Nadciśnienie tętnicze u młodzieży i młodych dorosłych - zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Wydawnictwo: Medycyna Praktyczna
zdrowie, medycyna
doma21

W książce wszechstronnie przedstawiono zagadnienia dotyczące zapobiegania i diagnostyki oraz leczenia nadciśnienia tętniczego u młodzieży i młodych dorosłych. Należy podkreślić, że w tych grupach wiekowych choroba ta jest rozpoznawana coraz częściej i często nie ma łagodnego przebiegu. Powikłania narządowe dotyczą nie tylko wtórnych postaci choroby, ale mogą się rozwinąć już we wczesnym okresie nadciśnienia pierwotnego.

Zmiany w obrębie naczyń, serca i nerek stwierdza się u stosunkowo dużego odsetka młodzieży i młodych dorosłych z przebiegającym bezobjawowo nadciśnieniem pierwotnym. Wczesna interwencja zarówno niefarmakologiczna, jak i farmakologiczna umożliwia zmniejszenie nasilenia tych uszkodzeń, a nawet ich regresję.

W podręczniku podkreśla się także rolę zdrowego stylu życia wśród młodych osób, często bowiem takie działania mogą zapobiec konieczności wprowadzenia leczenia farmakologicznego.

źródło opisu: http://www.mp.pl/ksiegarnia/info.php?id=7293

źródło okładki: http://www.mp.pl/ksiegarnia/info.php?id=7293