Sekretna historia ludz... skarpetek

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek
Justyna BednarekDaniel de Latour Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 5)
Poradnia K
2022-09-28
2022-09-28

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek 2 Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Potworak i inne ko(s)miczne opowieści Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour
Potworak i inn... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Antylopa z Podbeskidzia Artur Andrus, Daniel de Latour
Antylopa z Pod... Artur Andrus, Danie...

Te, które zostały wymazane z kart historii

Zachęcony dobrymi opiniami kupiłem tą książeczkę mojemu 6-letniemu synkowi. Książka z ładnymi ilustracjami opowiada ważne wydarzenia w historii świata, w której swoją ważną rolę odgrywają też skarpetki. Sam pomysł świetny, ale same historie w mojej ocenie były za bardzo udziwnione i nie konsekwentne.
Książeczka zaciekawiła mego synka właśnie ze względu na tło historyczne i opowiedziane historie ale mnie nie przekonała ta książka.
Czy skuszę się na kolejne części pokaże czas.

Książeczka zaciekawiła mego synka właśnie ze względu na tło historyczne i...

Czy Justyna Bednarek mogłaby nas czymś jeszcze zaskoczyć, jeśli chodzi o przygody skarpetek? Tak! Zdecydowanie nie jest to koniec przygód naszych bohaterów.

Tym razem autorka podeszła do tematu nieco inaczej. Przedstawiła nam zupełnie inną historię. Historię ludzkości jakiej nie znaliście, o jakiej nie piszą w szkolnych podręcznikach.

A wszystko to możemy poznać dzięki małej Be i jej dziadkowi. Oni zabiorą was do Wielkiego Muzeum. Tam poznacie dzieje ludzkości z zupełnie innej strony. W nich niezwykle ważne okazywały się właśnie skarpetki. Przeniesiemy się do czasów dinozaurów, poznamy prawdziwe przeznaczenie kamieni w Stonehenge i historię powstania koła. Otulistopki przedstawią wam córkę faraona i opowiedzą o Bitwie pod Grunwaldem.

Skarpetki były obecne zawsze. I choć pomijano je w opowieściach, teraz mamy okazję poznać ich dzieje. Autorka, jak zawsze, robi to w znakomity sposób. Z humorem, ciekawie i zaskakująco.

I choć pierwsza część będzie tą, od której wszystko się zaczęło, my jesteśmy zachwycone całą serią skarpetkowych przygód.

A wszystko to możemy poznać dzięki...

Małe Be spędza czas ze swoim dziadkiem, który pracuje w muzeum. Mężczyzna rozbudza wyobraźnię dzieci. W jaki sposób król Artur został królem? Jaki był jako mały chłopiec? Kto zszywał skarpetkę, która pomogła znaleźć jelenia? Magik, który strzela z łuku? Kto wyrwie włosy z głowy i po co? Prehistoria widziana oczami skarpetek? Kto sprezentował włochate, drapiące skarpetki Krzyżakom by wygrać bitwę pod Grunwaldem? To wszystko i wszystko więcej znajdziecie w owej szalonej książce Justyny Bednarek.

Przed małą Be wycieczka z dziadkiem do Wielkiego Muzeum, gdzie on jest kustoszem. Jednak nie będzie to zwykła wyprawa, jaką może odbyć każdy. Dziewczynka uda się do miejsc niedostępnych dla zwiedzających i pozna tajemnice nikomu nieznane, w których znaczącą rolę odegrają … skarpetki. Co zobaczy i czego dowie się dziewczynka? Jakie tajemnice odkryje?

