Poczytaj ze mną. Przypowieść. O srebrnej łyżce

Okładka książki Poczytaj ze mną. Przypowieść. O srebrnej łyżce Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Okładka książki Poczytaj ze mną. Przypowieść. O srebrnej łyżce
Justyna BednarekDaniel de Latour Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Poczytaj ze mną opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Poczytaj ze mną
Egmont Polska
2017-04-26
2017-04-26
48 min.
srebrna łyżka poczytaj ze mną

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek 2 Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Potworak i inne ko(s)miczne opowieści Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour
Potworak i inn... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...

Wśród licznych serii książek dla dzieci odnaleźć można cykl "Poczytaj ze mną", który ma za zadanie przybliżyć dzieciom rózne formy i gatunki literackie oraz pomóc w kształtowaniu ich gustów literackich, które mają wyodrębnić się poprzez kontakt z literaturą rożnego rodzaju. Podczas lektury należącej do tej serii "O srebrnej łyżce" Justyny Bednarek mali czytelnicy mają możliwość zetknięcia się z przypowieścią, która charakteryzuje się tym, że ma "pokazać ważną ogólną prawdę, a występujący w niej bohaterowie i ich perypetie są ilustracją tej prawdy" (s. 4).
Napisany przez Justynę Bednarek tekst składa się z sześciu następujących rozdziałów: W którym dobry Stwórca ulepił świat z nicości, W którym państwo Lahmanowie dostają łyżkę, by zaprowadzić porządek na świecie, i w którym rodzi im się synek, W którym Dawid i łyżka zaprzyjaźniają się z gęsią, W którym mały Lewi próbuje przywłaszczyć sobie łyżkę Dawida, W którym łyżka zastąpiła Dawida podczas nauki, i co z tego wynikło, Z którego dowiadujemy się o wszystkim, co było dalej. Każdy jest pełen symboliki i odwołań a to do biblijnych przypowieści, a to do kultury i martyrologii narodu żydowskiego. Dziecko w wieku, dla którego rekomendowana jest seria "Poczytaj ze mną" na pewno ich nie wychwyci, jego rodzice byc może odnajdą kilka z nich, mimo to warto go przeczytać. "O srebrnej łyżce" jest historią bardzo nieprzewidywalną, ale i wyjaśniająca kilka kwestii, które wikła Biblia, np. powstanie świata czy domniemane kazirodztwo potomków pierwszych ludzi, które tu w przepiękny sposób zostało wykluczone, a które nurtuje wszystkie dociekliwe dzieci po zapoznaniu się z oryginalnym tekstem. Ciekawy jest powód, dla którego zostali stworzeni ludzie, fakt, że nie zostali nazwani Adam i Ewa tylko państwo Lahmanowie, a otrzymana przez nich łyżka będąca narzędziem do czerpania z obfitości wyłonionego z nicości przez Stwórce świata (s. 10) jest niebywale intrygująca: nie tylko mówi, ale i ma własne zdanie, potrafi poruszać się i czytać, sama może wybrać tego, z kim nawiąże kontakt. Pani Bednarek po raz kolejny przedmiotowi codziennego użytku nadała nadzwyczajne właściwości, do tego zrobiła to na swój własny, mistrzowski sposób, który angażuje czytelników i do rozmyślania o przeczytanej historii, i do wielokrotnego powraca do niej. Każda lektura tej przypowieści odsłania jej kolejną warstwę, która pokazuje, jak ważny i inteligentny jest to tekst. Mam nadzieję, że inne części cyklu "Poczytaj ze mną" choć w połowie są tak dobrze, jak "O srebrnej łyżce" i spełniają cele, dla których zostały napisane. Nazwiska ich twórców wśród których wymienić można Joannę Olech. Zofię Stanecką, Agnieszkę Frączek, obiecują wiele. Mam nadzieję niedługo to sprawdzić.

Po książeczki z serii Poczytaj ze mną sięgałam już wielokrotnie i za każdym razem byłam niesamowicie zadowolona. Co najbardziej w nich mnie urzekało, jako rodzica? Piękne przesłanie i nauka, jaką można wynieść z tych książeczek.

Z chwilą gdy do domu państwa Lahmanów trafia rezolutna srebrna łyżka, życie rodziny zaczyna nabierać nowych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synkiem Dawidem nawiązuje szczególną więź. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu niezwykłych przygód.

