Płomienna korona


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
1627 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1564
701

Na półkach: ,

Przeczytałem powieść zatytułowaną „Płomienna korona”, która jest zwieńczeniem cyklu „Odrodzone królestwo”. Przeczytałem ponownie dwa pozostałe tomy, uznałem to za konieczność, żeby ponownie wciągnąć się w akcję, o i wszystko w głowie logicznie poukładać. W sumie to tytuł cyklu już jest spoijlerowy, bo wiadomo od samego początku, że w Krakowie w 1320 r. sprawa się zakończy.

No ale jednak warto prześledzić ten cały proces historyczny jak do koronacji Władysława Łokietka i ponownego odbudowania królestwa doszło. Najpierw kraj zjednoczył Przemysł II, potem były rządy Wacława II ( w książce Vaclawa II ) , no i dalej była walka o koronę. Była to naprawdę trudna batalia, bo i wrogów wewnętrznych i zewnętrznych było multum i z tym wszystkim książę musiał się uporać. To niewątpliwie była trudna batalia, na północy Krzyżacy mieszali, a także Brandemburgia, tych łupem padł Gdańsk, a potem Krzyżacy urządzili prawdziwą krwawą jatkę w zdobytym już mieście. Na południu Czesi mieli pretensję do naszej korony, mimo, że dynastia Przemyślidów wygasła. Do tego zabiegi w kurii rzymskiej, a ściślej awiniońskiej o uznanie korony i zdjęcie klątwy na księciu Władysławie. A wiec ta książka opisuje nie tylko batalie typowo wojenne, ale też zabiegi dyplomatyczne, często też sprowadzające się do swatania córek i synów, co przekładało się na sojusze polityczne, co było istotne w czasie wojen chociażby. Akcja trzeciego tomu trylogii zaczyna się w roku 1306 królestwo nadal jest rozbite, aspiracje typowo senioralne ma dwoje książąt Władysław Łokietek ( Małopolska, Kujawy ) i Henryk Głogowski ( Wielkopolska, Księstwo Głogowskie ), po śmierci Henryka jego synowie byli tak nieudolni, że możnowładcy tej dzielnicy postanowili zaprosić ponownie na tron książęcy Władysława Łokietka i te trzy dzielnice wchodziły w skład Królestwa. Pomorza zajętego przez Krzyżaków nie dało się odzyskać. Sama autorka wspomina, że rozważa wydarzenia historyczne pod katem typowo procesualnym i rzeczywiście widać tu pewne procesy Brandemburgia śni o potędze, wiadomo co z tego wyniknie kilka stuleci później.
Politycy polscy maja aspirację Wielkiej Polski od Poznania po Kijów, bardzo skromne, bo bywały, że i słynne od morza do morza się pojawiały później. Czechy natomiast uległy osłabieniu i zostały praktycznie wchłonięte przez Rzeszę, a tyle kłopotów nam narobili wcześniej. Przemysł Ottokar i Wacław II, za tych królów Czechy były regionalną potęgą, która zagrażała nawet polityce Rzeszy w pewnym momencie, którzy patrzyli na Śląsk i Małopolskę, a nawet jak się okazało aspiracje królewskie dało się zrealizować. Długo to nie trwało a Czesi byli traktowani jak okupanci na czym skorzystał po powrocie z wygnania swój Władysław Łokietek i uparcie dążył do celu.

Ta cała trylogia jest w ciekawy sposób skonstruowana z jednej strony mamy jak na powieść historyczną przystało opisaną faktografię, także postaci i wydarzenia typowo fikcyjne, ciekawe jest to, że autorka pokombinowała z motywami typowo fantastycznymi, mamy zielone kobiety Dębiny, starców Trzygława, nawet złotego smoka Michała Zarębę Cherezińska zdołała wytrząsnąć. Nawiązanie do G. R. R. Martina i Sapkowskiego jest tutaj ewidentne. Styl pisania, w sensie, że poszczególne postaci występują w roli narratorów też zapewne autorka od Martina zaczęrpnęła.