Na wstępie muszę się przyznać, że jest to nasze pierwsze spotkanie z tą serią i nie wiem jak, to się stało, że tak jest. Nie wiem jak poprzednie tomy, ale ten jest po prostu świetny o to pod wieloma względami. Po pierwsze mamy sporą dawkę wiedzy. Na przykład dziecko może dowiedzieć się, kim jest kustosz, a przyznaję się bez bicia, że sama nie wiedziałam. Jednak to nie jedyna wiedza, jest jej dużo więcej. Wraz z książką wyruszamy w podróż w czasie, m.in. odwiedzamy czasy prehistoryczne, udamy się do Egiptu, poznamy mitologicznych bohaterów, a nawet spotkamy króla Artura.
W książce znajdziemy dziewięć opowieści, które można czytać zarówno samodzielnie, po jednej, jak i wszystkie naraz. Każda jest inna, każda ciekawa, wciągająca, pełna humoru. To pozycja, przy której uśmiech nie schodzi z twarzy.

Wizualnie książka również nam się spodobała. Znajdziemy w niej duże, niebanalne ilustracje Daniela de Latour. Zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko, nawet kiedy będzie często używana, a uwierzcie mi na słowo, że będzie.

„Sekretna historia ludz... skarpetek” to świetna książka, z dużą dawką humoru, niebanalnymi ilustracjami i walorami edukacyjnymi. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/09/sekretnahistorialudz...skarpetekporadniak.html

Na wstępie muszę się...

Jak powstały skarpetki? Kiedy i w jaki sposób te niezastąpione skrawki materiału trafiły na Nasze stopy? I wreszcie, od jak dawna skarpetka jest towarzyszem człowieka? Jeśli nie wiecie, to nie musicie się już zastanawiać. Wystarczy, że Wy i/lub Wasze dzieci sięgniecie po wspaniałą książkę autorstwa Justyny Bednarek pt. "Sekretna historia ludz... skarpetek".

Autorka znana, zwłaszcza młodym czytelnikom, z serii książek o "Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek", która w mgnieniu oka stała się bestsellerem, tym razem wraz ze swoimi kultowymi bohaterami zabiera Nas w podróż do przeszłości i czyni strażnikami tajemnicy - najdawniejszych dziejów SKARPETEK. Dzięki dziadkowi Be, muzealnemu kustoszowi i ciekawości małej dziewczynki trafiamy do pełnych sekretów podziemi muzeum, skąd wyruszymy w drogę do przeszłości otulistópek*. Na trasie czeka Nas wiele przystanków i całe mnóstwo skarpetkowych przygód, które sponsorują m.in. Skarpetka babilońska, Skarpetka izraelicka a nawet Skarpetka spodgrunwaldzka. Nie ma na co czekać, dajcie się porwać tym tekstylnym przygodom!

Dużą zaletą "Sekretnej historii ludz... skarpetek" jest fakt, że książkę można przeczytać jednym tchem albo podzielić ją na osobne opowieści i traktować jako cykl skarpetkowych przygód, czytanych dziecku na dobranoc. Można też, podobnie jak moje dziecko, po przeczytaniu książki od deski do deski, stale wracać do początku i zaśmiewać się do łez ze znakomicie zredagowanych, humorystycznych skarpetkowych dialogów. Bo ta opowieść z każdą kolejną lekturą jest lepsza, zaś wędrujące skarpetki paradoksalnie stają się coraz bliższe Naszemu sercu (nie stopom).

Ani mnie, ani mojego syna zupełnie nie dziwi fakt, że książka ta była najlepiej sprzedającą się pozycją dla dzieci w 2022 roku. Przygody jej tekstylnych bohaterów zachwycają od pierwszych stron lektury a niepowtarzalne ilustracje stworzone przez Daniela de Latour sprawiają, że z zaciekawieniem przeglądamy każdą kolejną kartę tej wspaniałej opowieści. "Sekretna historia ludz... skarpetek" to pozycja dla małych i dużych czytelników, bo można ją odkrywać na wiele sposobów. Dzieci ujmuje niezwykłymi przygodami bohaterów, dorosłych zaś subtelną ironią i nieoczywistym sposobem wyjaśniania często zawiłych meandrów historycznych wydarzeń. Mnie, jako historyka ta książka szczególnie chwyta za serce, bo dzięki niej każde dziecko, bez względu na wiek, może obcować z przeszłością i przekonać się, że historia wcale nie musi być nudna.