Historia O srebrnej łyżce to przypowieść, o czym nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzą się z pierwszych stron książeczki. Tak jak poprzednio, seria Poczytaj ze mną stawia przede wszystkim na naukę podczas dobrej zabawy. Dzieci w prosty i zrozumiały sposób dowiedzą się, co to jest przypowieść oraz dlaczego czytanie książek jest tak ważne. Autorzy książki zaznaczają również, iż najwięcej przypowieści znajduje się w Biblii, nawiązując do niektórych z nich. Kiedy już nasze pociechy zaznajomią się ze znaczeniem słowa "przypowieść", będą mogły spokojnie przystąpić do lektury.

Zaczynając czytać bajeczkę z córeczką zaczęłam się zastanawiać, czy jej zawartość jest na pewno tym, czego się spodziewałam. Tytuł początkowo kojarzył mi się z rodziną, może wielkim obiadem, albo ciekawym śniadaniem. Z dziećmi, które nie chcą jeść lub wręcz przeciwnie - zdrowo się odżywiają. Tutaj Justyna Bednarek zabiera nas do pierwszego rozdziału, "w którym dobry Stwórca ulepił świat z nicości". Przyznam szczerze, że byłam bardzo zaskoczona. Po chwili jednak okazało się, że historia przedstawiona przez autorkę jest fantastycznie napisana! W prosty i "zrozumiały" sposób opowiada o tym, jak Bóg stworzył świat i dlaczego stworzył człowieka! Jestem pewna, że z tą książeczką rozmowa z dziećmi na tematy powstawania świata (wśród osób wyznających podobne poglądy religijne) może być dużym ułatwieniem. Ale to nie wszystko! Nie myślcie sobie, że dostaliście fragment Biblii, czy katechizmu! Co to, to nie! Stwórca zesłał do domu Lahmanów również srebrną łyżeczkę i od tego momentu zaczyna się najwspanialsza przygoda.

Mały Dawid zaprzyjaźnia się z łyżeczką i odbywa z nią fantastyczne przygody! Jakie? Tego Wam nie powiem, żeby za wiele nie zdradzić. Są jednak niesamowite i z pomocą dziecięcej wyobraźni mogą zostać w naszej pamięci na długo.
Justyna Bednarek w bardzo przyjemny sposób pokazuje nam, czym jest prawdziwa przyjaźń, mówi dlaczego warto być grzecznym i spełniać dobre uczynki. To naprawdę wspaniała historia, którą nasze dzieci często będą chciały usłyszeć na dobranoc lub podczas zabawy.

Warto zaznaczyć, że to kolejne wspaniałe wydanie. Gruby i trwały papier, duża czcionka odpowiednia dla dzieci uczących się czytać oraz tych, którym potrzebny jest czytelniczy trening. Dodatkowo bardzo spodobały mi się ilustracje w wykonaniu Daniela de Latoura, które przykuwają wzrok i nadają fabule niesamowitych barw.

O srebrnej łyżce to piękna opowieść, która skradnie serduszka najmłodszych czytelników, a rodzice będą z niej bardzo zadowoleni. To książeczka, która bawi i uczy, a dzięki mądrej i treściwej fabule pozostaje w głowach na dłużej. Szczerze polecam!

Recenzja na blogu: www.kraina-ksiazka-zwana.pl

Mała łyżka też może, jak się okazuje, zaoferować całą masę przygód!

Do pewnego domu zawitała mała, srebrna łyżka... Nie taka zwykła łyżka jak mogłoby się zdawać ;) Przekonał się o tym mały Dawid. Łyżka zaś... zaprzyjaźniła się z nim i zabrała go w wiele podróży :) ... Czysta bajka, można by rzec, ale jaka... ładna :) Po prostu ładna. Takie powinny być bajki, prawda?

Seria "Poczytaj ze mną" kolejny raz udowadnia, że jest czymś wyjątkowym. Jest kilka serii wydawniczych dla najmłodszych, które pomagają rozwijać wyobraźnię, ta jednak jest naprawdę jedną z lepszych. I z czystym sumieniem GORĄCO polecam ja Wam - Rodzicom :) Nie zawiedziecie się!

Serdecznie dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Mała łyżka też może, jak się okazuje, zaoferować całą masę przygód!

Seria...

Niezwykła opowieść o łyżce, pełna magii ale i wątków dotyczących kultury żydowskiej. Szkoda, że brakuje słowniczka lub przypisów, aby dziecko w trakcie lektury mogło poznać czym jest kipa, czulent czy cymes. Ilustracje są naprawdę magiczne!

• Dzieci 2021
  • Dziecionkowe