Drugie piętro

2012-04-24
2012-04-24
Literatura polska lata 50 prl

Meandry przyjaźni

Za dluga i za nudna, a tematy wojny i komunizmu nieco juz nudne. Dziwie sie ze to juz drugie wydanie tej ksiazki!

Powieść obyczajowa z wątkiem historycznym. Dobrze napisana, dobrze przeczytana (Donata Cieślik),słuchałam audiobooka. Prosta, bez fajerwerków, ale oszczędność środków w tym gatunku akurat cenię. Godna polecenia.

Jestem w trakcie dłuższych poszukiwań dobrej książki obyczajowej. Wraz z zakończeniem tego audiobooka poszukiwania się nie zakończyły. Nawet z zaciekawieniem przebrnęłam przez pierwszą polowe. Potem jakoś się przestało kleić.
Jeśli ktoś ma sugestie co mogłabym przeczytać po prostu „o życiu” bez naciąganych scen dramatycznych i łóżkowych to jestem otwarta na sugestie. Słuchając tego audiobooka trochę zaczęłam przewracać oczami właśnie przez takie rozdziały.

Książka napisana przez mężczyznę, ale w babskim stylu, o kobietach i to po 80-tce. Początek męczący ,przez opis przywar wieku i telenowele. Gdy poznajemy przeszłość obu kobiet i ich spojrzenie na wzajemne relacje zaczyna być ciekawie. Niemniej jednak nie jest to górna półka.

1968

Bardzo polubiłam te dwie nieszkodliwe,trochę zwariowane staruszki.
Losy bohaterek raz wzruszały, raz rozbawiały,co sprawiło ,że powieść bardzo dobrze się czytało i nie można było się przy niej nudzić.
Lidia i Lena to dwie bardzo silne kobiety,które w życiu nie jedno przeszły i choć pewien incydent je rozdzielił,to w "biedzie" potrafiły się zjednoczyć i razem przejść przez dalsze życie.
Bardzo ciepła i emocjonalna powieść.

Bardzo polubiłam te dwie nieszkodliwe,trochę zwariowane staruszki.

Wzruszająca historia przyjaźni dwóch kobiet, opisana bardzo interesująco.
Akcja toczy się współcześnie, lecz staruszki często wspominają nie zawsze szczęśliwe życie w młodości.
Książkę czyta się szybko, ani chwili się nie nudziłam.

Wzruszająca historia przyjaźni dwóch kobiet, opisana bardzo interesująco.
Książkę czyta się szybko, ani chwili się nie nudziłam.

Dla tych, którzy szukają konkretnej opinii:
Książkę polecam z czystym sumieniem, jest bardzo dobra i niebanalna.
Dla tych, którzy mogą poświęcić trochę więcej czasu na przeczytanie opinii:
Czytam sporo ale nigdy wcześniej nie spotkałam się z książką, która by poruszała taki temat. Życie opisane z perspektywy dwóch ponad osiemdziesięcioletnich Pań. Zwaśnione przyjaciółki. Każda z nich najbardziej na świecie chciała szczęścia i do niego dążyły. Pomagały sobie wzajemnie i życzyły sobie jak najlepiej tylko czasem to co dla mnie jest najlepsze nie zawsze dla drugiego człowieka też. W skrócie "Dobrymi chęciami piekło wybrukowane" ...
Konflikt opisany z dwóch stron, bo jak każdy wie prawda leży po środku. Polecam bo warto ...

Dla tych, którzy szukają konkretnej opinii:
Książkę polecam z czystym sumieniem, jest bardzo dobra i niebanalna.
Dla tych, którzy mogą poświęcić trochę więcej czasu na przeczytanie opinii:

Piękna opowieść o dwóch starszych kobietach, które łączy zdecydowanie zbyt wiele, o przyjaźni która nie do końca jest przyjaźnią, o tym co w życiu jest naprawdę ważne, o próbie zapomnienia i odkupienia tego, czego odkupić nie można.

2041

Zaczęło się naprawdę intrygująco i ciekawie. Niestety, po połowie książka zaczyna tracić urok i zwyczajnie męczyć. Szkoda!

Początek książki dobry ale czym dalej to strasznie mnie nużyła i wymęczyła.

Początek książki dobry ale czym dalej to strasznie mnie nużyła i wymęczyła.

• Przeczytane 2012
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Drugie piętro