Zachwyt i uśmiech, który ani na chwilę nie schodzi z twarzy dziecka w czasie czytania o losach skarpetkowych bohaterów to zdecydowanie najlepsza rekomendacja dla tej wyjątkowo uroczej książki. Jeśli szukacie pięknie ilustrowanej, pouczającej a zarazem zabawnej pozycji dla Waszych pociech, to gorąco polecam Wam "Sekretną historię ludz... skarpetek", a sama z wielką przyjemnością sięgnę po drugą część owijkowych przygód, by przekonać się, co Nasi bohaterowie nawywijali w kolejnych stuleciach.

*Dodając trochę prywaty, otulistópki to najpiękniejsze określenie skarpetek, jakie słyszałam.

Autorka znana,...

Każdy z nas niby mniej lub bardziej zna historię, czytał ważniejsze książki i poznał najpopularniejsze mity funkcjonujące w naszym języku. A co by było, gdyby historia wyglądała całkowicie inaczej? Gdyby za wieloma sukcesami ludzi stały skarpetki nazywane też otulistópkami? A gdyby tak jeszcze wszystkie historie, które źle się skończyły miały dobre zakończenie? Taką alternatywną, pełną humoru historię podsuwa nam Justyna Bednarek w „Sekretnej historii skarpetek”.
Opowieści mają już dwa tomy i zabierają nas na podróż w czasie od początków istnienia Ziemi, aż do czasów współczesnych. W pierwszym tomie dostaniemy historie pozwalające na zapoznanie się z tą dawniejszą, bardziej odległą historią i często bazującą na mitologiach religijnych. W drugim wchodzimy do czasów już w pewien sposób udokumentowanych, otwieranych wynalezieniem druku.
Cała przygoda z alternatywną historią pokazywaną z humorem zaczyna się od wyjazdu rodziców małej Be na wczasy. Córka trafia pod opiekę dziadka, który był przewodnikiem muzealnym. Wspólnie spędzony czas jest pretekstem do zabrania dziewczynki na spacer po muzeum, pokazanie jej cennych eksponatów, przybliżenie historii, a później przekazania ważnego i cennego dziedzictwa, którym jest w tajemniczenie w prawdziwą historię świata, w której wielką rolę odegrały skarpetki. Zastanawiacie się w jaki sposób to, co nosimy na stopach mogło mieć jakikolwiek wpływ przed wiekami lub w czasach, kiedy ludzkość jeszcze nie istniała? No to zachęcam do lektury i wędrówki przez wspaniałe przygody tych nietypowych bohaterek pozwalających zrozumieć różna mechanizmy działania świata oraz motywacje ludzi.
„Na świecie, na którym żyjemy, prócz wielu pięknych rzeczy jest też kilka okropnych, na przykład taka, że duży prawie zawsze chce pożreć małego. Wilk – zająca, jaszczurka – muchę, duży kraj – ten mniejszy”.
Pierwszy tom zawiera dziewięć opowieści, które przemycają historie powstania świata, podsuwają informacje o mitologicznych bohaterach ważnych w naszym kręgu kulturowym religii. Do tego odwiedzimy Egipt i tam zobaczymy, w jaki sposób faraon będący szowinistą dał się przekonać, że córka też może być inteligentną następczynią. Udamy się też do Babilonu, w którym będziemy mieli okazję obserwować gwiazdy, do Izraela, gdzie poznamy komponującego Dawida, który za pomocą skarpetko-procy pokonuje groźnego przeciwnika. Odwiedzimy też starożytną Grecję, w której podejrzymy bunt otulistupek króla Dariusza. Jest też opowieść o łowieniu ryb przez Szymona, uczeniu przyszłego króla Artura, a nawet znaczeniu skarpet w bitwie pod Grunwaldem.
Drugi tom otwiera opowieść o deszczowym dniu i szukaniu sobie zajęć. Mała Be dostała od dziadka zeszyty z historiami i może zająć się poznawaniem bliższych dziejów skarpet. I tu mamy osiem historii zabierających nas w świat sztuki i historii. Poznamy tajemnicę słynnego obrazu, zobaczymy, co stało się z Łajką, która poleciała w kosmos, przyjrzymy się źródłom powstania wielu książek, a nawet dowiemy się jak ważna jest współpraca i pomoc tym, którzy są atakowani.
Justyna Bednarek z wielką swobodą sięga po znane motywy, przetwarza je i w zabawnej formie będącej pełnymi napięcia opowieściami podsuwa młodym czytelnikom, którzy właśnie przez ten humorystyczny kontekst mogą zainteresować się dziejami ludzkości, ale też rozwinąć swoje zainteresowanie obserwowaniem przyrody. Przygody otulistópek zdecydowanie pobudzają wyobraźnię, zachęcają do snucia fantastycznych opowieści i powracania do podsuniętych przez Justynę Bednarek opowieści. Bardzo podoba mi się to, że w swoich książkach podsuwa motywy znane z historii i kultury. Możemy w ten sposób przemycić troszkę wiedzy, pokazać, że każdy motyw w kulturze może być przetwarzany. Opowieści rewelacyjnie czyta się na głos. Mojej córce bardzo podobają się te historie.
Wszystkie tomy wzbogaciły fantastycznie dobrane ilustracje Daniela de Latoura, który z jednej strony słynie z prostej kreski, a z drugiej zabawą ilustracjami i skojarzeniami. Połączenie fantazyjnego świata Justyny Bednarek ze sposobem przedstawienia go przez rysownika to strzał w dziesiątkę. Ilustracje świetnie wprowadzają do opowieści, pobudzają wyobraźnię. Użycie pozornie podstawowych kolorów daje ciekawy efekt. Mamy tu zabawę z rozmieszczeniem tekstu oraz tłem. Całość wydrukowano na dobrym papierze, starannie zszyto i oprawiono w solidne okładki, dzięki czemu książki są trwałe i estetyczne. Zdecydowanie polecam

