Requiem dla Amerykańskiego Żołnierza

Wydawnictwo: MONS ADMIRABILIS
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Requiem for an American Soldier
Kubencjusz

Pierwsza książka Alberta Slugockiego wydana w Polsce (wkrótce wyjdzie w innym wydawnictwie kolejna, autobiograficzna), zawierająca opowieść o żołnierskim losie, niestety tragicznym, Stana (Stanisława) Morawieckiego, który służąc już na drugiej misji bojowej podczas Korean War (wojny koreańskiej) nie posiadał jeszcze obywatelstwa amerykańskiego, a Polska jego lat dziecinnych – z idyllicznym dworem ziemiańskim gdzieś koło Zaleszczyk, kochającymi rodzicami, dziadkami etc. – już nie istniała, dlatego na „nieśmiertelniku’, który nosił na szyi widniała informacja „no next of kin” (brak krewnych), a w jego aktach personalnych wpisano „no home address” (brak dresu stałego zamieszkania), to samo, dodajmy, co na „nieśmiertelniku” czy w aktach personalnych Autora książki. Łączyła ich także żołnierska dola i frontowa przyjaźń. Niby krótka, ale jakże brzemienna w skutkach. Potwierdzam z całym przekonaniem to, co napisałem we wstępie: "Opowieść Alberta Slugockiego o losach Stana, frontowego przyjaciela, jest również kompozycją niedokończoną, bo resztę tajemnic bohater książki zabrał ze sobą do grobu, ale to, co zostawił, co zdążył opowiedzieć swemu przyjacielowi, zapiera dech w piersiach, wyciska łzy z oczu. Dlatego chwała Bogu, że pan Albert zechciał ją w końcu opowiedzieć. Dzięki temu pamięć o Stanie nie zaginie i zostanie przekazana dalszym pokoleniom”.

źródło opisu: http://www.monsadmirabilis.beskidy.pl/

źródło okładki: http://www.monsadmirabilis.beskidy.pl/

Kubencjusz | 2017-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Spodziewałem się innej opowieść. Czegoś z Korei, a otrzymałem coś o niewoli w ZSRR, ale narzekać nie mogę. Książeczkę szybko i sprawnie się czyta.
Jest to historia młodego człowieka i żołnierza, Stana. Są to jego wspomnienia opowiedziane ustami autora, którego nota bene miałem przyjemność spotkać podczas spotkania autorskiego, ale o nim przy okazji jego drugiej książki.
Jest to historia niedokończona gdyż Stan zginął na polu walki w Korei i nie zdążył opowiedzieć wszystkiego autorowi. Kiedy się zakończyła to poczułem w sobie taki niedosyt. Historia przerwana w połowie i zabrana do grobu przez dzielnego Stana.

Na półkach