Zgłosuj na książki roku 2017

Zamek na wzgórzu

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
kryminał, bielsko-biała, zamek
Bielsko

Rutynowe z pozoru dochodzenie, prowadzone przez debiutantkę, podkomisarz Annę Celinowicz z bielsko-bialskiej komendy policji wprowadza młodą dziewczynę w świat śmierci, zagadek z przeszłości i tajemnicy, którą skrywa zamkowe wzgórze już od czasów średniowiecza. W nowej powieści autora znanego z cyklu Komisarz Orłowska czytelnik znajdzie dawkę sensacji, miłości i sekretów, których wytłumaczenie łamie racjonalne przekonania o otaczającym nas świecie. To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli literatury z dreszczykiem okraszonej odrobiną humoru.

źródło opisu: http://www.pelnakultura.info/w/impreza/km-bakow-zamek-na-wzgorzu.html

źródło okładki: http://www.pelnakultura.info/w/impreza/km-bakow-zamek-na-wzgorzu.html

książek: 1955
Edyta Zawiła | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Czwarte spotkanie z panem Bakowem, który zabiera nas do rezydencji książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, de facto moje rodzinne miasto.
Zamek Książąt Sułkowskich to najstarsza obok kościoła św. Stanisława zabytkowa budowla w Bielsku - Białej na Wzgórzu Miejskim. Nazwa zamku pochodzi od ostatnich właścicieli Bielska - książąt Sułkowskich.
W XIII wieku stał drewniany gródek - strażnica wzniesiona przez cieszyńskich Piastów. W XIV wieku książę Przemysław I Noszak postawił na jego miejscu kamienno-ceglany zamek, który systematycznie był rozbudowywany. Od XVI wieku przekształcał się w rezydencję szlachecką.

W 1645 roku obrabowali i spalili go Szwedzi, a w 1762 roku Prusacy.
W latach 1753, 1808 i 1836 trawiły go pożary, po których był przebudowywany. Największych zmian dokonano w trakcie przebudowy po 1787 roku, w latach 1830-34 i ostatecznie w latach 1855-64 przez Jana Pötzelmeyera, który połączył style romański, gotycki i renesansowy.

Właścicielami zamku byli:
-Piastowie...

ewkaBB | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Faktem jest, że korektor nie spisał się. Jednak ogólnie książkę czyta się z przyjemnością, szczególnie znając miasto i okolice. Odnalezienie kamienia Steckli nie będzie dla zainteresowanych najłatwiejsze. Ja miałam szczęście odwiedzić to miejsce podczas spaceru zorganizowanego przez Stowarzyszenie Olszówka. Czekam na kolejny kryminał Pana Bakowa

Robert | 2017-08-20
Przeczytana: 2017 rok

Całkiem fajna książka. Historia trochę kryminalna, trochę historyczna pisana lekkim językiem w stylu Nienackiego osadzona w realiach Bielska-Białej. Niezobowiązująca lektura na jeden wakacyjny dzień.

ovillo | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 maja 2017

Książka do łyknięcia w jeden wieczór.
Korektor przepuścił błędy językowe- wstyd.
A schronisko, zwane ongiś Klementynówką, z Klementyną Sułkowską nie miało nic wspólnego, co bez trudu można sprawdzić w jakiejkolwiek publikacji poświęconej jego historii.

vobi | 2017-06-07
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Książka powstała niejako na zamówienie, jej celem jest zainteresowanie bielszczan (i nie tylko) Zamkiem Sułkowskich. I sądzę, że cel osiągnęła, sama mam zamiar wybrać się ponownie na Zamek :)
Niestety, pisanie na zamówienie, czy pisanie pod konkretny cel, wpłynęło na jakość, "Zamek na wzgórzu" to najsłabsza moim zdaniem książka Bakowa. Trochę naciągana fabuła, główna bohaterka też imho trochę przerysowana - gdyby z książki usunąć zdania mówiące o jej urodzie, objętość powieści zmniejszyłaby się o 1/3. No i korektor ... korektor to jedna wielka porażka. Być może presja czasu , ale to słabe usprawiedliwienie.
Niemniej, jeśli jesteś związany z Bielskiem-Białą albo masz zamiar odwiedzić nasze miasto, warto sięgnąć po "Zamek na wzgórzu", przymknąć oko na niedoskonałości książki, a potem wpaść e odwiedziny do Zamku Sułkowskich.
A ja czekam na kolejną książkę Pana Bakowa.

Ann | 2018-01-30
rudaxka99 | 2018-01-18