Sekrety Rzymu

poradniki
Muza
2008-01-01
2008-01-01

Świetny zbiór felietonów opisujący wieczne miasto w sposób jakiego próżno szukać w przewodnikach lub opracowaniach historycznych. Naprawdę polecam lekturę każdemu, kto jest w stanie poświęcić na jej przeczytanie trochę więcej czasu.
Zarówno język jak i sposób narracji urzekł mnie już od pierwszej strony a dobór tematyki jest tak zróżnicowany, że trudno zamknąć całość w jednej kategorii.
Już nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce wpadnie kolejna praca poświęcona kolejnej stolicy "Sekrety Londynu".

Po „Sekrety Rzymu” sięgnąłem zgoła przypadkiem podczas ostatniej wizyty w bibliotece. Zaintrygowała mnie okładka, na której znajdują się Duce, „Mojżesz” Michała Anioła, Garibaldi, toteż uznałem, że to może być ciekawa lektura. Muszę jednak przyznać, że mocno się zawiodłem. Sam pomysł na książkę jest w istocie całkiem trafiony: każde miasto ma jakieś swoje historie, ciekawostki, a co dopiero Miasto par excellence! Realizacja tego pomysłu nie przynosi jednak chluby Autorowi (tudzież tłumaczom!). Opowiada on i o historii i o historii sztuki, przy czym widać, że ani na jednej, ani na drugiej dyscyplinie specjalnie się nie zna. Bardziej kompetentny jest tylko w odniesieniu do XX stulecia, gdy całkiem ciekawie opowiada o Rzymie faszystowskim oraz powojennym. Lepiej jest z kwestiami literackimi, ale i tu porusza się w kręgu kilku nazwisk (Gogol, Stendhal, Belli). Osobną rzeczą jest jeszcze dobór tematów. Augias hołduje w „Sekretach Rzymu” głównie niskim instynktom, skupia się mocno na seksie i zbrodni, jakby pisał do szmatławego brukowca. Czy o Rzymie nie dałoby się napisać czegoś ciekawszego?

Tomasz Babnis

P.S.
I wszystkiemu winny jest ten tam, no... Kościół.

Podziwiam erudycję pisarza. Zogropmna przyjemnością zapozanłam sie z jego niezwykłą książką.
Rzym - miasto świetne, potężne i bogate. To pierwsze skojarzenie. Zawsze najpierw je odniosę do stolicy starożytnego świata. Miasta, które w swym centrum zdumiewało potęgą i pięknem świątyń , pałaców, domów patrycjuszy, szokowało nędzą na obrzeżach , w dzielnicach biedoty, ale tam mało kto docierał. Jakże łatwo wyobrazić sobie senatorów , udających się na obrady, tłumy witające zwycięskie legiony , tryumf wodza, Koloseum z walkami gladiatorów, cezara na wyścigach czy wystawnych ucztach.
To stąd władcy decydowali o losach świata, tutaj przybywali posłowie, książęta, królowie, by ugiąć się przed potęgą imperium. A przecież nie tylko czas świetności ma to miasto za sobą, ale też złe chwile- napadów, plądrowania. Jednak znów stanie się najważniejszym miejscem Europy- dzięki Kościołowi. Przez kilka wieków ponownie ważyć się w nim będą losy ludzi i narodów.
Ma za sobą 27 wieków i ciągle istnieje w lepszej lub gorszej kondycji, ale zapomnieć o nim nie można. Nadal oszałamia i elektryzuje. Jest tak nasiąknięte historią wszystkich epok, że nie można przejść wobec niego obojętnie .

Augias kocha swe miasto – choć pochowany chce być w Paryżu- i chętnie każdego zainteresowanego zabierze na niezwykłe zwiedzanie .Historia miasta to przecież nie tylko budynki, ale i ludzie, ich działania, które tworzą określoną całość. Opowieści, które przeczytałam, wciągają, nie pozwalają odłożyć lektury, póki nie skończy się dana gawęda. C. Augias postarał się, by jego powieść obfitowała w wiele interesujących zdarzeń , opowiadanych z wielką swadą. Można przymknąć oczy i zacząć podróż w wyobraźni. Oto Juliusz Cezar ze swymi ambicjami , planami zdobycia władzy . I obrońcy republiki, zawiązujący tajne sprzysiężenie. Przepowiednia dla Cezara ”Strzeż się id marcowych”. I ów dzień, schody senatu i 23 ciosy sztyletów. A jednak idea władzy Cezara przetrwała.

n aresztę recenzji zapraszam na mój blog www.swiatksiazek.blox.pl

Wiele ciekawych informacji.

Wiele ciekawych informacji.

Same fascynujące historie, a jedna lepsza od drugiej. Kapitalny przewodnik historyczny.

• Włoskie klimaty
  • POPULARNO-NAUKOWE