rzetelnie opisuje okropną rzeczywistość w...

knigoholiczka | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Czy miewacie czasem rozterki związane z książkami? Na pewno! Dziś ja opowiem o moich. Patrząc na tytuł- nie wiedziałam co myśleć. Z jednej strony ciekawy, zachęcający do lektury (przecież coś sprawiło, że sięgnęłam po tę książkę), z drugiej zaś... trochę obawiałam się nudy. Po przeczytaniu choćby kilkunastu stron już wiedziałam, że na zniechęcenie i co tu dużo mówić, nudę, miejsca nie ma.
Otóż mamy możliwość spotkać się z ciekawymi bohaterami. Akcja dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych: w latach obecnych oraz pod koniec XIX wieku (lata 70-te). Współczesność to Sarah jej praca magisterska i małżeństwo, przeszłość to Hanna, jej miłość i arcyciekawa historia jej rodziny i przyjaźni. Na początku zastanawiałam się jakie powiązanie jest między wyżej wspomnianymi kobietami bo ich historie zdawały się biegnąć oddzielnie.
Dziś już wiem i myślę, że mogę Wam co nieco zdradzić. Otóż Sarah pisze pracę magisterską o kobietach z XIX w. Początkowo miała na nią inny pomysł, jednak temat...

„Posag szwaczki” to historia trzech kobiet. Żyjących w 1876 roku Hanny i Margaret – szwaczek, imigrantek, mieszkających w dzielnicach biedy oraz współcześnie żyjącej Sarah, młodej żonie mężczyzny pochodzącego z zamożnej rodziny.
Sarah podczas pisania pracy magisterskiej natrafi na ślad obu szwaczek i tajemniczego zaginięcia jednej z nich.
Gdy zacznie szukać rozwiązania tej tajemnicy, to co odkryje zaskoczy nie tylko ją.

Książka zachęciła mnie ciekawym opisem i akcją rozgrywającą się dwutorowo. W 1876 roku śledzimy wydarzenia z perspektywy Hanna, a współcześnie Sarah.
Prócz poszukiwania prawdy, Sarah będzie musiała się zmierzyć ze swoją własną, bolesną przeszłością i wyrzutami sumienia.
„Posag szwaczki” to debiutancka powieść autorki, ale napisana dobrze i ciekawie. Autorka ma lekki styl i potrafiła mnie zaciekawić.
Niestety powieść nie uniknęła minusów, ale o tym później.

Fabuła powieści jest wciągająca, a tło historyczne bardzo ciekawe. Autorka bardzo dużo czasu poświęca...

Pinko1700 | 2017-08-20
Na półkach: 2017

Pisanie pracy magisterskiej jest trudne i każdy, kto musiał to zrobić, o tym wie; głowę Sarah dodatkowo zaprzątają inne problemy, tak więc jej "dzieło życia" utknęło w martwym punkcie i kobieta ma problem, aby ruszyć dalej. Postacie wydają jej się zbyt papierowe, a wydarzenia przerysowane. Potrzebuje impulsu, tej magicznej iskierki, która pomogłaby jej wrócić do tworzenia. A termin oddania pracy nieubłaganie się zbliża...
W przerwaniu twórczej niemocy zawsze pomagało jej przeczesywanie starych gazet. Właśnie w jednej z nich natknęła się na wzmiankę o zaginięciu dwóch młodych szwaczek, Margaret i Hanny. I choć od tej sprawy minęło już 140 lat, to kobieta rzuca się w wir śledztwa, a dziennikarski umysł tylko zachęca do nowego przedsięwzięcia.
Okazuje się, że choć tamtejsze wydarzenia od współczesności dzieli tak wiele lat, to wciąż znajdzie się ktoś, kto chce ukryć pewne powiązania... i gdy Sarah rusza tropem szwaczek, anonim postanawia ukrócić jej poczynania. Główna bohaterka...

Aleksandra | 2017-09-03
Na półkach: 2017
Przeczytana: 03 września 2017

Cała powieść jest ciekawa, ale nie intrygująca na tyle, bym zaliczyła ją do bardzo dobrej. Autorka mogłaby napisać powieść odrobinę dłuższą i położyć większy nacisk na postacie. Sarah i jej mąż Hunter są jakby z papieru, a ich historia za krótka i za płytka. Natomiast historia Hannelore i Margaret również mogłaby być dłuższa i bardziej zawiła, postacie bardziej rozbudowane - nad tym najmocniej ubolewam, bo potencjał był ogromny. Zabrakło jednak chęci i odrobiny wysiłku. Przykro.

Cała recenzja - http://www.pierwszadamaoksiazkach.pl/posag-szwaczki-recenzja-ksiazki/

Paula | 2017-08-22
Na półkach: Ebooki