Wyzwanie czytelnicze LC

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka

Wydawnictwo: Editio
7,71 (24 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
3
8
5
7
5
6
3
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328337299
liczba stron
376
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Dominika Rygiel

Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze” – usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę...

Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze” – usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę polskiej transplantologii. „Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić” – dodawał już później wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się w trakcie prac nad książką.

Powiedzieć, że Prof. Marian Zembala jest wybitnym lekarzem, który zapisał się w annałach polskiej medycyny, to zdecydowanie za mało. Wystarczyłoby jednak użyć trzech słów-kluczy, by, w sposób najbardziej uczciwy, opisać jego postać: służba, empatia, zespół. To one są punktami odniesienia każdego jego działania oraz źródłem sukcesów.

Swoim dorobkiem, osiągnięciami i przygodami mógłby obdzielić dziesiątki ludzi, jednak nigdy nie spoczął na laurach. Od 1985 roku, gdy wspólnie z prof. Zbigniewem Religą oraz prof. Andrzejem Bochenkiem współtworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię, na dobre związał się ze Śląskiem. Był członkiem zespołu kardiochirurgów, którzy przeprowadzili pierwszą udaną transplantację serca, oraz jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce. Dziś jest dyrektorem słynnego w całej Europie Śląskiego Centrum Chorób Serca. Na swojej drodze spotkał największe osobowości świata medycyny, ale najczęściej we wspomnieniach powraca do prof. Zbigniewa Religi, swojego Nauczyciela, prosząc jednocześnie, by używać w tym słowie wielkiej litery.

Nie potrafi mówić o sobie, jest za to mistrzem opowieści o innych, których poznał w swoim życiu, a którzy go ukształtowali i ukierunkowali. Prof. Marian Zembala spłacił z nawiązką dług, który w jego mniemaniu zaciągnął. Z perspektywy czasu o swojej pracy dla pacjenta, o niezliczonych przeszczepach serca mówi: „Byliśmy szaleńcami, nie bogami”.

 

źródło opisu: https://helion.pl/ksiazki/spotkania-opowiesc-o-wie...(?)

źródło okładki: https://static01.helion.com.pl/global/okladki/326x...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (75)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 724
Meggie | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane

Kardiochirurgia i transplantologia to dziedziny medycyny trudne a jednocześnie ratujące życie wielu osób. Profesor Marian Zembala to znakomity lekarz, który miał duży udział w rozwoju tych dziedzin w naszym kraju i na trwałe zapisał się na kartach historii medycyny. Obecnie jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca. W swojej wieloletniej karierze lekarskiej przeprowadził tysiące operacji. Teraz opowiada Dawidowi Kubiatowskiemu o swojej drodze, na której spotkał wielu wartościowych ludzi.

O tym znanym i cenionym lekarzu słyszałam, ale po przeczytaniu książki muszę przyznać, że zdecydowanie za mało. Warto więc było sięgnąć po publikację, w której ten wybitny kardiochirurg odpowiada na wiele pytań z różnych dziedzin, dotyczących jego życia osobistego i zawodowego. Jednocześnie wskazuje osoby, których spotkanie pozostawiło trwały ślad w jego pamięci i wpłynęło na kierunek jego drogi. Czasem zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie może mieć z pozoru drobne...

książek: 778
Magda | 2017-10-10
Przeczytana: 07 października 2017

Po obejrzeniu w 2014 roku filmu Bogowie byłam  pod wrażeniem determinacji lekarzy, prekursorów kardiochirurgii w Polsce. Prof. Marian Zembala wraz z prof. Zbigniewem Religą i prof. Andrzejem Bochenkiem byli  twórcami Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To oni stali się ojcami  polskiej transplantologii.

"Byliśmy szaleńcami, nie bogami. (...)"

Kardiochirurg wykonując zabieg przeszczepu  serca podejmuje ogromne ryzyko. Nigdy  nie wie, czy  przeszczepiony  organ podejmie pracę  u biorcy. Koniec zabiegu niesie za sobą sporo niepewności. Lekarze kardiochirurdzy swoją pracą dają szanse ciężko chorym ludziom na nowe, normalne życie. Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka to książka o ludziach, którzy poświecili swoje zawodowe życie, żeby  pomagać chorym. Profesor Marian Zembala jest niekwestionowanym  autorytetem  w dziedzinie chirurgii i transplantologii. Zaimponował mi swoją postawą i pokorą wobec ratowania ludzkiego życia.

