Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską

Okładka książki Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską Teresa Lipowska
Teresa Lipowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-05-27
2017-05-27

Okładka książki Basia. Szczęśliwą się bywa Beata Nowicka, Barbara Stuhr
Basia. Szczęśl... Beata Nowicka, Barb...
Okładka książki Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem Magdalena Małecka-Wippich, Anna Seniuk
Anna Seniuk. N... Magdalena Małecka-W...
Okładka książki Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka Dawid Kubiatowski, Marian Zembala
Spotkania. Opo... Dawid Kubiatowski, ...

1970

Zacznę od końca, czyli od cytatu z rozmowy siódmej:
"Tu nie ma starszych, tu są kobiety odchodzące z młodości", Pani Teresa Lipowska nie tylko mówi to słuchaczkom uniwersytetów trzeciego wieku, ale też sama jest ucieleśnieniem tych słów. Jestem z tego pokolenia. które pamięta tę znakomitą Aktorkę z innych ról filmowych czy teatralnych, a nie tylko jako nestorkę rodu Mostowiaków. Cenię też Panią Ilonę Łepkowską, więc tym chętniej sięgnęłam po ten zbiór rozmów. Sięgnęłam i nie zawiodłam się. Poznałam lepiej Panią Teresę Lipowską, Jej rodzinę, życie zawodowe. W tych wspomnieniach widoczny jest ogromny szacunek dla innych ludzi, życzliwość względem współpracowników, miłość względem bliskich i zachwyt życiem.

Zacznę od końca, czyli od cytatu z rozmowy siódmej:

W książce autograficznej pt. '' Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską'' autorstwa Pani Ilony Łebkowskiej możemy przyjrzeć się opisywanej z bliska historii z życia zawodowego i prywatnego aktorki, która od ponad 60 lat zachwyca wielu nas swoimi rolami teatralnymi, radiowymi, telewizyjnymi, kabaretowymi.

Na podstawie przeprowadzonej z Panią Teresą Lipowską rozmowy ze znaną scenarzystką Panią Iloną Łepkowską możemy z łatwością wywnioskować, jaką naprawdę jest osobą i jakimi wartościami kieruje się w życiu, co ją wzrusza, a co cieszy.

Najważniejszą rolę w jej życiu pełnią: śp. mama Maria, brat Andrzej, śp. mąż Tomasz, który również jak ona był wspaniałym aktorem, syn Marcin, synowa, wnuki.

Lubi wracać do wspomnień i chętnie o nich opowiada.

Uważam, że wszystkie role Pani Teresy Lipowskiej były do niej odpowiednio dobrane, a ona dodaje im jedynie ubarwienia postaciom tym, które gra.

Panią Teresę zapamiętałam najlepiej z filmu, który to oglądałam kilkakrotnie '' Tato''.

O jej roli w tym filmie nie da się tak łatwo zapomnieć, gdyż potrafi ona udowodnić, że gra nie tylko w nim rolę mocno stąpającej po ziemi teściowej walczącej o dobro wnuczki. Ten film spowodował, że polubiłam Panią Teresę za jej profesjonalizm aktorski.

Rola Barbary Mostowiakowej sprawiła jej wiele radości i dała tego rodzaju możliwości, że aktorki takie, jak ona grają z pasją i sercem.

Pani Teresa zdradza, również Czytelnikom z kim się zaprzyjaźniła w trakcie trwania jej scenicznego życia.

W trakcie czytania przeprowadzonych 9 rozmów z Panią Teresą nie zabraknie płynącego od niej ciepła i miłości do otaczającego jej świata artystycznego, jak i ludzi, których spotyka na co dzień.

Książka ta zawiera piękne zdjęcia, które obrazują to, że życie aktorskie to nie są tylko same blaski, ale również i cienie, które z godnością człowiek musi nieść.

Wydawnictwu Dolnośląskiemu dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autograficznej pt. '' Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską'' autorstwa Pani Ilony Łebkowskiej.

Warto przeczytać tę książkę autograficzną.

Na podstawie przeprowadzonej z Panią...

2030

Teresę Lipowską cenię za role teatralne, filmowe, nie jest dla mnie tylko ciepłą nestorką rodu Mostowiaków, dlatego z chęcią sięgnęłam po zapisy jej rozmów z Iloną łepkowską. W większości udosteępnione zdjecia pochodzą z wąłsnych archiwó aktorki, przez co trafiają się naprawdę unikatowe ujęcia. Jak widać, całę życie kulturalne, artystyczne się tutaj przewiją, bo Teresa Lipowska łatwo nawiązuje przyjaźnie, i aż zazdroszczę tak udanego życia zawodowego i osobistego.
Lucbię bardzo takie wspominki, anegty ze szkoły aktorskiej, rzeczywistości teatralnej, wspomnienia z licznych wojaży.
Ksiażka podzielona jest na rozdziały traktujace o poszczególnych etapach życia. Można się dowiedzieć o domu rodzinnym, niezwykłej więzi z matką, szczęściu podczas wojny, Kilkakrotnie uciekali z Warszawy, np. do Żabieńca, podmiejskiej okolicy, gdzie wydawało się, że wojny nie ma. Pani Lipowska przemilcza wspomnienia wojenne, widać ze niejedno przeżyła, że było to wstrząsające przeżycie dla małego dziecka. Brat Andrzej był jej bliższy niż siostra, która zmarła na raka. Była już co prawda osobą spełnioną, lekarzem z doktoratem, a siostrzenicą Teresa się zajęła. W ogóle rejestruje tamten świat sprzed wojny, gdy ludzie byli sobie życzliwi, wobec siebie przyzwoici.
Teresa pamięta lekcje fortepianu, byłaby z niej dobra pianistka. Nie wiedziałąm, że część życia spędziła w Łodzi, miło było poczytać o swoim mieście.
Przekonałąm sie, że Lipowska jest fantastyczną osobą, że przyjaźniła się z Kłosowskim, Dziewońskimi, Kwiatkowską. Wystawia pomnik sweojemu zmarłęmu mężowi,b byłą z nim bardzo szczęsliwa. Prawie 10 lat czekali na upragnionego syna Marcina, który godnie zastępuje ojca i opiekuje się matką. Nawet nie wiedziałam że taki przystojniak był z Tomasza Zaliwskiego, ale grali w różnych teatrach, rzadko koło siebie. Po Lipowskim zostało jej firmowe nazwisko- fajnie ze umie przyznać się do błłłłęgdów młodości. Przyjaciólki aktorki popnguja jaą do wspólnych wyjazdów, a z nostalgią wspomina tournee z kabaretem Dudek, epizody operetkowe, budowanie domu, siedlisko w Puszczy Augustowskiej. Warto zapoznać się z panią Lipowską, bo jest legendą nie tylko małego ekranu, ale i cudownym radiowym głosem. Bohaterka ma talent gawędziarski i przytacza wesołe anegdotki z aktorskiego życia.

Pani Teresa cudownie opowiada o swoim dzieciństwie, młodości, karierze aktorskiej, podróżach oraz życiu po śmierci ukochanego męża. Książka wprost emanuje ciepłem. A jeszcze mnóstwo zdjęć. Polecam!

• Biografie
  • Biograficzne
  • Biografie, autobiografie, pamiętniki, wspomnienia, dzienniki, memuary, wywiady, listy, felietony
  • #czytambopolskie

Dodaj cytat z książki Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską