Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem

Okładka książki Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem
Bogdan de BarbaroMaria de Barbaro Wydawnictwo: Charaktery Seria: Bliskie wsparcie poradniki
poradniki
Bliskie wsparcie
Charaktery
2018-01-01
2018-01-01
psychika zdrowie psychiczne emocje bliskość związki relacje charaktery psychologia socjologia

Okładka książki Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro
Ocena 7,5
Psychoterapia ... Wojciech Drath, Bog...
Okładka książki Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym tym chaosie Dominika Dudek, Piotr Żak, Bogdan de Barbaro
Ocena 6,4
Sztuka obsługi... Dominika Dudek, Pio...
Okładka książki I jak tu się dogadać?! Danuta Kondratowicz, Bogdan de Barbaro
Ocena 7,3
I jak tu się d... Danuta Kondratowicz...
Okładka książki Dwoje na huśtawce czyli zrozumieć związek Aleksandra Capiga, Agata Cieślar Cieślar, Joanna Drosio-Czaplińska, Angelika Gumkowska, Jacek Masłowski, Anna Maziuk, Marta Niedźwiecka, Marzena Olędzka, Piotr Pietucha, Izabella Wit-Kossowska, Bartosz Zalewski, Bogdan de Barbaro
Ocena 5,6
Dwoje na huśta... Aleksandra Capiga, ...

Choć bardzo cenię sobie wiedzę i doświadczenie Państwa de Barbaro, książka niewiele wniosła do mojego życia. Zawiera zbiór artykułów przedrukowanych w czasopiśmie "Charaktery", które dotyczą bliskości, intymności, budowania dobrych relacji z innymi, przekazów rodzinnych. Dobra dla osób nieobeznanych w ogóle w tych tematach.

"Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy zmienić znaczenie, jakie jej nadajemy". Ten i kilka innych, bardzo trafionych wypowiedzi powodują, że jest to swojego rodzaju poradnik-drogowskaz. Wypowiedzi zwarte, trafiające w samo sedno tematu, dzięki czemu nie ma "przynudzania" i niepotrzebnego "owijania". Pozycja warta przeczytania.

De Barbaro to nazwisko, które zna całe środowisko psychiatrów i psychoterapeutów. Uwielbiam czytać wywiadów, które udziela. Jego wiedza jest ogromna, a wypowiedzi trafiające w samo sedno.
Książka co prawda nie odkrywa niczego nowego, a jednak z przyjemnością przeczytałam co do powiedzenia ma profesor i jego najbliżsi.

Wywiady z małżeństwem terapeutów, a także z ich dziećmi, nt. ojcostwa, bycia w rodzinie, rodzicielstwa. Lektura skłaniająca do refleksji, choć dla mnie jakoś niespecjalnie odkrywcza.

Książka jest zbiorem rozmów z Bogdanem i Marią de Barbaro, którzy są psychoterapeutami oraz ich dzieci, kończąc na wnuku.

Ciekawym zabiegiem są wielopokoleniowe dyskursy w tej niewielkiej książeczce. Zawartość treściowa pozostawia niedosyt. Odpowiedzi są oczywiste dla mnie jako psychologa oraz psychoterapeuty, choć czasem są po prostu ciekawie ujęte.

"Początkowo, w okresie zauroczenia, inność partnera przyciąga i fascynuje. Lecz co potem, gdy partnerzy ochłoną? Jak to się dzieje, że początkowo dla siebie inni, stopniowo stają się swoi? Taka szansa pojawia się, gdy inność drugiej osoby nie napawa nas lękiem, jesteśmy na nią otwarci i gotowi swoją wersję świata uznać za możliwą, ale nie jedyną. Wówczas z zaciekawieniem patrzymy i słuchamy Innego, a w jego inności dostrzegamy szansę na własne wewnętrzne wzbogacenie. Kluczem jest stosunek do Innego. Jeśli się go nie boję, to będę gotów wziąć z jego inności coś dla siebie. I to mnie zmieni, to mnie wzbogaci".

Porusza ona temat bliskości czyli jak można ją scharakteryzować w obecnych czasach, problematyki niewierności w relacjach miłosnych, nadużyć (też seksualnych) w rodzinie, komunikacji w zderzeniu z psychologią, psychoterapią rodzinną (systemową)....

