Tomek wśród łowców głów

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 6)
Wydawnictwo: Muza
MrGwyn

Wydanie VIII.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tomek Wilmowski wraz z przyjaciółmi przybywa do Sydney po przeszło miesięcznym wypoczynku na farmie państwa Allan. Otrzymują tam propozycję wyprawy badawczej w Nowej Gwinei, która w tamtych czasach w większej części jest nadal białą plamą na mapie. Ich głównym celem jest zdobycie i spreparowanie fauny i flory wyspy. Po krótkim namyśle propozycja zostaje przyjęta. Zgodę na wyjazd otrzymuje również Sally, której marzeniem od dłuższego czasu były dalekie podróże razem z Tomkiem. Wkrótce, po wytrwałych przygotowaniach wyprawa wyrusza w głąb niebezpiecznej wyspy pokrytej bujnymi lasami równikowymi. Nową Gwineę zamieszkują również nieraz wrogie ludy Papuasów. To właśnie głównie przez ich nieufność, zabobonność i wiarę w czary wyprawa będzie musiała pokonać wiele trudności, pogodzić się z niepowodzeniami. A nawet „odprawiać czary”, które jak się później okaże mogły stać się tragiczne w skutkach.

Ciekawe przygody, nieraz mrożące krew w żyłach. Wspaniałe opisy przyrody, wiele faktów...

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 05 sierpnia 1996

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem do końca dlaczego, ale "Tomek wśród łowców głów" był dla mnie najmniej ciekawą częścią cyklu. Być może problem z tą książką jest taki, że jest trochę takim przerywnikiem między arcyciekawymi przygodami w Ameryce Północnej i w Azji, a nie mniej interesującymi historiami rozgrywającymi się w Ameryce Południowej? Coś w tej argumentacji bez wątpienia jest.

W tej części bohaterowie udają się do Nowej Gwinei. Przenosimy się zatem z mroźnej Azji do lasów podzwrotnikowych. Historie rozgrywające się w takich "ciepłych" sceneriach zawsze budziły większą sympatię z mojej strony, więc za to książka ma u mnie duży plus. Ale, tak jak wspomniałem, inne części cyklu były dla mnie bez porównania bardziej ciekawe. Mimo to zachęcam wszystkich do lektury. Sądzę, że warto poświęcić trochę czasu na porządną, przygodową książkę, a "Tomek wśród łowców głów" bez wątpienia właśnie taką książką jest.

Lidka | 2017-06-14

Całą serię "Tomka" pochłonęłam jednym kęsem.Byłam zauroczona każdą jej stroną. Tak napisana rewelacyjnie,że ani przez moment nie czułam się zmęczona czytając kolejne części jak to zwykle bywa w "tasiemcach".
Polecam bo książki warte uwagi.

Zbyszek i Natasza nie są już w carskiej Rosji. Cała ekspedycja, która brała udział w obijaniu Karskiego pojechała na święto do Australii na specjalne zaproszenie państwa Allan (poznanych w pierwszym tomie). Poznany również w pierwszej części pan Bentley proponuje łowcom wycieczkę do Nowej Gwinei. Na obszar, z którym jeszcze nigdy nie zetknął się biały człowiek, a żyjące tam plemiona uprawiają kanibalizm. Wyprawa ma mieć charakter przede wszystkim ekspedycji poznawczej i naukowej, bo zdobyte informacje mogą okazać się na wagę złota.
Zarówno Wilmowski jak i jego syn są bardzo mocno podekscytowani czekającą ich przygodą. Panowie wyrażają, zgodę, aby panie brały udział i tym sposobem zarówno Sally i Natasza wyruszają razem z panami. Również kuzyn Sally – James dostaje angaż w wyprawie ku wielkiemu rozczarowaniu Tomka. Wyprawa zaczyna się na statku ‘Sita’, która jest własnością kapitana Nowickiego (który już nie jest bosmanem), który otrzymał go w podarku od małżonki maharadży Alwaru....

