Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP

Wydawnictwo: Znak Horyzont
prl
Cabro

Daj się oszukać. Pozwól się uwieść. Oddaj mi swoje pieniądze. A później spróbuj mnie złapać! Genialny fałszerz, którego podrobione banknoty są dziś droższe niż oryginały… Oszust-dyplomata, którego nikt nie śmie prosić o uregulowanie rachunku za hotel czy obiad w restauracji… Uzdrowiciel, którego moc przenika nawet przez ekran telewizora… Uwodziciel, któremu wystarczy dziesięć minut, by każdą...

Daj się oszukać.
Pozwól się uwieść.
Oddaj mi swoje pieniądze.
A później spróbuj mnie złapać!

Genialny fałszerz, którego podrobione banknoty są dziś droższe niż oryginały…
Uzdrowiciel, którego moc przenika nawet przez ekran telewizora…
Uwodziciel, któremu wystarczy dziesięć minut, by każdą napotkaną kobietę zaciągnąć do łóżka. I okraść…
Fałszywa hrabianka, z którą sypia połowa polskiego sejmu…
Tajny współpracownik SB, który zdradza Solidarność, by potem zrobić to samo z komunistami…
Mistrz kierownicy, złodziej polonezów i postrach Peweksów, który kilkanaście razy ucieka milicjantom, by w końcu dosłownie zapaść się pod ziemię na więziennym spacerniaku…

Siedem postaci, dziesiątki ról. Jedno pragnienie sławy i pieniędzy. Wybicia się ponad przeciętną. Ale drogą na skróty i kosztem innych. Dosłownie – kosztem.
W ponurej rzeczywistości PRL-u i w początkach wolnej Polski ci genialni kanciarze stali się celebrytami. Kochały ich tłumy. Niektórych za to, że zadrwili z komunistycznego systemu. Innych – ponieważ dawali nadzieję. A Ty, dałbyś się nabrać?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1867

Galeria osobliwości

Polska może się nam wydawać krajem zaściankowym, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Wszak najgłośniejsze skandale, afery i przestępstwa rozgrywają się za oceanem. Tymczasem okazuje się, że również w Polsce nie brakuje jednostek, które chciałyby wybić się ponad przeciętność drogą niezgodną z prawem.

Ta chęć wyróżnienia się na tle innych oraz potrzeba powszechnego uznania jest cechą wspólną bohaterów najnowszej książki Patryka Pleskota. Autor dał się poznać jako specjalista od czasów PRL – w poprzedniej publikacji, „Zabić. Mordy polityczne PRL”, przedstawił kilka z wielu zabójstw dokonanych przez władze Polski Ludowej. Teraz też porusza się po dobrze znanym gruncie i prezentuje barwne postacie, które w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku zasłynęły ponadprzeciętną skłonnością do oszukiwania i udawania kogoś innego.

Czesław Bojarski to genialny fałszerz, który przez ponad 15 lat oszukiwał francuski bank narodowy, upłynniając banknoty stufrankowe własnego autorstwa. Czesław Śliwa przez trzy miesiące jeździł po Polsce, udając austriackiego dyplomatę i wyłudzając od ludzi pieniądze. Zbigniew Nowak jest bioenergoterapeutą, którego moc działa nawet przez zdjęcie i ekran telewizora. Jerzy Kalibabka twierdzi, że uwiódł dwa tysiące kobiet, z których większość następnie okradł. Marzeniem Eligiusza Naszkowskiego była praca dla SB, a kiedy nie dano mu możliwości rozwijania „talentu szpiegowskiego”, uciekł na Zachód z informacjami wykradzionymi z tajnego Biura Studiów MSW. Zdzisław Najmrodzki dzięki napadaniu na Peweksy zyskał powszechną sympatię Polaków i stał się solą w oku organów ścigania, którym uciekł ponoć 29 razy. Jedyna w tym gronie kobieta, Anastazja Potocka, mówi, że spała z połową sejmu, co pozwoliło jej uzyskać niezwykle istotne, pilnie strzeżone przez posłów informacje.