Sukces polskiej kardiochirurgii  ma wielu ojców....

książek: 649
Dominika Rygiel | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 04 października 2017

Odbijające się w ostrzu skalpela światło lampy. Niepewność w umysłach, pewny ruch palców. Cięcie. Otwarta klatka piersiowa. Uszkodzone serce, które zostaje wyjęte by w jego miejsce włożyć nowy, zdrowy narząd. Przed oczami lekarzy leży pusty korpus, bez życia. Zdrowe serce dawcy już na dłoni. Czy podejmie pracę? Zacznie ponownie bić? Przejmująca cisza przerywana głośnym, przyspieszonym biciem serc operatorów i całego zespołu pomocniczego, od anestezjologów po instrumentariuszki. Niepewność i wstrzymane oddechy. Włożone do ciała chorego serce wolno podejmuje od nowa pracę, a z serc kardiochirurgów spada kamień. Narząd porusza się w ciele, zaczyna tłoczyć krew. Ma w sobie pewną tajemnicę. Tajemnicę zmartwychwstania.

(…) śmierć nie może spowszednieć.

W tym konkretnym przypadku sukces ma, w sensie dosłownym, wielu ojców. Choć na czele zespołu w tejże dziedzinie stoi swego rodzaju pionier, odważny i niezłomny -patrząc na czasy i możliwości technologiczne – niemal szaleniec,...

książek: 162
Jadwiga | 2018-10-15
Na półkach: Przeczytane

Audiobook wysłuchałam z największą przyjemnością.
Czytają autorzy,co niekoniecznie lubię.
Dawid Kubiatowski stawia trafne ,tematyczne i wnikliwe pytania.
Marian Zembala udziela na nie wyczerpujących odpowiedzi. Właściwie to są obszerne opowieści,które snuje Profesor.Pięknym językiem .
Cieszę się,że bardziej poznałam tak wybitną Postać ze świata medycyny.
Narasta we mnie potrzeba powtórnego obejrzenia filmu "Bogowie".

książek: 843
Robert Frączek | 2017-10-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2017

Wywiad rzeka z wybitnym kardiochirurgiem, szefem jednego z najlepszych polskich szpitali leczących choroby serca skończyłem czytać akurat dziś, gdy w mediach pojawiła się informacja o kolejnym fantastycznym projekcie Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrza. Od dziś na wirtualnym sercu, jedynie dzięki specjalnym okularom, przyszli lekarze
i specjaliści będą mogli doskonalić swoje umiejętności diagnozowania, leczenia, operowania. Wszyscy pamiętamy jak zaczynała się ta droga – nie tak dawno przypomniał nam to film „Bogowie” opowiadający o zespole dr Zbigniewa Religi, w skład którego wchodził również obecny profesor Marian Zembala. To właśnie ich praca, upór, ogromny wysiłek, doprowadziły do pierwszego udanego przeszczepu serca i rozpoczęcia kolejnego rozdziału w polskiej transplantologii, kardiologii i po prostu w medycynie. Dzięki nim uratowano życie tylu ludzi...
Interesujące są też fragmenty na temat spraw związanych z etyką zawodu, moralnymi decyzjami związanymi z procedurami...

książek: 480
księgozbiór | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2017

Wielu z Was zapewne nawet, jeśli nie oglądała to słyszała o głośnym filmie „Bogowie”. We wspomnianej ekranizacji główne skrzypce gra oczywiście postać profesora Zbigniewa Religi, ale nie da się udawać, że sukces zabrzańskiej kliniki to sprawa jednego człowieka. To praca zespołowa. Te dwa słowa bardzo często przewijają się na stronach wywiadu rzeki z jednym ze współpracowników prof. Religi, wybitnym kardiochirurgiem prof. Marianem Zembalą, który jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca (1997) oraz przeszczepił płuco-serce (2001).
„Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka” to zapis rozmowa dosłownie na każdy temat. Książka podzielona na jedenaście przejrzystych rozdziałów rozpoczyna się pytaniami dotyczącymi wspomnianego już filmu „Bogowie”. Następnie poznajemy historię narodzin wielkiego człowieka od lat dziecięcych w rodzinnym domu w Krzepicach aż po dzień dzisiejszy. Pan profesor z wrodzoną skromnością i pokorą odpowiada na pytania dotyczące sukcesów, ale...