Tym razem 5 i 7- latki szybko się zniechęciły. Zabawne potraktowanie wydarzeń historycznych trafia natomiast do dzieci starszych, które spotkały się już z kulturą Egiptu... Cóż. Musimy poczekać, aż dziewczyny spowaznieją.

Zaczyna się dobrze, tajemniczy nastrój, dziadek-kustosz zabierający małą Be do podziemi muzeum, by pokazać jej skrzętnie skrywane sekrety... zaciekawia i wciąga.
I to by było tyle.
Kolejne rozdziały są wariacjami na temat znanych wydarzeń historycznych, gdyby główną postacią i czynnikiem sprawczym były skarpetki. Generalnie przekombinowane. Mnie rozbawiło kilka konceptów, ale dziecko się wynudziło, więc raczej nie wrócimy do tej lektury.

I to by było tyle.

Nadal nie rozumiem fenomenu tej serii książek o skarpetkach i ich wysokiej oceny w tym serwisie. Z tą częścią jest trochę lepiej - w zabawny sposób przybliża historię i dokonania niektórych plemion, wielkich postaci, krajów (historie starożytne),wplatając skarpetki jako bohaterów, ale zdania "No cóż, rodziny się nie wybiera" w kontekście licznego rodzeństwa, które naśmiewało się z brata niemającego talentu i zacięcia do wypasania owiec odpychają mnie od lektury. Wiele razy nasze oczy spotkają tutaj słowo "głupek" czy „beznadziejny”, których moich zdaniem można by uniknąć, zastąpić je bardziej przystępnymi dla czytelników w różnym wieku.

Ja nie mam ochoty czytać tej książki drugi raz, może moje dzieci będą chciały za kilka lat... Póki co - pozycja wędruje do skrzyni o głębokim dnie...

1965

Historia świata widziana z perspektywy skarpetek. Fajny sposób na zaciekawienie dzieci historią.

• Dla dzieci
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Sekretna historia ludz... skarpetek