Cierpkie grona


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chwalimskie opowieści



355 29 123

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
545 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
283
276

Na półkach: , , , ,

To jedna z tych książek, na przeczytanie których trzeba poświęcić trochę czasu i nie powinno się ich pochłaniać w dwa dni. Ma w sobie coś z atmosfery mistrzowskiej XIX-wiecznej prozy, dopracowanej w każdym calu, ale wzbogaconej o doświadczenia kolejnych pokoleń pisarzy. I dzięki temu tym łatwiej docierającej do współczesnego czytelnika.

Autorka barwnie opisuje dzieje społeczności wendyjskiej żyjącej na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego, które w powieści "Cierpkie grona" zamykają się w historii rodziny Neumannów. Marta Neumann to gorliwa luteranka z Chwalimia, która żyje prosto, troszcząc się o gospodarstwo, uczęszczając na nabożeństwa i wychowując jedyną córkę, Matyldę. Niezbyt pomaga jej w tym mąż, urzędnik, więc liczyć może tylko na Tilę, swoją kuzynkę Jankę oraz sąsiadów, którzy solidarnie wspierają się w pracach polowych. Bo cechą Chwalimia, jak wielu wsi na pograniczu, jest to, że obok siebie żyją tu rodowici Niemcy, Wendowie, potomkowie południowych Słowian, i Polacy. I choć życie Marty toczy się utartym szlakiem, to w momencie dojścia Hitlera do władzy następuje cały szereg drobnych zmian, które w końcu zmieniają się w lawinę wydarzeń zwiastujących katastrofę.

Zdziwił mnie nieco układ powieści, bo spodziewałam się krótkiego sielskiego początku, a następnie drogi przez wojenną mękę. Tymczasem powieść jest niemal równo podzielona na dwie części. W pierwszej z nich czytelnik jest świadkiem rozkwitu III Rzeszy, bohaterowie żyją dostatnio i zmagają się tylko z codziennymi problemami. Druga część przynosi wojnę, niepewność o losy synów na froncie, podejrzliwość wobec sąsiadów, zsyłki porządnych obywateli i kolejne klęski spadające na Niemcy mimo pomyślnego początku wojny. To było ryzykowne posunięcie, ale w tym przypadku poskutkowało.

Ogromnie polubiłam wszystkich bohaterów, co zdarza mi się niezwykle rzadko. Każda postać ma swoje indywidualne cechy, ich zachowania są logicznie umotywowane i widać, że Autorka dobrze przemyślała ich kreacje, niewykluczone nawet, że inspiracją byli dla niej prawdziwi mieszkańcy Chwalimia. Każdy ma bowiem wady i zalety, nie ma tu postaci przesłodzonych ani typowych czarnych charakterów. Dodatkowo zauważyłam, że doskonale wyważone zostały proporcje pomiędzy poszczególnymi wątkami, dzięki czemu czytanie nie zmęczyło mnie ani na chwilę. Gdybym miała wskazać swojego ulubieńca, byłoby mi bardzo ciężko, chociaż z zainteresowaniem obserwowałam rozwój Matyldy i kibicowałam jednorękiemu Gustawowi, zarówno w jego zalotach, jak i w staraniach o uwolnienie żony z obozu.

Dodatkową wartością tej książki jest to, że każdy wątek skłania do przemyśleń. O tym, jaka powinna być motywacja do małżeństwa, ile można poświęcić dla dobra kraju i jak łatwo paść ofiarą manipulacji. Czyni to historię Neumannów bardzo uniwersalną opowieścią o ludzkim życiu, bo przecież czasy są zawsze inne, a jakby takie same. Co więcej, Autorka osiągnęła coś, co nie udawało się największym mistrzom literatury przez całe stulecia - potrafiła przekazać mądrość bez moralizatorskiego tonu i bez szkody dla fabuły, która rozwija się w przyjemnym tempie i bez przestojów.

Długą listę zachwytów muszę chyba zamknąć stwierdzeniem, że wisienką na torcie jest styl autorki. Czytając, miałam wrażenie, że książka powstała w dawnych, lepszych dla kulturach czasach. Nie ma tu przesadnego naturalizmu czy wulgaryzmów, a jednak opisywane sceny łatwo sobie wyobrazić. I dotyczy to zarówno lubuskich krajobrazów, jak i scen pełnych namiętności, czy, przeciwnie, bombardowań i ginących Niemiec. To właśnie, w połączeniu z piękną okładką, sprawia, że "Cierpkie grona" smakuje się jak najlepsze wino z wendyjskiej winnicy. I jeśli to jest debiut, to nie mogę się doczekać, co będzie dalej.

To jedna z tych książek, na przeczytanie których trzeba poświęcić trochę czasu i nie powinno się ich pochłaniać w dwa dni. Ma w sobie coś z atmosfery mistrzowskiej XIX-wiecznej prozy, dopracowanej w każdym calu, ale wzbogaconej o doświadczenia kolejnych pokoleń pisarzy. I dzięki temu tym łatwiej docierającej do współczesnego czytelnika.

Autorka barwnie opisuje dzieje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    691
  • Przeczytane
    641
  • Posiadam
    87
  • 2019
    19
  • Ulubione
    16
  • 2021
    14
  • Teraz czytam
    14
  • 2022
    13
  • 2020
    13
  • 2018
    10

Cytaty

Więcej
Zofia Mąkosa Cierpkie grona Zobacz więcej
Zofia Mąkosa Cierpkie grona Zobacz więcej
Zofia Mąkosa Cierpkie grona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także