Książka pary znanych psychoterapeutów traktująca o bliskości w związku jest zbiorem wywiadów i artykułów przedrukowanych z miesięcznika ‘Charaktery'. Obok ciekawych spostrzeżeń i problemów (jakie przekonania wpojone nam przez rodziców zachować, czy mówić sobie wszystko w związku itp.), mamy też kilka rozdziałów dość powierzchownych. Dobra lektura dla zaczynających interesować się tematem.

Książeczka autorstwa pary znanych psychoterapeutów krakowskich jest zbiorem wywiadów z autorami oraz ich artykułów publikowanych pierwotnie w miesięczniku „Charaktery”. Poziom tego zbiorku jest nierówny, obok interesujących wywiadów zdarzają się artykuły mało ciekawe, np. czy zawierać związek małżeński czy nie. Poza tym często ma się wrażenie pewnej powierzchowności, brakuje głębszego potraktowania tematu. Niemniej parę interesujących spraw jest poruszonych.

I tak, dyskutowany jest problem odziedziczonego po rodzicach 'spadku' wierzeń i poglądów. Ów spadek najczęściej „pojawia się bezrefleksyjnie, w chwilach kryzysu związku.” Wówczas istotne jest, żeby „Nie pozwolić, by głosy naszych rodziców, jakie odzywają się w naszej głowie, zdominowały nasze myślenie i zachowanie.” To wcale niełatwe.

Dlatego ważne jest, aby w pewnym momencie życia zrobić 'bilans' spadku po rodzicach i wziąć od nich te przekonania i poglądy z którymi się zgadzamy, zaś odrzucić te, co do których mamy sprzeciw. Oczywiście pierwszym krokiem do zrobienia takiego bilansu jest uświadomienie sobie jaki zestaw wierzeń i poglądów wtłoczono nam do głowy w dzieciństwie; nie zawsze jest to łatwe.

Dosyć ciekawe, ale przynoszące pewien niedosyt, są rozważania o tym jak dzielić nasz czas pomiędzy ten spędzany przez partnerów osobno i ten spędzany razem. Mówi prof. de Barbaro: „powiedziałbym, że znalezienie proporcji między 'razem' i 'osobno' jest jednym z kluczowych aspektów dobrego związku.” I bądź tu mądry...

W interesującym wywiadzie „Życie nie do powiedzenia” radzi nasza para, aby partnerzy nie mówili sobie wszystkiego bo nieopatrznie ujawniona tajemnica może zniszczyć związek. Trudny i kontrowersyjny temat, wymagający z pewnością głębszej dyskusji, w książeczce jedynie zasygnalizowany.

W sumie to ciekawa rzecz ale, jak już powiedziano, niezbyt głęboka, ale jako pierwsza lektura w sam raz. Zainteresowanych pogłębieniem tematu zachęcam do sięgnięcia po pozycję 'I jak tu się dogadać' autorstwa prof. de Barbaro.

Na półkach: , , , ,

Na poradnik "Bliskość" składa się jedenaście rozdziałów, w których autorzy podejmują się opisania paru interesujących zagadnień. A są nimi:
- czy warto brać ślub i dlaczego niektórzy tak bardzo wzbraniają się przed tym?
- podział ról w domowych obowiązkach,
- spędzanie czasu ze sobą oraz jak duże znaczenie dla związku ma wspólnota czasu,
- zdrada i jej bolesne konsekwencje dla związku,
- czy można i czy warto zmieniać drugą, bliską nam osobę zgodnie z własnym wyobrażeniem partnera idealnego?
- budowanie intymności w związku,
- niedomówienia, czyli czy i jak wyjawiać partnerowi/partnerce tajemnice,
- na czym polegają i jak wyglądają relacje ojciec-syn,
- co to znaczy mieć tak zwane "udane życie".

Oczywiście nie ma co się łudzić, że czytelnik znajdzie tu gotowe recepty "co i jak mówić", jak mógłby to sugerować tytuł. W poruszonych tematach autorzy starają się przekazać te informacje między słowami.

Poradnik czyta się szybko, jest napisany w przystępny sposób. Przeczytałam go z zainteresowaniem. W mojej ocenie jest dobry, choć zdaję sobie sprawę z tego, iż podane tu informacje to taka niewielka "pigułka" niczym wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o relacje międzyludzkie.

Opinia opublikowana na moim blogu:

- czy warto brać ślub i dlaczego niektórzy tak bardzo wzbraniają się przed tym?
- podział ról w domowych obowiązkach,
- zdrada i jej bolesne konsekwencje...

Bogdan de Barbaro Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem Zobacz więcej