Kopciuszek

Seria: Baśnie klasyczne
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
bajki
Ag2S

Niezwykłe wydarzenie literackie! Klasyczne baśnie – „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka u krasnoludków” – opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowane przez młodych artystów, przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Wiersze napisane z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia...

Niezwykłe wydarzenie literackie!

Klasyczne baśnie – „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka u krasnoludków” – opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowane przez młodych artystów, przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Wiersze napisane z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia czy łagodzenia oryginału, nawiązują do wersji Charlesa Perraulta lub braci Grimm. Każda książka to edytorska perełka, co potwierdzają liczne nagrody, między innymi Honorowe Wyróżnienie w kategorii „Nowe horyzonty” na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii w 2014 roku.

ilustrator: Bernardita Ojeda

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Iwona_C_ | 2017-06-09

Czym wyróżniają się utwory, które przygotowała Gabriela Mistral? Przede wszystkim nawiązaniem do klasycznych wersji baśni przygotowanych przez Charlesa Perraulta czy braci Grimm. Nie ma tutaj przesłodzenia, jakie możemy spotkać w dzisiejszych wersjach tych klasycznych opowieści dla dzieci. Co istotne, wprawne oko czytelnika wychwyci również kilka nawiązań do kultury południowoamerykańskiej, co dodaje utworom Mistral wyjątkowego charakteru i nietypowej atmosfery. Szczególnie ciekawe są porównania np. że Kopciuszek śmiga niczym locha, na co uwagę zwraca Manuel Peña Muñoz – autor omówienia obu baśni.

silwana | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Do tej pory przeczytałam wiele wersji Kopciuszka. Niektóre były mniej lub bardziej udane. Ta wersja może nie jest zachwycająca, ale ma jednak coś w sobie. Napisana jest wierszem. Książka jest wydana w niecodzienny sposób. Okładka zrobiona jest z grubego, sztywnego kartonu. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych książek.

czubajka | 2017-11-30
Aleksandra | 2017-09-25