Zasady skautowego ruchu żeńskiego

Seria: Przywrócić Pamięć
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Impuls, ZHP, harcerstwo, historia, scouting

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939. Reprint wydania I z 1937. Wydanie II ukazało się 1946 r. "Jak dobrze nam...". Zasady Skautowego Ruchu Żeńskiego Notre Chalet koło Adelboden w Szwajcarii, międzynarodowy Dom Skautek, poświęcony w r. 1932, stał...

Reprint wydania I z 1937. Wydanie II ukazało się 1946 r. "Jak dobrze nam...".

Zasady Skautowego Ruchu Żeńskiego

Notre Chalet koło Adelboden w Szwajcarii, międzynarodowy Dom Skautek, poświęcony w r. 1932, stał się miejscem zwoływanych corocznie przez Światowy Żeński Komitet Skautowy spotkań i narad instruktorek całego świata.

Pierwsza taka konferencja, poświęcona podstawowym zasadom skautingu żeńskiego, nazwana została „Quo Vadis“ i odbyła się w czerwcu r. 1933. Wzięły w niej udział 22 instruktorki, reprezentujące 12 narodów.

W toku dyskusji nad poszczególnymi zagadnieniami okazało się, że poglądy wypowiadane w tych samych sprawach przez delegatki różnych państw były całkowicie z sobą zgodne, zaś uchwały całkowicie jednomyślne. Dowodziło to zarówno zwartości ruchu skautowego całego świata, jak i właściwego jego rozumienia przez organizacje różnych krajów, różnych narodowości i ras.

Różnice dotyczyły szczegółów realizowania zasad w różnych warunkach, wśród odmiennych potrzeb, przy ogromnej różnorodności charakteru dzieci i młodzieży całej ludzkości. Z radością stwierdzało się istnienie wspólnego języka skautowego, opartego na takich samych doświadczeniach oraz wspólne wszystkim dążenie do zapewnienia naszemu ruchowi możliwości pełnego rozwoju w oparciu o życie, jego wymagania i potrzeby młodzieży całego świata.

Rada „Quo Vadis“ rozpatrzyła następujące zagadnienia:

1. Istota skautingu żeńskiego.
2. Przyrzeczenie i Prawo.
3. System zastępowy.
4. Próby i sprawności.
5. Kształcenie starszyzny.
6. Ruch skautowy wśród starszych dziewcząt.
7. Zainteresowanie skautingiem wśród rodziców i wychowawców.
8. Współdziałanie skautingu z innymi organizacjami młodzieży.
9. Miłość Ojczyzny i międzynarodowy charakter skautingu.

Ustalone wytyczne uznano za obowiązujące we wszystkich organizacjach skautowych świata.
Oto one:... zapraszamy do książki

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl/wyszukaj/zasady-skauto...(?)

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl/okladki/big/978-83-8095-041-2.jpg?v=0

Przeczytana: 14 czerwca 2017
Na półkach