Na pewno warto „Płomienną koronę” i cały cykl przeczytać. Można się czegoś z tej książki dowiedzieć, ale także delektować się tym wszystkim co w dobrej literaturze jest i być powinno. Mnie książka zafascynowała, ciekawie autorka rozpracowała batalistykę w książce, znakomicie oddaje mentalność bohaterów i całej epoki, w sumie cała trylogia zawiera w sobie 70 lat, a to jest niebagatelny okres w dziejach, no i niełatwy przecież. A jednak co niektórzy politycy potrafili wznieść się na wyżyny intelektualne, żeby marzyć o odrodzeniu kraju i z pasja, determinacją, często też hardością i uporem brać się za konkretną robotę i działać, żeby sprostać wyzwaniom. Po tym kątem rozważając to historia tych kilkudziesięciu lat są tak naprawdę trudne jak cała historia naszego kraju, mamy tu walkę o pozycję w Europie, mając przy tym na głowie potężnych wrogów w tym rosnących w siłę Krzyżaków. Postaci w ciekawy sposób wykreowane, królowie zajmują się nie tylko polityką, ale też relacjom z rodziną np. Przemysł II, Wacław II, no i Władysław Łokietek. Musiało znaleźć się miejsce dla kobiet, np. dwie Rikissy, matka i córka, na pewno ciekawą postacią jest Mechtylda Askańska, nazywaną czerwoną panią, piękną tak samo jak złą w dodatku. Na pewno miała silny charakter wpływała na mężczyzn którzy mają władzę, to ona kreowała dążenia Brandemburgii do zdobycia silnej pozycji, gdyby jej Krzyżacy i nasz książę Łokietek, wcześniej Przemysł II w paradę nie wleźli to kto wie co by było. Nawiązaniem do Martina jest nie tylko konstrukcja książki ale też fakt, że bohaterowie mieli niezłego fioła na punkcie herbowych zwierzaków, tak np. paradują sobie trzy lwy, herb Rikissy, po praskim zamku, co wybitnie irytuje jej męża króla Wacława II, mamy też orły, gryfy, które blisko swoich bohaterów latają, jak bohater wygrywa, te dumnie pokazują pazurki, a jak bohater zbiera cięgi spieprzają gdzie pieprz rośnie. Mamy też całkiem zwyczajnych bohaterów, role jakie odrywają służące giermkowie, pojawiają się chłopi, zielone panny pojawiają się na dworach i w roli kochanek, a także jakoszpiedzy wydobywają cenne informacje. Mamy rywalizację cichych ludzi, czyli wykwalifikowanych morderców Jana de Guntersberga i karła Grunhagena, temu pierwszemu pomaga Hunia, córka Jana, zwaną też jako Hugo i uczy się fachu, żeby przejąć później rodzinny interes. Nie trzeba pewnie mówić, że to artyści w swojej branży, w niemal mistrzowski wyrafinowany sposób ginie z ich ręki wielu bohaterów, w tym koronowane głowy.

Zdecydowanie warto „Płomienną koronę” i cały cykl „ Odrodzone królestwo” przeczytać.

Przeczytałem powieść zatytułowaną „Płomienna korona”, która jest zwieńczeniem cyklu „Odrodzone królestwo”. Przeczytałem ponownie dwa pozostałe tomy, uznałem to za konieczność, żeby ponownie wciągnąć się w akcję, o i wszystko w głowie logicznie poukładać. W sumie to tytuł cyklu już jest spoijlerowy, bo wiadomo od samego początku, że w Krakowie w 1320 r. sprawa się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 928
  • Chcę przeczytać
    1 491
  • Posiadam
    575
  • Ulubione
    95
  • Teraz czytam
    64
  • 2018
    61
  • Historyczne
    45
  • Powieść historyczna
    30
  • Chcę w prezencie
    29
  • 2019
    26

Cytaty

Więcej
Elżbieta Cherezińska Płomienna korona Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Płomienna korona Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Płomienna korona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także