Awrenim | 2014-06-04

Ile to lat... ile przeżyć... ile doświadczeń... To ONA mnie ukształtowała. Ta książka. A właściwie cały cykl o Tomku Wilmowskim. Od tego tomu jednak wszystko się zaczęło! A potem polowanie na część 1, 2, 3... W czasach kiedy większość ludzi nie podróżowała, bo nie dostawała paszportu, bo nie wolno było, bo zamkniete granice, bo "żelazna kurtyna" - te powieści pisane przez kogoś, kto sam nie podróżował były furtką do innego świata. Świata, którego już wprawdzie nie ma, a przynajmniej w jakiejś części już jest poznany, zmieniony, przebudowany. Jednak w tym szarym świecie był tajemniczy, skrzący się światłem i kolorami, pełen zwierząt i niebezpieczeństw - zapraszał do przygody... Na bazie takich doznań kwitła na podwórkach zabawa w podchody, w poszukiwanie skarbów, w chowanego, w Indian, itp. Rozwijała sie wyobraźnia, kreatywność... I dzisiaj, po tylu latach, wciąż chętnie sięgam po te książki. Wracam, by pobyć jeszcze trochę dzieckiem. By sobie powyobrażać przystojnego Tomka...

Renata | 2017-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2017

I znów powracamy do barwnych przygód Tomka. Nowa Gwinea, łowcy głów, piraci, było tu wszystko. A zakończenie bardzo wzruszające i jak dla mnie niespodziewane. Kolejna bardzo dobra powieść.

Piratka | 2015-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Northman „Nie wiem do końca dlaczego, ale "Tomek wśród łowców głów" był dla mnie najmniej ciekawą częścią cyklu.” Też tak mi się wydaje.
Jedni z tubylców są kanibalami, inni polują na głowy. Lecz wydaje się, że gorsi są biali handlarze ludźmi. To już drugie spotkanie z osobnikami tego pokroju (pierwszy raz było na Czarnym Lądzie). Przednia była też scena, w której Bosman "usłyszał świst puszczonej strzały. Nie zdążył uskoczyć. Haczykowate ostrze wbiło się prosto w jego lewą pierś" oczywiście i to przeżył.
W tym tomie Tomek poślubia Sally, w dość dramatycznych okolicznościach.
"- Zawsze będę ją szanował i nie chcę żyć dłużej od niej.
- Nie gadaj głupstw, brachu, jak amen w pacierzu w dniu twego ślubu spuszczę ci lanie - rozgniewał się Nowicki" aktualnie będący już Kapitanem.

Gromomir | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Ta książka była dla mnie powrotem do przygód Tomka po dość długiej przerwie, nie był to niestety powrót miodny.

Książka zaczyna się w Australii, skąd nasi bohaterowie wyruszają na północ, w kierunku Nowej Gwinei. Jako, że po przygodach poprzedniego tomu nie śmierdzą groszem, przyjmują dość nietypowe jak na nich zlecenie - normalnego polowania na ptaki i zbierania kwiatów. Tym samym tracą wszystkie moralne punkty zdobyte we wcześniejszych tomach, gdzie starali się łapać żywe zwierzęta do ogrodów zoologicznych, aby ludzie w europie mogli podziwiać ich piękno. W tym tomie mamy zwykłe usankcjonowane kłusownictwo.

Poważnym problemem tej powieści jest niechęć Szklarskiego do pozostawienia kogokolwiek w Australii. W efekcie na oceanie wyrusza cała gromada bohaterów, ale większość dostaje mniej niż 10 linijek tekstu przez całą książkę. To nadal jest historia wielkiej trójki, czyli Nowickiego, Smugi i Tomka.

Kolejną, niestety nie do uniknięcia wadą tej powieści jest straszne tchnienie...

amazur83 | 2014-10-17
Przeczytana: 15 października 2014

Na początku XX wieku Nowa Gwinea była wyspą pełną tajemnic. Na jej mapie pełno było białych plam. Krążyły legendy, że w głębi wyspy żyją plemiona ludożerców. I na taką właśnie tajemniczą wyspę przybywa Tomek Wilmowski i jego towarzysze. Celem ich ekspedycji jest opisanie południowo- wschodniego kawałka wyspy oraz zdobycie okazów rajskich ptaków oraz motyli. Jak to u Szklarskiego, przygód nie zabraknie. Będą rajskie ptaki, krokodyle, plemiona kanibali, zawistni czarownicy i wiele kilometrów przebytej drogi.
Jest to już szósta część przygód Tomka i tylko żal mnie ogarnia na myśl, że jeszcze tylko trzy i koniec.

Ann | 2010-09-22

Książka mojej młodości, tak jak wszystkie o przygodach Tomka. Doskonała dla młodzieży. Wciągała mnie niesamowicie swoic humorem, wartką akcją i niezwykłymi przygodami i opisami przyrody. Coś dobrego.