Sekrety Rzymu - Augias Corrado

Wydawnictwo: Muza
poradniki

Augias Corrado MUZA Rok wydania 2008Stron: 496 Format: 20.5x14.5 cm Oprawa: MiękkaMiejsca i zabytki są tu wspomniane w celu przywołania wydarzeń, dzięki którym stały się sławne, oraz ludzi, którzy powołali je do życia. Wydaje się, że kamienie i przedmioty same przemawiają poprzez nieprzerwany ciąg wspomnień: od mitu o powstaniu miasta, ukazującego losy grupy łotrów osiadłych w miasteczku na przecięciu dwóch najważniejszych ówczesnych szlaków handlowych do splamionej krwią chwały epoki Odrodzenia; od mrocznej i brutalnej atmosfery czasów średniowiecznych do racjonalizmu wyrażonego przez architekturę rzymskiej dzielnicy Eur, a wymuszonego przez dwudziestolecie faszyzmu; od pozbawionego uprzedzeń Cezara do ponurego geniusza Caravaggia; od uroku Lukrecji Borgii, najpiękniejszej damy Rzymu do wyzywającej seksualności markizy Casati Stampa di Sonciny, Anny Follarino, która znalazła się w centrum najbrutalniejszej zbrodni powojennych czasów.

Elevander | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Po „Sekrety Rzymu” sięgnąłem zgoła przypadkiem podczas ostatniej wizyty w bibliotece. Zaintrygowała mnie okładka, na której znajdują się Duce, „Mojżesz” Michała Anioła, Garibaldi, toteż uznałem, że to może być ciekawa lektura. Muszę jednak przyznać, że mocno się zawiodłem. Sam pomysł na książkę jest w istocie całkiem trafiony: każde miasto ma jakieś swoje historie, ciekawostki, a co dopiero Miasto par excellence! Realizacja tego pomysłu nie przynosi jednak chluby Autorowi (tudzież tłumaczom!). Opowiada on i o historii i o historii sztuki, przy czym widać, że ani na jednej, ani na drugiej dyscyplinie specjalnie się nie zna. Bardziej kompetentny jest tylko w odniesieniu do XX stulecia, gdy całkiem ciekawie opowiada o Rzymie faszystowskim oraz powojennym. Lepiej jest z kwestiami literackimi, ale i tu porusza się w kręgu kilku nazwisk (Gogol, Stendhal, Belli). Osobną rzeczą jest jeszcze dobór tematów. Augias hołduje w „Sekretach Rzymu” głównie niskim instynktom, skupia się mocno na...

szamanka30 | 2011-01-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Podziwiam erudycję pisarza. Zogropmna przyjemnością zapozanłam sie z jego niezwykłą książką.
Rzym - miasto świetne, potężne i bogate. To pierwsze skojarzenie. Zawsze najpierw je odniosę do stolicy starożytnego świata. Miasta, które w swym centrum zdumiewało potęgą i pięknem świątyń , pałaców, domów patrycjuszy, szokowało nędzą na obrzeżach , w dzielnicach biedoty, ale tam mało kto docierał. Jakże łatwo wyobrazić sobie senatorów , udających się na obrady, tłumy witające zwycięskie legiony , tryumf wodza, Koloseum z walkami gladiatorów, cezara na wyścigach czy wystawnych ucztach.
To stąd władcy decydowali o losach świata, tutaj przybywali posłowie, książęta, królowie, by ugiąć się przed potęgą imperium. A przecież nie tylko czas świetności ma to miasto za sobą, ale też złe chwile- napadów, plądrowania. Jednak znów stanie się najważniejszym miejscem Europy- dzięki Kościołowi. Przez kilka wieków ponownie ważyć się w nim będą losy ludzi i narodów.
Ma za sobą 27 wieków i ciągle...

Stefcia | 2011-05-04
Przeczytana: lipiec 2010