Brzmi jak dobra fikcja literacka. Tymczasem według dostępnych dokumentów opisane wydarzenia są prawdziwe. Pleskot przeprowadził gruntowny research, podparł się licznymi publikacjami, fragmentami zeznań świadków i przedstawionych osób. Mimo że książka ma charakter popularnonaukowy, czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. Autor prowadzi czytelnika przez biografie bohaterów ze swobodą i dystansem gawędziarza, często pozwalając sobie na ironiczne komentarze pod adresem przedstawianych postaci. Najbardziej złośliwy bez wątpienia jest rozdział dotyczący magicznych zdolności Zbyszka Nowaka. Pleskot nie szczędzi uszczypliwości rzeczonemu cudotwórcy i bez pardonu podważa jego bardzo różne i nieraz wykluczające się wzajemnie teorie na temat źródła tegoż daru.

Najsłabszym pod względem prowadzenia narracji jest rozdział poświęcony „agentowi o wielu twarzach”. Bardzo duża liczba szczegółowych informacji biograficznych przeplatana z nazwami własnymi komitetów, wydziałów, związków niepotrzebnie miesza w głowie i wybija z rytmu. Poza tym nie wynika z tej historii nic istotnego. Nie wiadomo, co działo się z Eligiuszem po ucieczce na Zachód – komu sprzedał wywiezione z kraju dokumenty, dla kogo następnie pracował. Odnoszę wrażenie, że jedynym celem tego rozdziału jest pokazanie totalnej kompromitacji SB i MSW, a Naszkowski jest do tego tylko pretekstem.

Znamy już z popkultury złoczyńców, którzy mają za zadanie wzbudzać sympatię. W „Przekręcie” nie o to chodzi. Autor po prostu zaprezentował kilka barwnych jednostek, których nazwiska swego czasu rozpalały opinię publiczną, a dziś stanowią część najnowszej historii Polski.

Ewa Jemioł

zolzowata_franca | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Kiedy zobaczyłam okładkę z dopiskiem "Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP", na mojej twarzy pojawił szeroki uśmiech. Czułam, że będzie to zabawny powrót do przeszłości i tak się też stało.

Patryk Pleskot w swej książce przedstawił celebrytów aferzystów. Książkę podzielił na trzy rozdziały. W rozdziale pierwszym opisał:
- Czesława Bojarskiego, uważanego za najwybitniejszego fałszerza banknotów wszechczasów,
- Czesława Śliwę fałszywego konsula austriackiego, na podstawie jego historii powstał film "Konsul" z Piotrem Fronczewskim w roli głównej,
- Zbyszka Nowaka, większość z nas pamięta z pewnością Ręce, które leczą.
Rozdział drugi to:
- Jerzy Kalibabka, filmowy Tulipan, uwodzący, rozkochujący i okradający kobiety,
- Anastazja Potocka, skandalistka lat 90-tych, przedstawiająca się jako nieślubne dziecko hrabiego Potockiego oraz korespondentkę "Le Figaro".
Rozdział trzeci opowiada o:
- Eligiuszu Naszkowskim, najsłynniejszym agencie SB i działaczu Solidarności w jednym oraz o
-...

WielkiBuk | 2017-02-24
Przeczytana: luty 2017

Patryk Pleskot zdecydował się snuć lekkie, niezobowiązujące opowieści oparte na faktach, a wszystko to napisane przystępnym, pełnym humoru, przejrzystym językiem z odniesieniami do współczesnej popkultury. Czytelnik dostaje komentarz społeczno-obyczajowy, kawałek zapomnianej historii, a całość została wydana tak, by przyciągnąć młodszych, zafascynować ich polską, nieco mroczniejszą odnogą rodzimej historii, tym, co dawniej zajmowało pierwsze strony brukowców, a co zniknęło nieuchronnie w cieniu. Warto zaznaczyć, że „Przekręt” ma potencjał na kilkuodcinkowy serial, który z pewnością ożywiłby te „brudne” legendy epoki, która odeszła w zapomnienie.

Arnika | 2017-05-12
Przeczytana: 05 marca 2017

MoznaPrzeczytac | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Książka „Przekręt” okazuje się niezwykle interesującą lekturą, osadzoną w autentycznych kontekstach politycznych i społecznych, którym towarzyszy potoczysta narracja Patryka Pleskota. Autor przypomina siódemkę antybohaterów PRL i okresu transformacji, drobiazgowo analizując ich pokraczną (najczęściej: kryminalną) działalność, wskazując też na motywy ich postępowań. Pleskot demontuje więc społeczne stereotypy i wyobrażenia, często utrwalane w nieprawdziwy sposób przez media i film, choć pozostawia też czytelnikowi możliwość własnej interpretacji.

Pełna recenzja książki na stronie:

Bartek | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Ciekawa książka o ekscytujących, choć niezbyt poprawnych etycznie postaciach historii Polski. Co ważne, autor nie gloryfikuje swoich bohaterów, jednocześnie jednak pozostaje obiektywny, dzięki czemu narracja jest wyważona i wciągająca. Warto.

magical_reading | 2017-03-15
Przeczytana: 22 lutego 2017

Książki popularnonaukowe z pozoru mogą wydawać się ciężką lekturą z powodu wielu trudnych określeń, przez co trudno i wolno się je czyta. Przynajmniej zawsze było tak w moim przypadku. „Przekręt” pokazuje jednak, że i takie pozycje mogą być łatwe oraz przyjemne w odbiorze.

Patryk Pleskot polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych jest autorem książek takich jak: „Ślepa (czerwona) uliczka. Stołeczne struktury Ministerstwa Informacji i Propagandy (1944-1947)”, czy „Zabić. Mordy polityczne w PRL”oraz wiele innych równie ciekawych dzieł. Mnie dane było przeczytać w całości jego najnowsze dzieło. Zatem, zapraszam na kilka słów o „Przekręcie”

Publikacja ma na celu przybliżyć nam sprawy jakże wątpliwych celebrytów za czasów PRL-U i III RP. Zebrane w książce postaci, to przede wszystkim zwykli ludzie, którzy mieli jeden cel: zdobyć sławę i pieniądze. Wszystkim się to udało, mówi się o nich do dziś dnia. Czesław Bojarski, genialny fałszerz, którego podrobione...

miraga_ | 2017-03-27
Przeczytana: 23 lutego 2017

Na całość składa się siedem odrębnych historii toczących się w okresie PRL-u i w początkach wolnej Polski po 1989 roku. Dotyczą Polaków, którzy swoją pewnością siebie, przebojowością stali się kimś innym niż byli. Warto od razu zaznaczyć, że książka ma charakter popularnonaukowy, mimo że czytając te historie odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z sensacją lub z świetnym kryminałem. Aż trudno uwierzyć, że osoby takie jak Czesław Bojarski - fałszerz pieniędzy, Jerzy Kalibabka - uwodziciel czy Zdzisław Najmrodzki - złodziej i mistrz kierownicy istniały faktycznie. Pojawia się także: Zbyszek Nowak - uzdrowiciel, Czesław Śliwa - oszust dyplomata, Eligiusz Naszkowski - szpicel, Anastazja Potocka - oszustka/fałszywa hrabianka.

Autor zaczyna od opisu wręcz genialnego fałszerza: Czesława Bojarskiego. Jego historia może nieco przypominać losy Franka Abagnale'go zagrane przez Leonardo DiCaprio w filmie "Złap mnie, jeśli potrafisz". W każdym razie nie można odmówić naszemu rodakowi...

Sienna | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Książka jak tanie artykuły w brukowcu, dla niewymagających, aby wzbudzić sensację.

Kamil Koralewski | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Ocena powinna być każdego rozdziału inna, ogólnie nie polecam kupować gdyż w dużej mierze historie tych bohaterów można znaleźć w internetach ale spodziewałem się czegoś nowego :)

Pawello | 2017-05-09

Czyta się przyjemnie porównując z innymi "zagadkami" czy pitavalami ale czegoś zabrakło. Nie bardzo rozumiem sens takiego zestawienia bo żeby być usatysfakcjonowanym, książka musiałaby mieć z 700 stron; z drugiej strony może lepiej gdyby wydano w częściach? Bardziej spójne i sensowne :)