książek: 1082
Czytaczyk | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

„Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka” jest wywiadem Dawida Kubiatowskiego z profesorem Marianem Zembalą, który oprócz nawiązania do jego osoby, porusza także kwestie historii polskiej kardiochirurgii i transplantologii.
Profesor Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem, który ma na swoim koncie wiele godnych podziwu osiągnięć. Może poszczycić się przeprowadzeniem pierwszego w Polsce przeszczepu płuca i płuco-serca, a także zagranicznym stażem w placówkach medycznych. Warto dodać, iż w roku 2015 pełnił on funkcję Ministra zdrowia. Aktualnie jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie urzęduje od 1993 roku.
Zembala przybliża nam swoje życie zawodowe jak i prywatne. Szczegółowo obrazuje swoje doświadczenie i udział w projektach prowadzonych przez zagraniczne placówki. Opowiada o przyjaźni ze Zbigniewem Religą, który jest autorytetem w dziedzinie polskiej kardiochirurgii i transplantologii. To właśnie determinacja i nowatorskość Zbigniewa Religa...

książek: 645

Założę się, że nie znajdzie się osoba, która nie słyszała o Zbigniewie Relidze. To własnie zespół pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszą w Polsce, udaną operację przeszczepienia serca. Niedawno o projekcie przypomniał nam film "Bogowie" i właśnie od rozmowy o nim zaczyna się rozmowa. Potem przechodzimy do dzieciństwa i domu rodzinnego, aby przez młodość i dorosłość, dotrzeć do rozdziałów związanych z empatią, rolą lekarza, wiarą, polityką oraz tym, co obecnie dzieje się z życiu profesora. Nie zabrakło także części poświęconej profesorowi Relidze i pracy w słynnej klinice w Zabrzu. Uważam, że poukładanie rozdziałów tematycznie było bardzo dobrym zabiegiem. Fakty i informacje nie mieszają się, mimo ich nagromadzenia. Część się powtarza w różnych rozdziałach, jednak mi absolutni to nie przeszkadzało.

Podział na konkretne tematy ma jeszcze jedną zaletą - poznajemy profesora Zembalę z wielu różnych perspektyw. Nie tylko jako lekarza, kardiologa, który na co dzień ratuje ludzkie...

książek: 158
Renifer | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 października 2017

Książka to zapis rozmowy Dawida Kubiatowskiego z Marianem Zembalą. Profesora chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Myślę, że jego dokonania zawodowe są chociaż trochę znane, w ostatnim czasie przypomniał je film “Bogowie”.

Jedenaście rozdziałów zarówno o życiu zawodowym jak i prywatnym Zembali. Pierwszy rozdział jest poświęcony filmowi “Bogowie”, kolejne podzielone tematycznie dotyczą m.in. nauki, początków zawodowych czy kariery politycznej. W książce jest też sporo zdjęć, lista osiągnięć Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz przedmowa Piotra Głowackiego - aktora, który zagrał profesora Zembalę w “Bogach”.

Pochodzę ze Śląska, miałam okazję wielokrotnie przeprowadzać wywiady z profesorem Zembalą, widzieć go w jego drugim domu, czyli w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wśród pacjentów. Wiem, że odpisuje na mejle o 2-3 w nocy, jego grafik jest wypełniony po brzegi, a w rozmowach zawsze podkreśla dokonania zespołu, nigdy nie skupia się na sobie. Zawsze miałam poczucie,...

książek: 490
Cirinelis | 2018-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Marian Zembala to właściwy człowiek na właściwym miejscu i choć z niektórymi poglądami profesora jest mi nie po drodze, to nie ulega wątpliwości, że jego postawa i stosunek wobec pacjenta zasługują na najwyższa pochwałę. Myślę, że świeżo upieczonym lekarzom ta lektura dobrze by zrobiła - mogliby nabrać pokory, dystansu i nieco autokrytycyzmu wobec swoich umiejętności i znikomego - siłą rzeczy - doświadczenia, zanim na przykład wezmą udział w kolejnym strajku. To, że profesor zaszedł w życiu tak daleko i jest dzisiaj tu, gdzie jest, to zasługa lat harówki, wyrzeczeń oraz zawsze wymaganiu najpierw od siebie, a dopiero potem od innych. Dla obecnie szkolącej się kadry lekarskiej, warunki w których kształcił się i stawiał pierwsze kroki w medycznym świecie M. Zembala zapewne są nie do wyobrażenia, ale warto by młodzi uświadomili sobie, że to ciężką pracą ludzie się bogacą, a nie przez udział w demonstracjach. Dodam tu jeszcze - co nie jest żadną prawdą objawioną, ale powinno w tym...

zobacz kolejne z 65 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd